Sok helyszínen szavazhatnak külföldön a magyar állampolgárok
2024. június 8. 16:51
Összesen 21 458 magyar állampolgár kérte azt a lehetőséget, hogy külföldön szavazhasson a június 9-i európai parlamenti (EP-) választáson, ezt 99 ország 147 helyszínén tehetik meg, ami rekordnak számít - közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Budapesten.
A tárcavezető kijelentette, hogy már csak egyet kell aludni addig, hogy minden magyar elmondhassa a véleményét a háború vagy béke ügyében.
"Itt a lehetőség arra, hogy véget vessünk az európai kontinenst az elmúlt időszakban leuraló háborús pszichózisnak (.) Itt a lehetőség arra, hogy békepárti politikusokat küldjünk az Európai Parlamentbe" - fogalmazott.
Rámutatott, hogy van 21 458 állampolgár, aki külföldön kíván szavazni, és ők most minden idők legtöbb helyszínén, 99 ország 147 szavazóhelyiségében tehetik ezt meg.
"Vannak köztük 427-en olyanok, akik most fognak szavazni először, továbbá van köztük 97 éves magyar állampolgár is, akit majd Szabadkán várnak a kollégáink" - tudatta.
"Rómában zajlik az atlétikai Európa-bajnokság, úgyhogy római kollégáinkat éri majd a megtiszteltetés, hogy biztosíthatják a szavazás lehetőségét a magyar atlétikai válogatott tagjainak" - tette hozzá.
"Arra szeretnék kérni mindenkit, aki külföldön él vagy külföldön tartózkodik, és ott regisztrált a szavazásra, hogy mindenképpen éljen ezzel a lehetőséggel, hogy minden idők legtöbb helyszínén lehet leadni a szavazatokat" - mondta.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy a napokban 204 külügyminisztériumi dolgozó utazott ki a világ minden tájára a szavazás biztosítása érdekében. Tájékoztatása szerint ők elvitték magukkal a szavazólapokat, a szavazás kellékeit, hogy majd a lezárt urnákkal térjenek haza.
Kiemelte, hogy a legtöbb helyszínen vasárnap reggel 6 és este 7 óra között lehet leadni a szavazatokat. "Van azonban néhány olyan helyszín, ahol a szigorú urnazárási feltételek miatt már korábban véget ér a szavazás" - figyelmeztetett.
A miniszter ennek kapcsán arról is beszámolt, hogy Londonban, ahol a legtöbben regisztráltak (2148 fő), a szavazás a jogszabályok értelmében reggel 6 óra és este 6 óra között történik.
A második legnépszerűbb külföldi szavazási helyszín Hága lesz 1464 fővel, illetve Brüsszel 1354 fővel.
Végül tudatta, hogy az amerikai kontinensen rövidesen megkezdődik a voksolás, például Sao Paulóban és Brazíliavárosban magyar idő szerint 11 órakor már nyitnak is a szavazófülkék, majd ezeket követi a földrész többi nagyvárosa.
"Tehát a Magyarországon kívüli szavazási helyszínek készen állnak, a kollégáim készen állnak, és várják a szavazókat, várják a magyar állampolgárokat. És arra kérek mindenkit, hogy tegyünk egy nagy lépést a béke felé! Ne felejtsék, a béke színe a narancs, a béke neve a Fidesz!" - jelentette ki.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.