A második világháború utolsó napjaiban életét vesztő 36 magyar állampolgárra emlékeztek a nyugat-csehországi Hazlov temetőjében szombaton.
A tragikus esemény 78. évfordulóján a település önkormányzatának, Magyarország prágai nagykövetségének, a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének (CSMMSZ), valamint a prágai Esterházy János Társulásnak (EJT) a képviselői koszorúkat és virágokat helyeztek el a sírokon.
Az 1945. április 11-én Hazlovban történt tragédia oka egy amerikai tiszt későbbi elmondása szerint az volt, hogy az amerikai hadsereg tévesen német lőszert szállító vonatnak vélte a személyvonatot, amely magyar egyetemistákat, professzoraikat és családtagjaikat szállította Németországból Magyarországra, és ezért légitámadást hajtott végre ellene. Az egyetemistákat 1944 decemberében a nyilas kormány kényszerítette arra, hogy tanulmányaikat Németországban folytassák. Az egyetemisták a háború vége előtt megpróbáltak visszatérni Magyarországra.
Az amerikai vadászgépek este hét óra után kezdték el bombázni a vonatot, majd a szerelvényből a közeli erdőbe menekülni próbáló civileket géppuskával is lőtték.
A ma ismert adatok szerint az amerikai támadásnak a helyszínen 23 halálos áldozata volt, míg 63-an súlyos sebesüléseket szenvedtek. Utóbbiak közül 13-an a közeli As városának kórházában haltak meg. Az áldozatok között volt a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) három professzora, három mérnök-tanársegédje, húsz mérnökhallgatója, hét szigorló orvosa és három családtag.
A magyar áldozatok közül tízen-tízen a hazlovi temetőben két tömegsírban, hárman különálló sírban nyugszanak. Az asi kórház temetőjében nyugvó 13 magyar áldozatra időközben már rátemettek, így a mai sírfeliraton az ő nevük már nem szerepel.
A hazlovi sírhelyeket 2022-ben felújították. A vaskeresztekkel megjelölt két tömegsír, azok kőkoszorúja, valamint a temetőfalon elhelyezett emléktáblák felújítását a BME finanszírozta. A projekt megvalósításába a prágai magyar nagykövetség, a helyi önkormányzat és a CSMMSZ Karlovy Vary-i Helyi Egyesülete is aktívan bekapcsolódott. A hazlovi magyar tömegsírokat 1995-ben jelölték meg emléktáblával.
"Ezekben a sírokban olyan, többnyire fiatal emberek vannak, akik nem Hazlovba indultak, mégis itt maradtak örökre. Ennek egyetlen oka, hogy rossz időben, rossz helyen voltak" - mondta az MTI tudósítójának a megemlékezés után Lenka Dvoráková, Hazlov polgármestere. Megjegyezte: a település továbbra is ápolni kívánja az áldozatok emlékét, és gondozni fogja a sírokat.
Az emlékezők virágokat helyeztek el a néhány éve elhunyt Alzbeta Sztuková asszony sírján is, aki családjával együtt a háború után évtizedeken keresztül gondozta a magyar tömegsírokat.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Ellentámadásba kell lendülni, jogi és politikai eszközöket kell találni annak érdekében, hogy sikerüljön véget vetni ennek az elképesztő támadássorozatnak, amely Magyarországot főleg az Európai Parlamentben éri – vetítette előre Deutsch Tamás.
-
A beszélgetésből kiderül, milyen, mélyen gyökerező családi hagyományokból „nőtt ki” a híres Hampel Katalin-féle ruhaszalon. A ruhatervező őszintén beszél a kommunisták által kisemmizett felmenőiről, arról, hogy a hazaszeretet – amelynek nyomait ma ruhakölteményei is őrzik – hogyan öröklődött át családjában évszázadokon át generációról generációra.
-
A párharcot egy remek váltás döntötte el, ugyanis Kónya Zsófia olyan lendülettel lökte be Bácskait, hogy utóbbi már lengyel riválisa előtt tudott befordulni a kanyarba. Az olaszok utolérésére nem volt esély, így a magyar női váltó ezüstérmet ünnepelhetett.