Felháborítónak nevezte csütörtökön Jacek Siewiera, a lengyel elnöki hivatal keretében működő nemzetbiztonsági iroda (BBN) főnöke, hogy figyelmeztető lövés leadása miatt a lengyel hatóságok őrizetbe vettek két, a fehérorosz határ védelmét támogató katonát.
Siewiera arra reagált csütörtök reggeli sajtóértekezletén, hogy a lengyel védelmi tárca előző este megerősítette a két katona május eleji őrizetbe vételét. Az ügyről szerdán az onet.pl lengyel hírportál számolt be.
A BBN főnöke szerint az őrizetbe vételre azért kerülhetett sor, mert a lengyel hadsereg nem rendelkezik megfelelő, az ország biztonsága külső veszélyeztetése esetén alkalmazható előírásokkal. Felidézte: ezt a szabályozást az a tervezet tartalmazza, amelyet a hadsereg főparancsnoki tisztségét is betöltő Andrzej Duda elnök már tavaly benyújtott a parlamentnek. Siewiera a parlamenti frakciók támogatását kérte a jövő héten napirendre kerülő tervezethez.
Kulcsfontosságúnak nevezte, hogy a fegyverhasználatra vonatkozó előírások olyan helyzetekre is vonatkozzanak, amikor közvetlen veszély éri a katonák életét és épségét, amikor valaki megtámadja a fegyveres erők szempontjából kulcsfontosságú infrastruktúrát, illetve amikor a határsértők felszólítás ellenére nem adják át fegyverüket.
A Fehéroroszországból származó migrációs nyomás miatt a keleti határon szolgáló lengyel határőröket jelenleg 5500 katona, valamint a rendőrség is támogatja.
Az onet.pl szerint a két katonát Dubicze Cerkiewne település térségében vették őrizetbe, miután - mint írják - figyelmeztető lövéseket adtak le, megakadályozva ezzel egy nagyobb, agresszív csoport határátlépését.
Az onet.pl információit megerősítő lengyel védelmi tárca szerdán közleményében aláhúzta: bizonyos elvek betartása mellett a határra kivezényelt katonák használhatnak lőfegyvert. A két katona jelenleg szabadlábon védekezik, egyebek mellett mások életének veszélyeztetésével gyanúsították meg őket, és az ügyészség felfüggesztette őket a szolgálatból - közölte a tárca.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter szerda este az X-en azt írta: elfogadhatatlan, hogy őrizetbe vették "a támadó migránsok irányába figyelmeztető lövéseket leadó katonákat". Az ország biztonságát őrző katonáknak "tudniuk kell, hogy a jogi eljárások védik őket" - áll a bejegyzésben.
Az ügyet több kormánypárti és ellenzéki politikus is botrányosnak nevezte. Mateusz Morawiecki volt lengyel kormányfő a Radio Zet kereskedelmi csatornán a jelenlegi kormány szégyenének minősítette a történteket, és felelősnek nevezte Donald Tusk kormányfőt azért, hogy a két katona esetét a hatóságok két hónapon keresztül titkolták. Az ügy gyengítheti Lengyelország védelmi helyzetét - ítélte meg Morawiecki, és lemondásra szólította fel Tuskot.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.