Női ökölvívó vb már biztosan lesz
Kérdőjelessé vált az ökölvivás olimpiai jövője, miután Párizsban a női boksz padlót fogott. A világbajnokságot mások szervezik, így női verseny biztosan lesz.
2024. augusztus 17. 14:12

Imane Helif a nõi ökölvívók 66 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntõje után. Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI/MTVA

A Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) bejelentette, hogy jövőre Belgrádban rendezik a női világbajnokságot.

Mivel a sportág ötkarikás jövőjéről még 2025-ben dönt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), ezért az IBA-nak és a helyi szervezőknek roppant fontos az esemény. A torna márciusban lesz, a férfiak májusi vb-helyszínéről idén év végéig döntenek.

 

AIBA becomes IBA as series of constitutional amendments ...

times of india


   
A NOB és az IBA kapcsolata viharos. Az ötkarikás testület az IBA-t 2019-ben megfosztotta olimpiai jogaitól, például a szövetség nem szervezhette és nem rendezhette meg a 2021-es tokiói, illetve az idei párizsi játékok boksztornáját, mert az IBA vezetősége az orosz elnökkel, Umar Kremljovval az élen nem teljesítette a NOB előírásait. A NOB kijelentette, négy év múlva semmiképpen sem akarja megrendezni a boksztornát, ahogy azt a japán és a francia fővárosban tette.
   
Az IBA mellett tavaly létrejött egy másik nemzetközi szövetség is, de ennek egyelőre csak 42 tagszervezete van.

A leghíresebb aktív magyar ökölvívó, Hámori Luca, és edzője, Berkó Lajos - mösz
   
Thomas Bach NOB-elnök - aki jövőre távozik hivatalából - jelezte: legkésőbb 2025-ben döntenek arról, hogy az ökölvívás szerepel-e a 2028-as Los Angeles-i játékok programjában.
   
A múlt vasárnap zárult párizsi olimpia ökölvívótornáját beárnyékolta, hogy két olyan versenyző, az algériai Iman Helif és a tajvani Lin Jü-tin is szerepelt (és végül lett aranyérmes), akiknek szervezetében magas a tesztoszteronszint és a férfiakra jellemző XY kromoszómáik vannak, mégis a női mezőnyben indulhattak. Előbbi Hámori Lucát búcsúztatta a női 66 kilogrammos súlycsoport szombati negyeddöntőjében. Az IBA a két férfias kinézetű bokszolót nem engedte indulni az általa szervezett világbajnokságon kromoszóma-rendellenességek miatt.
 

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó