A nemzetiségek közötti béke üzenetét közvetíti a világ felé Magyarország
Soltész Miklós a helyi sokac népcsoport megújult olvasóköri székházának átadásán azt mondta: Magyarországon és a Kárpát-medencében a nemzetiségek azzal együtt képesek a békés együttélésre, hogy közöttük a történelem során sokszor próbáltak kívülről békétlenséget szítani.
2025. május 11. 08:36
Soltész Miklór - archív
Magyarország azt üzeni a világnak, hogy igenis képes sok nemzetiség békességben élni egymás mellett szerte a Kárpát-medencében és egy országon belül - hangoztatta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Mohácson.
Soltész Miklós a helyi sokac népcsoport megújult olvasóköri székházának átadásán azt mondta: Magyarországon és a Kárpát-medencében a nemzetiségek azzal együtt képesek a békés együttélésre, hogy közöttük a történelem során sokszor próbáltak kívülről békétlenséget szítani.
Kitért arra, hogy napjainkban a világ más részein érthetetlen módon esnek egymásnak népek, nemzetek, és nyomják el egyes csoportok a körülöttük lévő népeket, nemzetiségeket. Magyarországon ezzel szemben hosszú ideje él együtt békességben tizenhárom nemzetiség, számukra hagyományaik, kultúrájuk megőrzésében a kormányzat is segítséget nyújt folyamatosan - emelte ki.
Rámutatott: azon országokban, amelyek komolyan veszik Magyarország nemzetiségekhez való viszonyulását "óriási lehetőségek nyíltak meg az ott élő magyarok számára is", ez - a többi között - Horvátországra, Szerbiára, Szlovákiára is igaz, és Soltész Miklós reményei szerint az ottani választások végével igaz lesz Romániára is.
Pávkovics Gábor (Fidesz-KDNP), Mohács polgármestere azt emelte ki, hogy a Duna-parti város "a nemzetiségek fővárosa", ahol a különböző nemzetiségek képezik a teljességet. Hozzáfűzte: a magyar nemzet akkor igazán erős, ha tiszteli a nemzetiségeket, Mohácson pedig a helyi nemzetiségek aktív hagyományőrző tevékenysége azért teljesedhetett ki, mert támogató közeg veszi őket körül.
A Mohácsi Sokacok Olvasóköre több mint száz éve működik, közel kilencven éve rendelkezik saját székházzal, amelynek felújítása több ütemben valósult meg az elmúlt években a magyar kormány és az önkormányzat támogatásával.
A ma Mohácson élő sokacok ősei vélhetően a Magyarországon élő többi horváthoz hasonlóan több migrációs hullámban, a török megszállás idején kerültek a térségbe. Ma a sokac kultúra, életvitel jelentős mértékben színesíti Mohács életét, rendszeresek a bálok, kiállítások, koncertek, színházi előadások - olvasható a Mohácsi Sokacok Olvasóköre honlapján.
A népcsoport honosította meg a busójárást, amely messze földön híres népszokássá vált, és az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára is felkerült 2009-ben.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
„Mutasd a KDNP honlapját! – kérte utolsó találkozásunkkor. Én már nem tudom megtalálni. Nézte a képeket, aztán lehanyatlott a keze. – Köszönöm”– rebegte, kicsit nehezen érthetően. Még a családjáról beszélt. „Imádkozzál értük” – kértem. „Tudod, minden olyan nehéz!” – válaszolta.
Takács Péter azt mondta, a magyar egészségügy legnagyobb ünnepén az első szó a köszöneté: köszönjük az orvosoknak, ápolóknak, az egészségügyben dolgozóknak, hogy nap mint nap állhatatos munkával gondozzák a rájuk bízott betegeket.