Kinga hercegnőt fényes diadalmenetben kísérték Esztergomtól egészen Krakkóig. IV. Béla király a Máramarosi sóbányát adta lányának hozományul, többek között. Kinga a bánya birtokbavétele jeléül bedobta a bányába a gyűrűjét. Nem sokkal később a Krakkóhoz közeli Wieliczkában feltárt bánya egy sótömbjében találtak meg.
2025. március 8. 08:00
Kinga a sóbányászokkal - muzhp.pl
Magyar lány, aki Lengyelország és Litvánia védőszentje. IV. Béla lányaként a Piast dinasztia egyik uralkodójához ment feleségül. Jól szolgálta választott hazáját, a lengyel pápa avatta szentté. Szent Kingáról a Magyar szent nők napján Prokopp Mária művészettörténész professzort kérdezi a Gondola.
– Professzor asszony, IV. Béla miért érezte fontosnak, hogy 15 éves lányát Krakkóba küldje feleségként?
Szent Kinga I224. márc. 5-én született, mikor még a nagyapa, II. András a nagy király Magyarországon, aki immár 9 éve a 2. feleségével, Courtenay Jolán francia hercegnővel élt. Hatalmát egész Európa elismerte, tisztelte.
1217-18-ban keresztes háborút vezetett a Szentföldre. Mielőtt elindult, megkoronáztatta a 11 éves trónörökös fiát, Béla herceget. Hazatérve feleséget is hozott Béla fiának, Laszkarisz Mária nikaiai hercegnőt, akitől Kinga az anyatejjel szívta magába a bizánci misztika Isten-élményét, csodálatát.
Kinga már 11 éves volt, amikor a édesapja 1235-ben elfoglalta Esztergomban a királyi trónt. Ugyanebben az évben szentté avatta a pápa az édesapja húgát, Erzsébetet, akit ő személyesen sohasem látott, mert Türingia fejedelméhez adták feleségül, de annál többet hallott az ő karitatív életviteléről, a szegényekkel való törődéséről...
Mindkét esemény maradandó élmény volt számára.
1239-ben megjelent az esztergomi királyi udvarban Boleszláv krakkói herceg, hogy az akkor már több lány-gyermekes királytól az egyiket feleségül kérje, hogy közösen biztosabban meg tudják védeni népeiket az egyre fenyegetőbben közeledő keleti pogány hódító néptől. IV. Béla irály az elsőszülött gyermekét, Kingát ajánlotta a herceg figyelmé-be, aki már 15 éves volt. Érett az uralkodásra és a családalapításra is. Kinga beleegyezett apja döntésébe, de a szívében nagy harc dúlt. Ő ugyanis titokban Istennek ajánlotta életét, és vágyott a szűzi életre, hasonlóan apja öccse, Kálmán feleségéhez, Salóméhez, aki az ő 13 évvel idősebb barátnéja és példaképe volt. És Isten megsegítette Kingát. Fokozatosan, Boleszláv herceget is rávette, hogy hozzák meg ezt az áldozatot a nemzetükért, a Hazáért! És 40 éven át, Istennel eleven kapcsoltban élték a közös életüket!
– Kinga-Kunigunda a tatárjárás után hazájába, a Magyar Királyságba látogatott, és édesapjától a lengyel sóbányászat segítését kérte. Erre a gesztusra miért kell emlékeznünk nekünk, magyaroknak, és lengyel barátainknak is?
Kinga hercegnőt fényes diadalmenetben kísérték Esztergomtól egészen Krakkóig. IV. Béla király a Máramarosi sóbányát adta lányának hozományul, többek között. Kinga a bánya birtokbavétele jeléül bedobta a bányába a gyűrűjét.
wielkahistoria.pl
Nem sokkal később a Krakkóhoz közeli Wieliczkában feltárt bánya egy sótömbjében találtak meg. A tömbös fejtést Kinga uralkodása alatt kezdték meg magyar bányászok, akiket a királyné hívott Lengyelországba. Az időközben idegenforgalmi nevezetességgé vált bányát az utazók már a XV. században is látogatták, így Kopernikusz csillagász is 1493-ban, akiről a turistáknak is mutatott részt elnevezték. A bánya legszebb és egyben legnagyobb terme a Szent Kinga-kápolna, melynek kialakítási és díszítési munkálatai közel hetven éven keresztül, egészen 1963-ig folytak. A hatalmas terem minden egyes dísze sóból készült, mintegy húszezer tonna só felhasználásával. A falakon látható domborművek egyebek mellett az utolsó vacsorát, a kánai menyegzőt és a templomban tanító Jézust ábrázolják. A szentély összképének hangsúlyos és dekoratív elemei a sókristályokkal díszített csillárok, valamint a járólap látványát keltő sópadló. A kápolna belső képét a mai napig alakítják, 1999-ben például köszönetként Kinga szentté avatásáért, elhelyezték benne II. János Pál pápa szobrát.
