Közösségromboló a román ellenzék közigazgatási reformtervezete, ezért a román parlament egyetlen dolgot tehet vele: elutasítja – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltje csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.
Az RMDSZ elnöke Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester társaságában vett részt a politikai fórumon, amelyen a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét elemezték.
Kelemen Hunor rámutatott: az USR törvénytervezete nem is nevezhető reformnak, mivel több a vesztese, mint a nyertese. „Annyira rossz ez a tervezet, hogy ezt nem lehet módosítgatni" - mondta.
A javasolt átszervezés nyolc gigamegyét hozna létre, román megyékkel olvasztva össze a székely megyéket, a 20 ezresnél kisebb városokat lefokozná, a 3000 lakosúnál kisebb községeket pedig megszüntetné.
Tamás Sándor kifejtette: a tervezet nem az emberek érdekeit szolgálja, mivel a döntéshozatal távolabb kerülne a polgártól. A magyarokat különösen hátrányosan érinti, mivel elsorvasztják az identitásképző, identitáserősítő intézményeit. A Kovászna megyét is magába foglaló gigamegye lakossága például 11-szer nagyobb lenne és csak 25 százaléka lenne magyar, ezért a magyar intézmények kevesebb támogatásban részesülnének. „Az erdélyi magyar közösség létkérdése, hogy ezt az ügyet befolyásolni tudja, meg tudja akadályozni” – húzta alá.
Antal Árpád a legnagyobb problémának azt nevezte, hogy Bukarestben „számokat néznek” és „nem látják az embereket”.
„A helyi intézmények államosítása történik meg azáltal, ha átszervezik a megyéket, és azt az intézményt, amit egy város tart fenn egy másik közigazgatási szintre viszik” – mondta. Felidézte: az elmúlt 35 évben számos hatáskört vettek át a helyi önkormányzatok, komoly helyi autonómia van, ami megszűnne. Szerinte a jelenlegi alkotmányos berendezkedésben nincs olyan közigazgatási átszervezési mód, ami pozitív irányba vezetne.
Kelemen Hunor szerint a tervezet a nyelvhasználati jogokra is kihatna, mivel megváltoztatná az etnikai arányokat, és a magyarok aránya sok helyen már nem ugraná meg a 20 százalékos nyelvhasználati küszöböt. Hozzátette: el kell utasítani, és az RMDSZ erre akkor képes, ha van ereje, amit a válaszválasztásokon tud felmutatni.
A magyarság erejét a közösségi jelképhasználat kapcsán is fontos felmutatni, amit újra napirendre kell tűzni, és a közbirtokossági javak visszaállamosítására tett állami törekvések visszaveréséhez is törvénymódosításra lenne szükség.
Tamás Sándor szerint már két közbirtokosság esetében született a közösség számára negatív bírósági döntés, és újabbakat kezdett el „piszkálni” a pénzügyminisztérium. Az állam elveszi a jogos tulajdonosoktól a javaikat – mondta.
Antal Árpád a jelképhasználat kapcsán kifejtette: a zászlótörvény jól kimondja, hogy a jelképnek reprezentatívnak kell lennie, ezt pedig nem egy bírónak kellene eldönteni, hanem az illető döntéshozó testületnek. Az elöljáró szerint a nyelvhasználat kapcsán is így kellene eljárni.
„Van két-három jogszabály, melyet pontosítani kell, ha odajutunk és meglesz az erőnk, az első félévben-évben erre sort kell kerítenünk” – mondta.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ az USR törvénytervezetének a visszavonását kéri, de ez is azon múlik, hogy decemberben ki alkotja majd a parlamenti többséget, és a szövetség a tagja lesz-e - mondta.
A november 24-i romániai államfő- és a december elsejei parlamenti választásokon való részvételre buzdítva rámutatott: az RMDSZ „a tavaszi évadban” kiváló eredményt ért el, de az önkormányzati jó eredményt csak akkor lehet kamatoztatni, ha „az őszi évadban” is megismétli. Közölte: a romániai választások tétje, hogy a magyar közösség erőt mutasson fel, mert Bukarestben is ebből értenek.„A választásnak a tétje a gyerekeinkről, a közösségeinkről, a jövőnkről szól” – húzta alá az RMDSZ elnöke.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
-
Egy magyar indította el Ceausescu megdöntését, Tőkés László és gyülekezete törte meg a diktatúrát. Dokumentumfilm a győzelem óráiról a Duna Worldön.
-
Ferenc a börtön udvarán álló Miatyánk-templom ajtaját tárta ki. A pápa kerekesszékkel érte el a kaput, majd Benoni Ambarus római segédpüspök segítségével felállt, megkopogtatta az ajtót, amely az érintésre megnyílt. Ezután misét mutatott be a templomban.