Az EU Mianmarban is rendet akar tenni (szankciókkal)
2024. október 29. 20:03

Az európai uniós tagállamok külügyminiszterei korlátozó intézkedéseket vezettek be újabb három, a mianmari katonai juntához kapcsolódó emberrel és egy vállalattal szemben az emberi jogok megsértése, valamint Mianmar és a régió békéjének, biztonságának és stabilitásának veszélyeztetése miatt - tájékoztatott az uniós tanács közleményében kedden.

File:Myanmar on the globe (Myanmar centered).svg - Wikimedia Commons

Mianmar – wikipedia

Az újonnan jegyzékbe vettek között egy, az ország határőrségének tulajdonában álló gazdasági vállalkozást is működtető fegyveres csoport és annak két vezető tisztje, valamint az érintettekkel kapcsolatban álló mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) egyik katonatisztje szerepel.

A közlemény szerint az érintett vállalkozás a transznacionális bűnözés, többek között az online csalás, valamint a kábítószer- és emberkereskedelem központjaként működik, tevékenysége mind a mianmari lakosságot, mind a régió más országainak állampolgárait célozzák, egyebek mellett kényszermunka és kínzás alkalmazásával sértve meg az emberi jogokat. A csoport szoros kapcsolatban áll és együttműködik a mianmari hadsereggel, mely számára egyebek mellett a kormány ellenzőiről szolgáltat információkkal, illetve katonák erőszakos toborzásában vesz részt.

Az uniós külügyi tanács kiemelte: a szankciós döntés az EU elkötelezettségét mutatja a mianmari bűncselekmények jelentette növekvő fenyegetés kezelése iránt, melyek - mint írták - súlyos jogsértésekkel járnak, és egyre inkább veszélyeztetik az ország és a régió békéjét, biztonságát és stabilitását.

A mianmari korlátozó intézkedések immár 106 emberre és 22 szervezetre vonatkoznak, és a vagyoni eszközök befagyasztását, valamint pénzeszközöknek a jegyzékbe vettek rendelkezésére bocsátásának tilalmát foglalják magukban. A jegyzékbe vett emberekre ezenkívül uniós beutazási tilalom vonatkozik.

Kép

Mianmar, az egykori Burma és Németország közötti távolság. Brüsszelt az erdélyi magyarok nem érdeklik, a mianmari emberi jogok miatt azonban „mély aggodalom tölti el" – Kép: google

A rendelkezés értelmében a meglévő uniós korlátozó intézkedések is érvényben maradnak, köztük a fegyverekre, valamint a belső elnyomás céljára használható felszerelésekre vonatkozó embargó, a katonaság és a határrendészet általi használatra szánt, civil és katonai felhasználású termékek kivitelének tilalma, exportkorlátozás a kommunikációk megfigyelésére szolgáló azon berendezések esetében, amelyek belső elnyomás céljára is használhatók, valamint a katonaság részére nyújtott kiképzésnek és a katonai együttműködés tilalma.

A korlátozó intézkedések kiegészítik a közvetlenül a mianmari kormánynak nyújtott uniós pénzügyi támogatás visszatartását és minden olyan uniós támogatás befagyasztását is, amely a junta legitimálásának tekinthető - írták.

Az Európai Uniót továbbra is mély aggodalommal tölti el a mianmari erőszak folytatódó eszkalációja, valamint az elhúzódó, a regionális konfliktus irányába mutató helyzet romlása. Az EU továbbá elítéli a Tatmadaw által elkövetett súlyos emberi jogi jogsértéseket, beleértve a kínzást, a szexuális és nemi alapú erőszakot, a civil társadalom szereplőinek, az emberi jogok védelmezőinek és az újságírók üldözését, valamint a polgári lakosság, köztük az etnikai és vallási kisebbségek elleni támadásokat - írták.

MTi
Címkék:
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Ellaposodott futball
    A válogatottra vonatkozólag a miniszterelnök mondott lényegeset, igaz, évekkel ezelőtt, és azóta sem ismételte meg. Eszerint a magyar nemzeti tizenegynek a világ tíz legjobb válogatottja közé kell kerülnie. Jelenleg a 32., de Marco Rossi talán elindíthatja csapatunkat a fölfelé vezető úton.
  • Rombol a senki által meg nem választottak kasztja
    Az új „európai állammal” egy mindenható, a lakosságtól, a demokratikus ellenőrzéstől elszakadt és bármely ellenzék súlyos megbüntetésére képes uniós oligarchia alakul ki.
  • Tanári válasz a szélsőbalos politikusnőnek
    A szélsőbal ahelyett, hogy tetemes képviselői jövedelméért az országnak kívánna használni, infantilis levelekkel bombázza a felelőséget viselő közéleti embereket.
  • Az új gazdaságpolitika költségvetése
    Gulyás Gergely a kormányülés szünetében tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a gazdasági akcióterv részleteiről folyamatosak az egyeztetések, és a legfontosabb kérdésekben a nemzeti konzultációban is bárki állást foglalhat. Hozzátette: a jövő évi költségvetés december második felében tartandó parlamenti végszavazásán azokat a programpontokat fogják elfogadni, amelyek az emberek többségének támogatását is élvezik.
MTI Hírfelhasználó