Az oszmán kori Magyarország szellemi örökségéről szóló könyvet mutattak be a budapesti Gül Baba türbéjénél tartott rendezvényen, amelyen részt vett a török államfő felesége, Emine Erdogan is - jelentette az Anadolu török hírügynökség.
sabah.com.tr
A Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökség (TIKA) által kiadott könyv szerzője Mehmet Emin Yilmaz török építész, aki egyben a Gül Baba türbéjének 2016 és 2018 közötti felújítását is felügyelte.
A rózsadombi Gül Baba türbéjét a török és a magyar állam közös vállalkozásban újította fel.
Orbán Viktor miniszterelnök és Recep Tayyip Erdogan török államfő 2018 októberében avatta fel együtt a szentéletű török dervis restaurált sírhelyét, amely az iszlám hívők legészakibb zarándokhelye.
Emine Erdogan a csütörtöki látogatás során a vendégkönyvbe írt bejegyzésében örömét fejezte ki, hogy hat évvel a restaurálás befejezése után a Gül Baba és az oszmán Magyarország szellemi öröksége című könyvvel megkoronázhatják ezt a szellemi hagyatékot a török-magyar barátsági szerződés 100. évfordulóján.
gershon
Hozzátette: mélyen hisz abban, hogy ez az értékes alkotás, amely Gül Babát kísérve feltárja az oszmánok nyomait Magyarországon, tovább fogja erősíteni a Törökország és Magyarország közötti, hosszú ideje tartó barátságot.
Igazán jelentőségteljes, hogy egy Gül nevű, Anatóliából érkezett, majd Magyarországon eltemetett bektási dervis által követett út mára két ország barátságának jelképévé vált - emelte ki a török elnök felesége a vendégkönyvben.
Emine Erdogan a közösségi médiában még arról is írt a látogatás után, hogy Gül Baba türbéje azokat a közös értékeket jeleníti meg, amelyek az oszmán időktől fogva egészen napjainkig fennmaradtak, és amelyeket mindkét fél tisztel és szeretettel ápol.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Orbán Viktor optimistán nyilatkozott a tanácskozásról, mondván "senki nem a hanyatlást akarja menedzselni, hanem mindannyian újra naggyá akarjuk tenni Európát". Ha már az amerikaiak úgy döntöttek, hogy ők naggyá teszik Amerikát, erre egyetlen lehetséges európai válasz van: "mi pedig Európát fogjuk naggyá tenni" - összegzett.
-
Semjén Zsolt fontosnak nevezte, hogy az alkotmány deklarálja azt, hogy az őshonos nemzetiségek államalkotó tényezők. Mindegyiküket alanyi jogon megilleti, hogy parlamenti szószólójuk legyen, sőt bizonyos feltételek teljesülése esetén a nemzetiségeknek országgyűlési képviselője is lehet. Utóbbit a német nemzetiség tudta elérni - tette hozzá.
-
A kormányfő rámutatott: nyilvánvaló, ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolni kell.