MMA-közgyűlés - Turi Attila építész lett a köztestület új elnöke
2023. október 5. 14:38
Turi Attila Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építészt, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) korábbi alelnökét választották a köztestület elnökévé az őszi, tisztújító közgyűlésen csütörtökön, a Pesti Vigadóban.
Turi Attila – mno/Kurucz Árpád
Az új elnököt 213 igen, 9 nem szavazat, 12 tartózkodás mellett választotta meg az MMA közgyűlése.
"A kinevezés egy újfajta életet jelent, hiszen az akadémia teljes odaadást igényel" - emelte ki az MTVA-nak adott interjújában az új elnök. Hozzáfűzte: a legfőbb feladatai és kötelezettségei között lesz az intézményrendszer hatékonyabb működésének elősegítése és egy kulturális hálózat építése az Magyar Tudományos Akadémiával (MTA), valamint más művészeti szervezetekkel együtt.
A testület új alelnökeinek Kiss János Liszt Ferenc-díjas balettművészt 164 szavazattal, és Rátóti Zoltán Jászai Mari-díjas színész, rendező, érdemes művészt 161 szavazattal választották meg, akik 2026. novemberéig töltik majd be a tisztséget.
Turi Attila 1959-ben született Budapesten. 1986-1987-ben az Idol Gmk, 1986 és 1990 között a Makona Kisszövetkezet, 1990-től a Triskell Építésziroda alapító munkatársa, tervezője, vezető tervezője. 1993-1995 között Őrbottyán, 1996-2009 között, majd 2011-től ismét Budakalász főépítészeként dolgozott. 2004-től a Budapesti Műszaki Egyetemen (BME) tanít. 2022-től a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) alelnöke.
Munkásságának elismerései: Pro Ecclesia Hungariae (1996), Az év lakóháza (2000), Ybl Miklós-díj (2003), Az Év Főépítésze díj (2011). 2021-ben Kossuth-díjat kapott.
Vashegyi György, az MMA leköszönő elnöke felidézte, hogy 2017 októberében első alkalommal nyerte el az elnökséget, majd 2020 szeptemberében újabb felhatalmazást kapott az elnöki munka folytatására, amelyet ez év novemberében fejez be. "A művészeti értékeknek sokkal jelentősebb szerepet kell játszani minden magyar életében, ezáltal a nemzet erősebb, boldogabb és minden tekintetben sikeresebb lehet" - idézte fel elmúlt éveinek - és mint mondta - máig érvényes hitvallását a leköszönő elnök.
Vashegyi György az elmúlt hat év eredményei közé sorolta többek közt, hogy a közoktatásban erősödött a művészeti nevelés, bővült az akadémiai ösztöndíjrendszer, a digitalizálási program keretében elérhetővé válik az akadémia tagjainak teljes életműve a világhálón, de Makovecz Imre kulturális hagyatékának ápolásában is jelentős fejlődést értek el. A leköszönő elnök kiemelt jelentőségűnek nevezte az MTA és az MMA közötti együttműködési megállapodás létrejöttét is.
A közgyűlés utolsó napirendi pontként a tiszteletbeli elnök megválasztásáról döntött volna. L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója azonban indítványozta, hogy a tiszteletbeli elnök feladatkörét dolgozzák ki, és személyéről csak tavasszal szavazzanak. Az indítványt a közgyűlés elfogadta, így tiszteletbeli elnököt csak tavasszal választ az MMA.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.