A krakkói Wawel székesegyházban 1239-ben megtartott fényes esküvő után, hamarosan özönlöttek a nomád harcmodorú tatárok az orosz földekről, és öltek, raboltak, pusztítottak.
1241-42-ben a Magyar Királyságot is végig pusztították. Kinga édesanyja éppen a 9. gyermekét hordta a szíve alatt, amikor menekülniük kellett, hogy megmentsék az életüket.
Fogadalmat tettek, hogyha életben maradnak, és megszületik a gyermekük, Istennek szentelik... Ő lett Árpád-házi Szent Margit, aki a Budai királyi palota alatti dunai Nyulak- szigetén épült domonkos zárdában ajánlotta a fiatal, 28 éves életét Istennek a haza megmentéséért.
S míg Magyarország, így megmenekült az újabb tatár betöréstől, a lengyeleket háromszor égették fel és rabolták ki a tatárok. Kinga ekkor az édesapjához fordult anyagi segítségért az újjáépítéshez, amit a mai lengyelek sem felejtette el!
Erre a tényre a 21. században, napjainkban is, kölcsönösen emlékeznünk kell, hogy az 1000 éves testvéri kapcsolatunkat semmi sem homályosíthassa el!
– Kingáról, Kunigundáról csodás legendák keletkeztek, ez miért bizonyítja történelmi nagyságát?
Kinga, a nevét Boldog Gizella magyar királyné sógornéjától, II. Henrik német-római császár felesége, Kunigunda után kapta, akit 1200-ban avatott szentté az egyház. A császárné a gyermektelenség keresztjét Istentől kapott feladatként élte meg: kolostorokat alapított, és a karitatív feladatokkal szolgálta a kereszténység terjedését. Kinga lengyel királyné is ezt tette!
Már a latin legenda szó is arra utal, - olvasni kell! -, hogy valós dolgokról szól a elbeszélés! Csak a mai "felvilágosult" ember terjesztette el a kételkedést, amit jól megcáfol a mai ember számára egy látogatás Szent Kinga ószandeci sírjánál, ahol szemtanúja lehet a meghallgatott imáért hálát adó megszámlálhatatlan embertársunk hálájának. S ez folyamatos közel 800 év óta. 2024-ben ünnepelte a keresztény világ Szent Kinga születésének 800. évfordulóját.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
A Földön található hatalmas mennyiségű víz halmazállapot-változásainak köszönhetően működik a Föld-légkör rendszerben egy olyan természetes önszabályozó mechanizmus, amelynek a hatására kialakul a fizikailag lehetséges maximális üvegházhatás, amely tovább már nem növelhető, akármennyi széndioxidot bocsátunk ki.
A háborúpártiak és a békepartiak küzdelme nem más, mint a jéghegy csúcsa - Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke a szervezet honlapján fejtette ki az orosz-ukrán háború mélységeiről a gondolatait.
A kormányfő szavai szerint az üt vissza, hogy a rendszerváltást követő években a magyar gazdaság nem volt elég erős ahhoz, hogy megtartsa a magyar kézen lévő kereskedelmi láncokat. Ezek külföldi kézen vannak, és őket csak profitjuk érdekli.
"Schäfer András valószínűleg agyrázkódást szenvedett, ahogy Nagy Zsolt is, mindkettőt ezért kellett lecserélni az orvosok tanácsára. Ha ehhez hozzávesszük Sallai Roland hiányzását, akkor kijelenthetjük, mi nem tudjuk ezeket a játékosokat könnyen pótolni, ahogy például a törökök a szintén sérült Merih Demiral esetében tették" - utalt arra Rossi, hogy a rivális kerete mélyebb.