Strasbourgi beszámoló
Megyünk tovább a régi úton, vagy végre a saját kezünkbe vesszük a sorsunkat és komolyan vesszük a saját biztonságunkat? Az európai védelem megerősítése nem elsősorban Ukrajnáról szól. Ez egy több évtizede zajló folyamat, amit most fel kell gyorsítanunk, hatékonnyá kell tennünk - fogalmaz Hölvényi György.
2025. március 14. 13:45

Hölvényi György - fb

Nem túlzás azt mondani, hogy rendkívüli napokon vagyunk túl. A világban zajló események hatására - bár jókora késéssel - de az európai biztonság jövőjének kérdése, az EU védelmi képességeinek megerősítése uralta a napirendet az e heti strasbourgi plenárison. Az Egyesült Államok politikája Trump elnökkel új irányt vett, a hangsúly megváltozott.

A kérdés most az, hogy Európa hogyan reagál?

Megyünk tovább a régi úton, vagy végre a saját kezünkbe vesszük a sorsunkat és komolyan vesszük a saját biztonságunkat? Az európai védelem megerősítése nem elsősorban Ukrajnáról szól. Ez egy több évtizede zajló folyamat, amit most fel kell gyorsítanunk, hatékonnyá kell tennünk.

Európa biztonságához elengedhetetlen a Közel-Kelet stabilitása, így a héten a szíriai átmenet és újjáépítés ügyét is tárgyaltuk. Parlamenti felszólalásomban elmondtam, hogy az elmúlt napok tragikus eseményei jól jelzik: most nem kisebb a tét, mint Szíria egyben tartása! Európa számára a kulcskérdés a szíriai menekültek mielőbbi hazatérése. A számok megdöbbentők: 2011 óta tizennégy millió szíriai kényszerült elhagyni az otthonát. A jelenlegi helyzet ellentmondásos, de mégis, több mint tíz év után most nyílik tényleges lehetőség arra, hogy érdemben tegyünk Szíriáért, a szíriaiak hazatéréséért.

A hét kellemetlen közjátékaként Magyar Péter a plenáris ülésen kezdett politikai ámokfutásba. Egyszerűen tragikus, hogy több mint hétszáz képviselő előtt próbálta letagadni, hogy az ő aláírásával nyújtották be az Ukrajnának mindent is odaadó határozati javaslatot. Nem a valóság az ellenség, Péter.

Gondola
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
MTI Hírfelhasználó