A szélsőséges figuráknak eszük ágában sincs a jogűllamiság rájuk vonatkozó követelményeit teljesíteni Kép: windeurope.org
A Nézőpont Intézet az uniós intézmények jogállamisági helyzetét vizsgáló elemzést adott ki, mivel eljött az ideje, hogy az uniós tagállamok kutatóközpontjai is tanulmányozzák, hogy vajon ezen intézmények a jogállamiság elvei szerint működnek-e - jelentette ki a Nézőpont Intézet vezetője kedden Brüsszelben.
Mráz Ágoston Sámuel a Polgári Magyarországért Alapítvány és a Nézőpont Intézet által közösen szervezett, az elemzést bemutató konferencián úgy nyilatkozott az MTI-nek: az Európai Unió bürokráciája Brüsszelben már tíz éve vizsgálja a tagországokat, és szimpátia alapján dönt arról, hogy az egyes tagállamokban tiszteletben tartják-e a jogállamiságot.
Erre válaszul a Nézőpont Intézet egy nemzetközi kutatócsapat segítségével előállított tanulmányban megvizsgálta, hogy milyen jogállamisági problémák merülnek fel a négy legfontosabb uniós intézmény - az Európai Bizottság, a Tanács, az Európai Parlament és az Európai Bíróság - működése során.
Hangsúlyozta, mivel a jogállamiságot precízen definiálni nehéz, a kutatás során azokat az elveket vették alapul, amelyeket az EU alapító szerződései tartalmaznak.
A jogállamiság megsértésével kapcsolatban a legtöbb problémát az Európai Parlamentnél és az Európai Bizottságnál találta a kutatócsoport, ugyanakkor az uniós bíróság és a tagállami kormányokat tömörítő Tanács működésével összefüggésben is észleltek olyan dolgokat, amelyek javításra szorulnak - mondta.
A jogállamiság legkomolyabb megsértése magyar szempontból - véleménye szerint - "a bírói aktivizmus", amely során az Európai Bíróság megsérti a szerződéses előírásokat, és a tagállamokat pénzbüntetéssel sújtja, továbbá olyan elvárásokat támaszt a tagállamokkal szemben, amelyekre nincs felhatalmazása.
Mint mondta, a Nézőpont Intézet hiánypótló munkát indított el, amely évente vizsgálja az európai intézményekben zajló, jogállamisággal kapcsolatos fejleményeket, ahogy a brüsszeli bürokrácia is rendszeresen értékeli a tagállamokat. A vizsgálat célja, hogy a tagállamok visszajelzést adjanak az uniós intézmények kritikáira.
"Ez egy folyamatosan fejlődő vizsgálat lesz majd, és egyre alaposabb, egyre részletesebb, és egyre fájóbb lesz azoknak, akik eddig tagadták, hogy jogállamisági problémák vannak az EU-ban" - zárta nyilatkozatát Mráz Ágoston Sámuel.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Semjén Zsolt a közelgő romániai választás kapcsán azt kérte, mindenki, akinek van román állampolgársága és Magyarországon él, adja le szavazatát vagy a konzulátuson vagy otthon. Minden szavazatra szükség van, hogy az RMDSZ meghatározó erő legyen és adott esetben kormányra kerülhessen.
-
A számok jól mutatják, hogy nekünk, magyaroknak gondolkodnunk kell, a saját magunk logikájából és érdekeiből kiindulva egy saját út megtalálásán, mert ebben a pillanatban Európa nem képes arra, hogy kialakítson egy olyan stratégiát, amellyel visszanyerheti a versenyképességét – mondta a miniszterelnök.
-
Orbán Viktor arról beszélt: a magyar rendszerváltás utáni időszakot az a gondolat uralta, hogy nemcsak azért érdemes nyugatra tekintenünk, mert ott jobban élnek, hanem azért is, mert egy olyan önkorrekciós politikai-gazdasági rendszert fedeztek fel valamikor a XVII. századtól kezdődően, amely hosszú távon garantálja stratégiai biztonságunkat.