rfi
A kulturális párbeszéd elmélyítése adhat esélyt a feszült belpolitikai helyzet feloldására Franciaországban - hangsúlyozta Gladden Pappin, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) elnöke pénteken Budapesten, az intézet által szervezett, BLM-pillanat Franciaországban? - a francia zavargások politikai és biztonságpolitikai hatásai című kerekasztal-beszélgetésen.
Gladden Pappin szerint a franciaországi események egyik fő kiváltó oka az lehet, hogy az utóbbi két évben jelentkező gazdasági nehézségek és áremelések, köztük az élelmiszerinfláció megugrása miatt drasztikus, 17 százalékos belső fogyasztáscsökkenés következett be; így az egyébként is megélhetési gondokkal és munkanélküliséggel küzdő rétegeket könnyen utcára tudta vinni a rendőri túlkapás áldozatául esett fiatalember halála.
Gladden Pappin – mandiner
Az MKI elnöke úgy látja, hogy az amerikai "Black Lives Matter" (A Fekete Életek Számítanak, BLM) mozgalom mögött egy már korábban is jól szervezett politikai mozgalom és igen jelentős médiatámogatás állt, amely pillanatok alatt felgyorsította az eseményeket; Franciaországban viszont jóval kisebb az utcai zavargók mögötti társadalmi támogatottság, így további társadalmi párbeszédre van szükség.
Soós Eszter Petronella, a Milton Friedman Egyetem adjunktusa hozzászólásaiban azt mondta, hogy a francia társadalompolitika a származás és a vallási háttér kizárásával, valamint a pozitív diszkrimináció helyett a semleges állampolgári neveléssel arra épít, hogy aki tiszteli a törvényt és igyekszik, az előbbre juthat a társadalmi ranglétrán és jobban élhet.
Soós Eszter Petronella – uni-nke.hu
Az alacsonyabban iskolázott vagy munkanélküli, külvárosi rétegek azonban a sikerélmények híján leszakadtak, így ma már az a kérdés, bevonhatóak-e még a társadalmi párbeszédbe. Ezt jelentősen megnehezíti, hogy a többségi társadalom és a szegény rétegek között is, valamint a külvárosiak és a rendfenntartó erők között is hiányzik a kölcsönös bizalom, és mindkét oldalon sokan félnek a másiktól.
uni-milton.hu
Soós Eszter Petronella szerint a fiatalok pozitív hozzáállását és a bizalmat az oktatás alapozhatná meg; és noha évek óta társadalmi vita folyik ezekről a kérdésekről, kíváncsian várja a közeljövő megoldási javaslatait.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
"A szolnoki beruházás is ahhoz járul hozzá tehát, hogy hazánk energiaellátása minél tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb és olcsóbb legyen, hiszen ez szükséges a mindennapi jólétünkhöz és a gazdaságunk versenyképességének erősítéséhez" - jelentette ki Czepek Gábor.
-
Ilyenkor kell észnél lenni. A mi sorsunk közvetlenül is tétje ennek a háborús konfliktusnak, ezért mi meggondoltan, kiszámíthatóan, tervezhetően és higgadtan fogunk cselekedni – fogalmaz közösségi oldalán Orbán Viktor.
-
Részemről adott a hajlandóság, hogy lehetőséget adjak neki. Dárdai Bence már egy kész játékos, aki adott esetben már márciusban segítséget jelenthetne nekünk – mondta Dárdai Bence kapcsán a szövetségi kapitány.