Parlamenti hétfő - Rengeteg kérdése lesz az ellenzéknek
Az Országgyűlés plenáris ülése hétfőn délelőtt 11 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik. Határozathozatalok ezúttal nem lesznek, kérdések és azonnali kérdések azonban igen.
2024. március 4. 09:25
A Fidesz–KDNP-sek a többi között a magyar uniós elnökségről és a Gondosóra programról szeretnének többet megtudni. Az ellenzék egyebek mellett a lakáshelyzetről, az állami gondozottak zsebpénzéről, a csecsemők ingyenes SMA-szűréséről, a koronavírus-járványból visszamaradt lélegeztetőgépek értékesítéséről, a gyermekszegénységről, a speciális nevelési igényű gyermekek utazási támogatásáról, a termőföldek védelméről, a kegyelmi botrányról, az akkumulátorgyárakról, a HÉV-ek felújításáról, a kisiskolák sorsáról és a méhészek problémáiról faggatja a kormányt. Utóbbiról azóta vitatkoznak sokat, mióta a kormány újra engedélyezte az ukrán méz behozatalát.
„Az ukrán méz letöri a felvásárlási árakat, melyek következtében azok a termelési költség alá kerülnek, és így már eladni sem éri meg az első osztályú magyar mézet” – sérelmezte korábbi parlamenti felszólalásában Dócs Dávid, a Mi Hazánk képviselője. A kormány szerint a problémát nem az ukrán, hanem a kínai méz okozza – mondta Nagy István agrárminiszter. „A karácsonyi ünnepi főszezonban is tartottuk a tilalmat, a méhészeti ágazattól februárban azonban olyan jelzéseket kaptunk, hogy a vegyes méz elfogyott, illetve az adott piaci áron nem eladó. A tilalmi intézkedést azért vontuk vissza, hogy a mézágazat ne omoljon össze” – magyarázta.
Néhány parlamenti bizottságnak is akad dolga a héten
Az igazságügyi bizottság kedden 28 ellenzéki indítványt tárgyal meg, amelyek egyebek mellett a közvetlen államfőválasztásról, a köztársasági elnök kegyelmi döntéseinek nyilvánosságáról, a végrehajtói tevékenységről, a méltóságteljes életvégi döntésekről és a gyermekvédelmi rendszer megreformálásáról szólnak.
A népjóléti bizottság keddi napirendjén egyebek mellett az ápolási díjjal, a szociális ellátással, a tömeges kihűlések megelőzésével, a kórházi fertőzések visszaszorításával, a lakhatási válsággal, a véradással, a családi pótlékkal, a menstruációs szegénységgel és a gyermekvédelemmel összefüggő előterjesztések szerepelnek. A honvédelmi és rendészeti bizottság szerdán a tűzoltókat, a lőfegyvertartókat és a kéményseprőket érintő javaslatokat tárgyal meg.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Az a neoliberális birodalmi szemlélet, amely ma jellemzi a brüsszeli „elit” magatartását, nem csak gátja a tagországok normális együttműködésének, hanem legfőbb ellensége az unió egészséges fejlődésének. Ezt a folyamatot sürgősen meg kellene állítani, mert félő, hogy hamarosan késő lesz – véli Bánó Attila.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke Kőszegen tartott a minap lakossági fórumot, ahol többek között Orbán Viktor román elnökválasztásról tett kijelentéséről kérdezte a dollármédia egyik meghatározó orgánuma, a 444. A KDNP elnöke hangsúlyozta, hogy a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) mögött áll.
A jogállamiság követelménye az Európai Bizottság elnökére is vonatkozik. A szélsőséges Ursula von der Leyen azt hazudta, hogy Covid-sms-ei már elvesztek. Most fény derülthet a gigászi korrupcióra.