Kilépett a kormánykoalícióból az askenázi ultraortodox párt Izraelben
2025. július 15. 18:04
Izraelben kilépett a kormánykoalícióból a Tóra Zsidósága nevű párt, az askenázi ultraortodox pártkoalíció, mert nem elégedettek a katonai felmentésüket biztosító törvénytervezettel.
Hétfő éjjel a Tóra Zsidósága (Jahadut HaTora) nevű ultraortodox párt bejelentette minisztereinek és képviselőinek kilépését a kormánykoalícióból. A döntés hátterében az ultraortodox vallásosok katonai szolgálat alóli felmentésről szóló törvény körüli vita áll, amelyet Benjámin Netanjahu miniszterelnök megígért csatlakozásukért cserébe a kormánykoalícióhoz 2022-ben. A törvényt mindmáig nem szavazta meg a kneszet, és hónapok óta feszültséget okoz a kormány vezetése és az ultraortodox pártok között.
Hétfő este Netanjahu személyesen próbálta megoldani a válságot, de az utolsó pillanatban tett ígéretek - miszerint "perceken belül" bemutatják az új toborzási törvényt - nem győzték meg a párt vezetőit. Éjfélre a Tóra Zsidósága párt teljes vezetése lemondott tisztségéről, köztük Meir Porus Jeruzsálem- és zsidó hagyományügyi miniszter, valamint Mose Gafni, a kneszet gazdasági bizottságának elnöke. Lemondásuk 48 óra múlva lép életbe.
A párt nélkül, és Avi Maoz képviselő időszakos támogatása híján a koalíciónak jelenleg nincs többsége az izraeli parlamentben. Avi Maoz, az ultrakonzervatív vallásos és nacionalista Noam párt vezetője már korábban bejelentette kilépését, de időnként a koalícióval szavaz.
A Jaír Lapid vezette ellenzéki centrista Van jövő (Jes Atíd) párt újra napirendre akarja tűzni a kneszet feloszlatását, ehhez azonban még kilenc képviselő aláírását kell megszerezniük, mivel a törvény szerint ha elbukott egy hasonló voksolás, akkor a kérdést fél évig csak a képviselők többségének, 61 honatyának az aláírásával lehet újra szavazásra bocsátani, és májusban egy hasonló indítvány nem szerzett többséget a kneszetben. Ha szerdáig összegyűlik a szükséges 61 aláírás, akár már a héten szavazhatnak az előrehozott választásokról.
Az ultraortodoxok katonai szolgálatának ügye jelentős vitákat okoz a koalíciót vezető Likud párton belül is, ugyanis a közteherviselés jegyében, s különösen a közel két éve tartó háború idején, sokan a párt támogatói közül is ellenzik az ultraortodoxok felmentését a katonai szolgálat alól.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
A múlt heti vihar nem múlt el nyomtalanul. A máriaremetei templomkertben egy kidőlt fa darabokra törte a kőkeresztet. A KDNP segítséget nyújtva, a kereszt helyreállítását azonnal vállalta" - tudatta Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár a közösségi oldalán.
Nem sokkal a KDNP-ből való kilépése után Gaal Gergely bejelentette a Merj Magyarország Párt megalakulását. Úgy tűnik, hogy a pártnak létrejött a Veszprém vármegyei szervezete is. Érdekesség, hogy míg a pártot alig követik többen 100 főnél a Facebookon, addig a vármegyei szervezetének már közel 3500 követője van. Mi a turpisság? Az utóbbi oldal a KDNP Balatonfüredi alapszervezetének korábbi Facebook oldala, amit a Merj Magyarországba átpártolt admin szemrebbenés nélkül átnevezett.