Az orosz politika mindig birodalomban gondolkodik… az emberek meg megszenvedik ezeket… volt egy rövid kijózanodás Gorbacsov alatt, de az már a múlté – elemez dr. Szabó Tamás.
2023. június 21. 11:49
politicalgeography
A NATO-szövetségesek egyetértenek abban, hogy Ukrajna az elmúlt évtizedben közelebb került a csatlakozáshoz, ezért szövetségünk ajtaja nyitva áll előtte - jelentette ki Jens Stoltenberg főtitkár pénteken Brüsszelben. Dr. Szabó Tamást, Antall József államtitkárát, miniszterét kérdezte a Gondola.
– Miniszter úr, a Nyugat azt sugallja, hogy Oroszország ok nélkül támadta meg Ukrajnát. Ha elismernék, hogy előzőleg Ukrajna és a NATO provokatív lépéseket tett, akkor az orosz gazdaság mentesülne a háborús jóvátétel terhétől. Ez a körülmény mennyire merevíti meg a Nyugat helyzetértékelését?
– Én életem nagyobb részében egy az oroszok által megszállt országban éltem. Élő seb volt és van bennem az 56 utáni megtorlás, amit az oroszok vezényeltek… az orosz politika mindig birodalomban gondolkodik… az emberek meg megszenvedik ezeket… volt egy rövid kijózanodás Gorbacsov alatt, de az már a múlté… Nos, Antall József egy nem elkötelezett Ukrajnában reménykedett. Legyen egy semleges zóna, ami elválaszt az oroszoktól. A mostani háború az oroszok újabb szégyene, de valójában egy proxi háború zajlik már régóta az oroszok és az USA között. Mi meg be vagyunk szorulva… Lehet úgy értelmezni, hogy Ukrajnát felhasználják, hogy legyengítsék az oroszokat és domesztikálják Ukrajnát. Így nem a jóvátétel a kérdés, hanem, hogy Ukrajna jogos támogatása kapcsán meddig lehet fönntartani a kvázi orosz-nyugat háborút, s hol van az a pont, ahonnan nincs tovább.
– Ha egyértelművé válna, hogy a NATO provokáló volt, akkor a NATO lenne kénytelen jóvátételt fizetni. Ez ma abszurditás, és honnan tudjuk, hogy ez a a következő években is abszurditás marad?
– Igen, ami egy időben „törvényes” az más időben felfoghatatlan, égbekiáltó bűn. Amit a Ratkó-korszakban súlyosan büntettek, azt 56 nyarától törvényesítették a kommunisták: az abortusz „törvényessége” a legnagyobb népirtás, amit elkövettek a magyar nemzeten. Igen, ebben a háborúban is, amikor a történelem kereke fordul, más lesz a megítélés.
– Ha kiderülne, hogy a NATO is visel felelősséget a mai háborús konfliktusban, akkor hazánknak mint NATO-tagnak a felelőssége is fölmerülne. Ez mennyire nehezíti Budapest mozgását?
– Ki ítélhetné meg, kinek mi a felelőssége? A történelmet a győztesek írják. S mindig átírják. Személyes véleményem az, hogy ez nem a mi háborúnk. Amennyire lehet tartsuk távol magunkat a tűztől. S ahogy egy öreg ember mondta, ne dörgölődzünk a nagy kutyákhoz, mert azokban sok a bolha.
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
A munkacsoport célja, hogy teret adjon az üldözött vallási közösségek képviselőinek az uniós döntéshozók előtti megszólalásra. Emellett az Európai Parlamenten belüli jogalkotási munkában is érvényre kívánja juttatni az egyházakkal és vallási közösségekkel való együttműködés fontosságát, különösen a vallási szélsőségek elleni küzdelem terén.
A BRFK mindenki számára biztosítja a békés gyülekezéshez, véleménynyilvánításhoz való jogot, amíg azzal nem valósítanak meg szabálysértést vagy bűncselekményt.
Sajnos lesz elegendő erejük, hogy megvédjék az alvilági módszerekkel dolgozó, álhírgyártó „kollégáikat” – utal a szélsőbaloldali sajtóhálózatra Bánó Attila.