A kultúra nagyobb szerepet játszik Esztergomban, mint bárhol máshol az országban. A rendezvények, versenyek, előadások sorra színesítik a város palettáját – fogalmaz Vajda Zsombor.
2023. március 22. 00:01
facebook
Esztergomi diák szavalta az idén szablyával kitüntetett magyar poéta versét a Balassi Bálint-emlékkard huszonhetedik átadási ceremóniáján a Központi Papnevelő Intézet Boldog Bogdánffy Szilárd-termében. Az Esztergomi Szavalókör tagját, Vajda Zsombort kérdezte a Gondola.
– Vajda úr, a mai világban miért fontos, hogy magyar fiatalember a minőségi költészet kincseit szavalja nagy közönség előtt?
– Fontosnak tartom a hagyományaink és kultúránk ápolását. Minél szélesebb kör ismeri meg a verseket, minél többen hallgatják és olvassák magyar költőink poémáit, a magyar emberek műveltsége így gazdagodik. Ha kiállok a színpadra, szeretném ezeket az értékeket átadni a közönségnek. Lehet egy ember, aki életében nem olvasott verset, az előadásom után kezd majd jobban érdeklődni a költészet iránt.
– Balassi életműve hogyan érinti meg egy esztergomi diák lelkét?
– Balassi rendkívüli költőnk volt. Azt a kulturális emléket, amelyet versek formájában hagyott hátra, nagyon fontos őriznünk. Mint esztergomi diák, többször is találkozom a nevével, büszke vagyok rá, hogy az itteni vár visszafoglalásáért harcolt.
– Esztergomot miért kell kulturális fővárossá is rangosítanunk?
wikipedia
– A kultúra nagyobb szerepet játszik Esztergomban, mint bárhol máshol az országban. A rendezvények, versenyek, előadások sorra színesítik a város palettáját. Ezek közé tartozik az április 1-jén megrendezésre kerülő „Lélek ünnepe” előadássorozat.
– Hogyan emelhető a köznapi beszélgetések értékévé a szép kiejtés és a helyes hangsúlyozás?
– Az emberek fontosnak tekintsék és használják a mindennapi közösségi életben a szép magyar beszédet. A kiejtést és szép beszédet formálná az olvasottság, ami véleményem szerint a fiatalokra nem jellemző. Ezt legyen célunk népszerűsíteni.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
A magyar kormány legfontosabb célja a nemzetegyesítés - hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a csángómagyar közösség helyzetéről szóló konferencián szerdán az Országházban.
Orbán Viktor a Türk Államok Szervezetének informális budapesti csúcstalálkozója kapcsán emlékeztetett, az ukránok lezárták az Oroszországból Magyarországra jövő csővezetékrendszert, ami Magyarországot egy lehetetlen, sőt, tragikus helyzetbe sodorta volna, amennyiben a türk államokkal a megelőző években nem alakítottunk volna ki mély együttműködést.
Ahhoz, hogy Európa védelme megfelelő legyen, erős uniós tagállamokra és erős nemzeti haderőre van szükség. Uniós és NATO - tagállamként is az az ország tudja megvédeni magát, amelyiknek önálló, modern, ütőképes hadereje van.