Megszüntetik az orosz nyelv oktatását a csehországi általános iskolákban - derült ki a cseh oktatási rendszer reformtervezetéből, amelyet szerdán ismertetett a Mladá Fronta Dnes című napilap.
Mikulás Bek oktatásügyi miniszter a lapnak megerősítette, hogy Csehországban a kilencéves általános iskolák első osztályától kezdve a jövőben kötelező tantárgy lesz az angol nyelv. A tanulók a 7. osztálytól kezdve második kötelező idegen nyelvként a francia, a német és a spanyol közül választhatnak.
Jelenleg 11 úgynevezett második nyelv között választhatnak a tanulók. Ebben a kategóriában a vezető német nyelv mellett, amelyet a tanulók mintegy fele választott, az orosz a második legkeresettebb nyelv, a kilencedikesek 20 százaléka tanul így oroszul.
Az oktatásügyi miniszter szerint az orosz nyelv kizárásának az általános iskolákból nincs semmi köze az orosz-ukrán háborúhoz.
"A döntésnek nem volt politikai motivációja" - szögezte le Mikulás Bek. Azt állította, hogy az általános iskolákban a jövőben azokat a nyelveket részesítik előnyben, amelyek közelebb állnak az Európai Unióhoz, s amelyeket gyakrabban használnak a nemzetközi kommunikációban.
A Mladá Fronta Dnes által megszólított iskolák igazgatói és nyelvtanárai nagy többségben helyesnek ítélték a minisztérium döntését. Döntően azzal érveltek, hogy a csehországi iskolákban 1989-ig az egyetlen kötelező idegen nyelvként tanított orosz nyelv presztízse az utóbbi években csökkenő tendenciát mutat.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Simicskó István véleménye szerint a magyar határkerítésnek fizikai és szimbolikus jelentősége, üzenete is van, s ez a határkerítés nemcsak Magyarországot, de az egész keresztény, európai kultúrát is védelmezi.
Az így megformált „kard és kereszt” a művész megfogalmazásában egyben szimbóluma is a nagy király személyének és királyságalapító munkájának - elemez a művészettörténész.
Orbán Viktor elmondta: egymástól függetlenül különböző szakértői csoportok - nemcsak Magyarországon, hanem azon kívül is - az elrejtett, az Európai Bizottság egyedi döntéseinek körébe utalt tételeket is azonosították, összeadták.