Soltész Miklós – MTI/Kovács Tamás
Az ország legkisebb településein élők is ugyanolyan fontosak a magyar kormány számára, mint amennyire a nagyvárosban élők - hangoztatta szombaton a rábavidéki szlovének lakta Orfaluban a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki a helyi szlovén tájház szomszédságában felépült turisztikai létesítményt adott át.
Soltész Miklós köszöntőjében kiemelte: a magyarországi szlovének lakta Rábavidéken megvalósult kulturális, oktatási, egyházi beruházások és gazdasági fejlesztések a nemzetiséghez tartozók helyben maradását hivatottak segíteni. Szavai szerint a Rábavidékre érkezett támogatások összege az elmúlt tíz évben elérte az ötmilliárd forintot.
Az apartmanház azt segíti, hogy minél többen jöjjenek el megcsodálni ezt a fantasztikus vidéket, és hozzájárul a szlovén nemzetiség megőrzéséhez ezen a tájon - mondta.
Hozzátette: nagyon nehéz időszakon vagyunk túl, az elmúlt egy hét azonban sok mindenben reményt ad a számunkra.
"Az a döntés, amely (...) Amerikában született, az a nagyszerű konferenciasorozat, nemzetközi találkozó, ami Budapesten volt, az arra ad nekünk lehetőséget, hogy egy olyan költségvetést készítsünk 2025-re, mely újra gazdasági fellendülést jelenthet, erősítést jelenthet, és ebből nem maradhatnak ki a magyarországi nemzetiségek, köztük a szlovén nemzetiséghez tartozók sem" - jelentette ki.
Hozzátette: mindenképp úgy tervezik a jövő évet, hogy a nemzetiségi közösségeket segítő beruházások is folytatódjanak, vonatkozzon a támogatás akár felújításra, akár pedig új építkezésre.
Mayer Gábor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területfejlesztésért felelős államtitkára az ünnepségen emlékeztetett: a magyar kormány 2012-ben döntött a Rábavidék fejlesztését célzó programról, amely az Országos Szlovén Önkormányzat által kidolgozott térségfejlesztési stratégián alapult.
Hozzáfűzte: a program keretében 2022-2024 között összesen 898 millió forint pályázati támogatást nyújtottak a hét, zömmel szlovén nemzetiség által lakott kistérségben.
Szólt arról is, terveik szerint még az idén megjelentetnek egy újabb pályázati kiírást, amellyel a Rábavidék Térségfejlesztés program keretében összesen 178 millió forint értékben helyi mezőgazdasági őstermelők, kisvállalkozók termékfejlesztéseit, eszközbeszerzéseit és termékeik piacra juttatását kívánják elősegíteni.
Holecz Károly, a Rábavidéki Szlovén Kulturális és Turisztikai Egyesület-, egyben az Országos Szlovén Önkormányzat elnöke elmondta: a Triglav apartmanház felépítését - valamint a hozzá tartozó közösségi tér és kiszolgáló épületek kialakítását - a Rábavidék Térségfejlesztési program keretében több mint 168,9 millió forinttal támogatta a magyar kormányzat, az összeg fedezte az építés teljes költségét.
Hozzáfűzte: az új apartmanház a szlovén tájház közvetlen szomszédságában található, a tájház udvarán áll a szlovéniai Júlia-Alpok legmagasabb hegyéről, a Triglavról hozott szikla, erről kapta nevét a négy külön apartmanból álló ház is.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Harrach Péter kiemelte, az emlékezetpolitika a közéleti tevekénység olyan területe, amelyen nincs helye pártpolitikai küzdelmeknek, mert az identitást és az egységet szolgálja, a múlt értékeit a jelen felelősségének tudatában továbbítja a következő generációnak.
-
Az Európai Űrügynökség történelmi szerződést kötött a Puli Space Kft-vel: a világon először holdi kutatási adatokat vásárol egy kereskedelmi holdi küldetés, az Intuitive Machines IM-2 misszió keretén belül.
-
2025-ben a Demján Sándor Program keretében 1 400 milliárd forintos pályázati forrást teszünk elérhetővé a magyar kis- és középvállalkozások támogatására. Idén több mint 300 új beruházás indul a közlekedési infrastruktúra, az oktatás és az egészségügy területén, melyek összköltsége meghaladja a 8 100 milliárd forintot.