A mieink – MTI/Czeglédi Zsolt
A magyar női kézilabda-válogatott 26-20-ra legyőzte Montenegrót, ezzel kulcsfontosságú két pontot szerzett a részben debreceni rendezésű Európa-bajnokság középdöntőjének első fordulójában, csütörtökön.
A nemzeti csapat mindhárom csoportmeccsét megnyerte, így két pontot hozott magával a középdöntőbe, ahol pénteken a lengyel, vasárnap a román, kedden pedig a világbajnok francia válogatott ellen lép pályára. A hatcsapatos csoportok első két helyezettje az elődöntőbe jut, a harmadikok pedig az ötödik helyért mérkőzhetnek, Bécsben.
Eredmény, középdöntő, 1. forduló, I. csoport (Debrecen):
Magyarország-Montenegró 26-20 (16-11)
Debrecen, 2067 néző, v.: Mata, López (spanyolok)
lövések/gólok: 47/26, illetve 40/20
gólok hétméteresből: 5/4, illetve 2/2
kiállítások: 6, illetve 8 perc
Magyarország:
Szemerey- Győri-Lukács 5, Klujber 6, Vámos 3, Füzi-Tóvizi 1, Kuczora 4, Szöllősi-Schatzl 1, cserék: Papp, Márton 3, Simon 1, Bordás 1, Böde-Bíró, Faluvégi 1
A két csapat ezt megelőzően tízszer találkozott egymással, magyar szempontból a mérleg öt győzelem és öt vereség volt. Visszavágási vágy fűtötte a társházigazdát, hiszen legutóbb, a tavalyi világbajnokság csoportkörében 10-7-es első félidő után 24-18-ra kikapott Montenegrótól.
Mindkét csapat százszázalékos teljesítménnyel, első helyezettként jutott tovább a csoportkörből, a magyar válogatott legutóbb 2006-ban kezdett sorozatban három sikerrel kontinensviadalt. Mivel mindkét fél a maximális két pontot hozta magával a középdöntőbe, a kulcsfontosságú meccs győztese nagy lépést tehetett a bécsi döntő hétvége felé. A találkozóra nem telt meg a Főnix Aréna, ebben közrejátszott, hogy az európai szövetség nem vette figyelembe a magyar szövetség és az MTVA kérését, így az egybeesett a Debrecen-Ferencváros labdarúgómeccsel.
A magyar keretből a kapus Janurik Kinga, illetve a balátlövő Csíkos Luca maradt ki. Már a bemelegítés alatt hosszasan összeölelkezett a csoportkörben kiváló védekezésére építő montenegrói válogatott, amelynek szövetségi kapitánya Suzana Lazovic, az Alba Fehérvár vezetőedzője. Csapatából Djurdjina Jaukovic volt a csoportkör második legeredményesebb játékosa 23 találatával. Ő nyitotta meg a gólok sorát, majd a földön maradt, amikor Klujber Katrinnal ütközött.
Elöl és hátul egyaránt sok volt a magyar hiba, a rivális 6-2-es vezetésre tett szert, így már a hetedik percben időt kért Golovin Vlagyimir. Szöllősi-Schatzl Nadine lövése után két kapufát is ért a labda, videózás után a millimétereken múló gólt nem adták meg a játékvezetők. Szemerey Zsófi elkapta a fonalat, ziccert, majd átlövést védett, az időkérés hatására rendezte sorait a társházigazda, Kuczora Csenge góljai pedig a közönség hangját is meghozták.
"Harcoljatok, harcoljatok!" - harsant a buzdítás 9-7-es montenegrói előnynél, ennek eleget téve a válogatott fordított és a 24. percben először megszerezte a vezetést (10-9), kihasználva egy tízperces montenegrói gólcsendet. Sőt, a szünet előtti percekben kiválóan kézilabdázott, így ötgólos előnnyel vonulhatott a pihenőre.
A fordulás után kétszer is betalált Montenegró, ez azonban nem fogta meg a magyar válogatottat, visszaállította előnyét, sőt az utolsó negyedórához közelítve már 21-15-re vezetett. A publikum a sokadik fontos védését bemutató Szemereyt éltette, a szinte végig hatékonyan védekező és taktikusan támadó, türelmesen játszó magyar csapat előnye 25-19-nél újra hat találat volt, ezt a különbséget a végső dudaszóig megtartotta, így a bécsi szereplés szempontjából fontos pontokkal gazdagodott.
A meccs legjobbjának választott Szemerey Zsófi 15 védéssel, 44 százalékos hatékonysággal zárt. A túloldalon Jaukovic öt, Dijana Mugosa és Itana Grbic négy-négy találattal bizonyult csapata legeredményesebbjének.
korábban:
Franciaország–Románia 30-25 (12-9)
Svédország–Lengyelország 33-25 (17-15)
A csoport állása: 1. Franciaország 4 pont (65-47), 2. MAGYARORSZÁG 4 (58-45), 3. Svédország 2 (58-57), 4. Montenegró 2 (47-51), 5. Románia 0 (50-57), 6. Lengyelország 0 (47-68)
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
A presbiteriánus Trump az eskütételkor, ahogy 2017-es beiktatásakor is, két Bibliára helyezte a kezét: a családira, amelyet még az édesanyjától kapott, és Abraham Lincolnéra, amelyre a rabszolgaság intézményének véget vető és az Uniót megmentő 16. elnök esküdött 1861-es beiktatásakor.
-
Orbán Viktor szerint a történelemkönyvekben a soros elnökség fél éve úgy fog szerepelni, amelyben Donald Trump és az európai patrióták megkezdték a Nyugat-átalakítást. A miniszterelnök szerint Ázsia felemelkedésének korszakában élünk. Az angolszász dominancia véget ért. Magyarország előtt az a feladat áll, hogy ebben az új világban sikeres legyen. Ehhez a belső alapok megvannak, de a brüsszeli elitet is le kell győzni.
-