Kalotaszegi magyar település, Kalotaszentkirály-Zentelke község is átvehette a hétvégén kiosztott Európai Ifjúsági Falu 2025 címet – számolt be hétfőn a pályázók közleménye alapján a Szabadság napilap.
Az elismeréssel a Kolozs megyei településen zajló aktív ifjúsági munkát, közösségépítő kezdeményezéseket és innovatív programokat díjazták – idézte a közleményt online kiadásában a kolozsvári lap. A Kolozs megyei település mellett a szombati gálán három Bákó megyei község – Perzsoj (Parjol), Lipova és Beresti-Tazlau – nyerte el a címet.
A 2019-ben román civil szervezetek által indított European Youth Village program célja a vidéken élő fiatalok támogatása, közösségeik erősítése, az ottani életminőség javítása. A nyertes települések a fiatalok társadalmi szerepvállalását és fejlődését elősegítő projektekben vehetnek részt.
A kalotaszegi fiatalok 2025-ben workshopokat, sportesemények, ökológiai akciókat, filmesteket, könyvklubot, közösségi mulatságokat terveznek. Céljuk, hogy erős, összetartó fiatal közösséget építsenek, vonzóvá tegyék a vidéki életet.
Póka Tivadar projektvezető a Krónikaonline portálnak úgy nyilatkozott: a címmel nem jár pénzügyi segítség, de támogatást kapnak a 2025-ös évre szóló programok tervezéséhez, megszervezéséhez.
Kötelezettségeik között említette, hogy két nyelven – magyarul és románul – kommunikáló Facebook- és Instagram-oldalt kell létrehozniuk, amely révén láthatóbbá válik majd Kalotaszentkirály-Zentelke és a helyi ifjúság tevékenysége.
Az Európai Ifjúsági Falu címet korábban már elnyerte két magyar település, 2023-ban a Hargita megyei Csíkszentgyörgy, 2021-ben pedig a Bákó megyei, csángómagyarok által lakott Klézse.
A számos fejlesztés révén rendezett faluképéről Románia-szerte híres, a belföldi és külföldi - zömében magyarországi - turisták körében egyaránt népszerű Kalotaszentkirály-Zentelke számos romániai és magyarországi díjat nyert, a többi között a legszebb határon túli magyar településnek minősítették.
Az Erdélyi-szigethegység lábainál, Bánffyhunyadtól hat kilométerre fekvő falu mintegy ezerfős lakossága zömében magyar nemzetiségű.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
A háborúpártiak még mindig nem vették tudomásul az új realitásokat. Így ebben az időszakban mindent meg kell tennünk az ukrajnai háború eszkalációja ellen, soha sem volt fontosabb a tűzszünet és a béke, mint most - fogalmazott a miniszterelnök.
-
A magyarság az egész világon jelen van. "A mi feladatunk, hogy a kihívásokból lehetőséget kovácsoljunk, ezért lehetőségként tekintünk arra, hogy világnemzetté vált a magyarság" - mutatott rá Semjén Zsolt.
-
Latorcai Csaba, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) ügyvezető alelnöke arról beszélt, hogy a kormány számtalan segítséget ad ahhoz, hogy minél több vágyott gyerek megszülethessen, és a centrum is egy eszköz ebben a sorban.