Budapestre érkeznek az Európai Unió igazságügyi miniszterei
2024. július 23. 09:12
Tuzson Bence igazságügyi miniszter vezetésével informális tanácsülést tartanak az Európai Unió tagállamainak igazságügyi miniszterei kedden Budapesten - közölte az Igazságügyi Minisztérium (IM) az MTI-vel.
Emlékeztettek arra: az elnökség prioritásait ebben a fél évben Magyarország határozza meg, a prioritások között szerepel a jogi versenyképesség és a digitalizáció elősegítése, valamint a mesterséges intelligencia szabályozása és felhasználása.
Hozzátették: a magyar elnökség prioritása az EU versenyképességének fejlesztése, ezt a prioritást pedig minden területen meg kívánják jeleníteni.
"Az igazságügyi együttműködés területén az elnökség kiemelt célja a tanácsi következtetések elfogadása, azaz mindenki egyetértsen abban, hogy a jogi versenyképesség erősítése Európa egyik legfontosabb érdeke. A sikeres szakmai és politikai egyetértés megteremtése olyan jogi megoldásokhoz vezet, amelyek támogatják a gazdasági versenyképességet, a növekedést, a jövedelmi viszonyok javulását, a jólétet és a biztonságot - írták.
Idézték Tuzson Bence igazságügyi minisztert, aki arról beszélt: "A célunk az, hogy felrázzuk Európát és valós kérdésekkel kezdjünk el foglalkozni. A jogi versenyképesség megteremtése egy ilyen téma. Ahhoz, hogy Európa visszakerüljön a világ gazdasági élvonalába, olyan jogszabályi környezetet kell teremtenünk, amely nem hátráltatja, hanem segíti az Unió országait, gazdasági szereplőit és az európai embereket. Ha most nem lépünk, végleg lemaradunk."
"Az elkövetkezendő fél évben és az informális ülésen is téma lesz az igazságügy digitalizációja, a mesterséges intelligencia szabályozása és biztonságos felhasználása is az igazságügyi szektorban. Ez a terület olyan kiaknázatlan innovatív lehetőségeket hordoz magában, amely komoly versenyelőnyhöz juttathatja Európát és megváltoztathatja az emberek mindennapi életét" - mondta a tárcavezető.
Az IM tájékoztatása szerint kedden a magyar elnökség a jogi versenyképesség kapcsán három kérdésben tárgyal a tagállamok igazságügy-minisztereivel: a határon átnyúló polgári ügyekre vonatkozó komplex uniós joganyag egyszerűsítéséről, a kis- és középvállalkozások EU-n belüli jogi helyzetének megerősítéséről, valamint az online piactereken kötött szerződésekkel kapcsolatos jogviták hatékonyabb kezeléséről.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Nem értek egyet azzal, hogy az ukránok értünk harcolnak, ugyanis Európa nincsen támadás alatt, egyetlen európai uniós vagy NATO-tagország sincs támadás alatt. Az ukránok hősiesen harcolnak, de magukért" - rögzítette a külügyminiszter.
Kollár Kinga brüsszeli kijelentéséről szólva Orbán Viktor úgy nyilatkozott, a Tisza-párti európai parlamenti képviselő "gyurcsányi szemérmetlenséggel vágta a magyarok képébe", hogy mindennap azért dolgozik párttársaival, hogy "Magyarország ne kapja meg a neki járó forrásokat", és erre büszke is.
Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".