Ez volt a két csapat kilencedik egymás elleni összecsapása, a magyar válogatott mérlege változatlanul hibátlan. Sikere a középdöntőre nézve azt jelenti, hogy az esti svéd-török összecsapás kimenetelétől függetlenül két pontot visz a középdöntőbe, ahová az északmacedónok nem jutottak be.
2024. december 2. 20:35
Tóth Nikolett (b) és az észak-macedón Andrea Sedloszka a női kézilabda Európa-bajnokság Észak-Macedónia - Magyarország mérkőzésén a debreceni Főnix Arénában 2024. december 2-án. MTI/Czeglédi Zsolt
A magyar női kézilabda-válogatott 29-19-re legyőzte Észak-Macedóniát a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, hétfőn, így csoportelsőként, a maximális két ponttal lép tovább a középdöntőbe.
Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány olimpiai hatodik helyezett együttese csütörtökön Törökországot 30-24-re, szombaton Svédországot 32-25-re győzte le a debreceni Főnix Arénában. A középdöntő során ugyanitt lép pályára csütörtökön, pénteken, vasárnap és jövő kedden.
Eredmény, csoportkör, 3. (utolsó) forduló, A csoport:
Magyarország - Észak-Macedónia 29-19 (11-10)
Debrecen, 3409 néző, v.: Hansen, Jensen (dánok)
lövések/gólok: 48/29, illetve 45/19
gólok hétméteresből: 4/1, illetve 5/3
kiállítások: 8, illetve 10 perc
Magyarország:
------------
Szemerey - Faluvégi 4, Klujber 3, Vámos 1, Füzi-Tóvizi 1, Kuczora 3, Márton 3, cserék: Papp, Csíkos 1, Simon 3, Bordás, Tóth N. 1, Szöllősi-Schatzl 6, Győri-Lukács 3, Pásztor, Janurik
A nemzeti csapat már biztos csoportelsősége tudatában, kényelmes helyzetből várhatta utolsó találkozóját az A csoportban. Két nappal korábban a svédek elleni csoportrangadót a válogatott kulcsemberei szinte végigjátszották, Golovin Vlagyimir előtt adott volt a lehetőség, hogy ezúttal lehetőséget kapjanak a kevesebb játékidőt kapott kerettagok is. A meccsre nevezettek közül ezúttal abalátlövő Kácsor Gréta és a kapus Böde-Bíró Blanka maradt ki, helyükre - a kontinensviadalon először - Csíkos Lucát és Janurik Kingát nevezte a szakmai stáb.
Döcögősen, sok hibával indult a találkozó, kihagyott helyzetek, rossz passzok jellemezték mindkét együttes játékát, az első tíz perc után 4-4 volt az állás. Füzi-Tóvizi Petra megszerezte a nemzeti csapat első gólját beálló posztról a tornán, Szemerey Zsófi hétméterest hárított, egy emberhátrányt lőtt és kapott gól nélkül hozott le a magyar válogatott, amely húsz perc elteltével kezdett éledezni. Jól azonban még ekkor sem játszott, sorra a kapufán csattantak a lövések vagy éppen az északmacedón hálóőrök valamelyikében akadtak el, így egygólos vezetéssel vonulhatott szünetre a társrendező.
A két csapat ötgólosnál szorosabb találkozót nem játszott még egymással. Hogy ez ezúttal is így legyen, azt a második játékrész első hét és fél percében alapozta meg a magasabb sebességi fokozatra kapcsoló magyar válogatott: 5-0-val abszolválta ezt az időszakot, ekkor jött meg igazán a közönség hangja is. A meccshangulat lendületben tartotta a csapatot is, a 45. percben kialakult a tízgólos különség (23-13). Az utolsó negyedórában már csak a győzelem mértéke volt kérdéses, végül épp tízgólos sikerrel fejezte be a csoportkört a magyar csapat, amelyben a 19 éves Csíkos megszerezte első gólját felnőtt világversenyen.
Szemerey 11, a csereként beállt Janurik Kinga nyolc védéssel zárt. A Szombathelyi KKA északmacedón beállója, Ivana Djatevszka háromszor volt eredményes. Legeredményesebb honfitársa Szara Risztovszka volt hat góllal.
Ez volt a két csapat kilencedik egymás elleni összecsapása, a magyar válogatott mérlege változatlanul hibátlan. Sikere a középdöntőre nézve azt jelenti, hogy az esti svéd-török összecsapás kimenetelétől függetlenül két pontot visz a középdöntőbe, ahová az északmacedónok nem jutottak be.
Borítókép: Debrecen, 2024. december 2. Márton Gréta a női kézilabda Európa-bajnokság Észak-Macedónia - Magyarország mérkőzésén a debreceni Főnix Arénában 2024. december 2-án. MTI/Czeglédi Zsolt
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Nem értek egyet azzal, hogy az ukránok értünk harcolnak, ugyanis Európa nincsen támadás alatt, egyetlen európai uniós vagy NATO-tagország sincs támadás alatt. Az ukránok hősiesen harcolnak, de magukért" - rögzítette a külügyminiszter.
Kollár Kinga brüsszeli kijelentéséről szólva Orbán Viktor úgy nyilatkozott, a Tisza-párti európai parlamenti képviselő "gyurcsányi szemérmetlenséggel vágta a magyarok képébe", hogy mindennap azért dolgozik párttársaival, hogy "Magyarország ne kapja meg a neki járó forrásokat", és erre büszke is.
Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".