A bankárokat is el kell számoltatni és felelősségre kell vonni
2023. május 2. 00:09

Az amerikai elnök szerint az újabb amerikai bankcsőd nyomán a hatóságok megfelelően cselekedtek, a betéteseket sikerült megvédeni és nem az adófizetőknek kell fizetniük a beavatkozás árát.

Joe Biden hétfőn a First Republic Bank gyors állami átvételére és azonnali tovább értékesítésére reagálva egy fehér házi eseményen úgy reagált, hogy az újabb intézkedéssel sikerült garantálni a bankrendszer biztonságát és stabilitását, ide értve az amerikai kisvállalkozások védelmét, és képességüket arra, hogy fizethessék dolgozóik bérét. Az elnök ugyanakkor megjegyezte, hogy miközben a közelmúlt banki csődjei idején is sikerült garantálni a betétesek pénzét, addig a részvényesek elveszítették befektetéseiket.
   
Az elnök megismételte felhívását a Kongresszus felé, hogy alkosson jogszabályt.

A banki vezetők elszámoltathatóságáról.

És felelősségre vonhatóságáról.

Valamint szigorítsanak a nagy és regionális bankokra vonatkozó felügyeleti szabályokon.
   
Az amerikai pénzügyi hatóságok hétfőn jelentették be, hogy a JPMorgan Chase veszi meg a First Republic Bank döntő részét, miután a San Franciscó-i pénzintézet megmentésére indított kísérlet kudarcba fulladt. A Szövetségi Betétbiztosítási Társaság (Federal Deposit Insurance Corporation - FDIC) a hétvégén megpróbált gyorsan vevőt találni a nyilvánvalóan működésképtelenné vált pénzintézetre, aukciót hirdetett, amire a legnagyobb amerikai bankok ajánlatait várták vasárnap délutánig. A hatóság célja a piaci bizonytalanság elkerülése volt a hétvégi intézkedéssel, és a First Republic Bank új tulajdonosát még a hétfői tőzsdenyitás előtt be akarták jelenteni.

A First Republic Bank eszközállományát tekintve az Egyesült Államok 14. legnagyobb kereskedelmi bankja volt, 8 államban működtetett fiókokat. Összeomlása az amerikai banktörténet második legnagyobb csődje. A pénzintézet a FDIC április 13-i adatai szerint mintegy 229 milliárd dollár eszköz- és 104 milliárd dollár betétállománnyal rendelkezett.

Az újabb bank bedőlésével együtt az elmúlt két hónapban az amerikai pénzügyi történelem első, második és harmadik legnagyobb pénzintézeti csődjei következtek be.

Március elején, a szintén kaliforniai székhelyű Silicon Valley Bank összeomlása volt az első, majd a Signature Bank is működésképtelenné vált. A betétbiztosítás (FDIC) akkor átvette a két bank irányítását, és garantálta, hogy a nem biztosított betétek sem vesznek el. Az intézkedés csak a Silicon Valley esetében 20 milliárd dollárba került, amit a betétbiztosítási alapból fedezett a hatóság. Ezt most el akarta kerülni a FDIC.

A First Republic Bank már akkor, március elején, csődközeli helyzetbe került, de a legnagyobb amerikai bankok 30 milliárd dollár tőkét biztosítottak számára, hogy a felszínen tartsák, a mentőakció ugyanakkor sikertelennek bizonyult.

Annak ellenére, hogy a JP Morgan Chase gyorsan vevőként jelentkezett, az amerikai adófizetőknek közvetetten, a betétbiztosítási alapon keresztül, újabb 13 milliárd dollárjába került az ismételt bankmentés is.

Az eset nyomán hétfőn a Szenátus pénzügyi bizottságának elnöke, Sherrod Brown szintén szigorúbb szabályokat sürgetett a nagybankok működésére vonatkozóan.
  

MTI
Címkék:
  • Nobel-díjas írók nevetségessé tétele
    „A papírforma azért van, hogy felborítsuk, és mi ezt megtettük ezen a hétvégén. Úgy gondolom, talán egy kicsit lebecsültek minket az emberek. Nem sikerült túlságosan jól a legutóbbi világversenyünk, és mindenki abból indult ki, de mi jó csapat vagyunk, jó a csapategység, úgyhogy nagyon jól tudunk küzdeni – rögzítette Pásztor Noémi.
  • Bűnözők a törvényhozásban
    Sajnos a brüsszeli garnitúra is alvilági jegyeket mutat. Évekkel ezelőtt egy ciprusi politkusnőnek hatalmas összeg jelent meg a bankszámláján. Lebukott, de azóta is az Európai Bizottságban ül. Egy görög európai parlamenti tagot pedig a belga rendőrség hosszú ideig lakat alatt tartott, mert döbbenetesen nagy korrupciós botrányban lebukott. A felsőbb garnitúra elérte, hogy kiengedjék, visszament az Európai Parlamentbe, és szavazott is.
  • A woke-rögeszme elporlasztása
    A magyar kormány a konzervatív értékeket védi példásan, és olyan erkölcsi vezetést alakított ki, amiről az egész Nyugat példát vehet - hangsúlyozta Julio Ariza.
  • Teremtésvédelem
    A szemétnek a tárolóban a helye, nem az utcán és nem az erdőben. Ennek az akciónak pedig nemcsak az a jelentősége, hogy visszaadják az erdőt eredeti rendeltetésének, hanem a példamutatás is, hogy tisztaságnak, rendnek kell lenni, nemcsak a portákon, a saját házunk előtt, hanem az olyan közös területeken is, mint az erdők.
  • Geert Wilders: Orbán Viktor bátor vezető
    Merkelék, amikor megnyitották a határokat, veszélybe sodorták az európai keresztény civilizációt. A konzervatívok azonban nem süllyedtek bele ebbe a "politikai mocsárba", hanem az emberek mellé álltak, és ezért támogatják őket a szavazók, akinek már elege van abból, hogy lábbal tiporják az értékeiket - fejtette ki a Szabadságpárt elnöke.
MTI Hírfelhasználó