Hiteltelen korrupciós index
2025. január 15. 17:57

Hiteltelen a Transparency International (TI) korrupció érzékelési indexe - mondta Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten.

Mráz Ágoston Sámuel úgy fogalmazott, időszerűnek érezték, hogy megvizsgálják a Transparency módszertanát, mert a TI elemzései rendszeres hivatkozási alapjai a médiának, és azon keresztül a gazdasági és politikai döntéseknek, amelyek hazánk lejáratását, sőt gyakran megbüntetését célozzák.

Többek közt a megbukott amerikai kormány is a TI korrupciós indexére hivatkozva indokolta az egyik magyar miniszter elleni szankciót - tette hozzá.

A Nézőpont Intézet vezetője hangsúlyozta: a korrupciós index vizsgálatakor nagyon sok visszásságot találtak. A Transparency szakmailag vitatható, egyoldalú, elfogult módszertannal dolgozik - jelentette ki, hozzátéve: összesen nyolc pontot találtak, amelyek igazolják, hogy a TI állításai hiteltelenek.

Mráz Ágoston Sámuel felhívta a figyelmet arra, hogy a korrupció érzékelési index valójában nem is a Transparency saját felmérése, hanem 13 másik index "kimazsolázott" részeredményeit összesíti, azaz csupán más elemzések "újrahasznosítása".

A korrupciós indexnek valójában semmi köze a korrupció mértékéhez - folytatta, jelezve: nem közvélemény-kutatásról van szó, hanem néhány gondosan kiválasztott szakértő véleménye alapján állítottak fel rangsort. Az értékelők névsora vagy nem ismert vagy kizárólag kormánykritikus, elfogult szakértőkből álló kör ítéli meg az országokat - mondta.

Mráz Ágoston Sámuel rámutatott: a TI által felhasznált elemzések körbehivatkozzák egymást, ami "módszertani nonszensz", ráadásul országonként különböző és eltérő számú indexeket vesznek figyelembe, sőt még a vizsgált időszakok sem egyeznek meg, a végeredmény így nem lehet hiteles.

Elmondta azt is, hogy a Transparency-t támogató, liberális vezetésű országok előkelő helyen szerepelnek a korrupciós index rangsorában.

A Nézőpont Intézet vezetője rögzítette: nem igaz az az állítás, hogy Magyarország a legkorruptabb európai ország. Az Európai Unió hivatalos felmérése, az Eurobarometer rangsor szerint az EU 27 tagállama közül Magyarország a hetedik legkevésbé korrupt. Hazánkban az EU-átlagnál jobb a kormány korrupció elleni küzdelmének megítélése - idézte fel.

"Mindezek alapján a Nézőpont felszólítja az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet, a médiát és a közvéleményt, hogy a jövőben ne hivatkozzanak a Transparency indexére" - szögezte le Mráz Ágoston Sámuel, hozzátéve: ha a téves következtetésre jutó elemzés ezután is hivatkozási alapul szolgál, akkor petíciót indítanak, és nemzetközi tiltakozást kezdeményeznek.

Közölte továbbá, felszólítják a Transparency-t, hogy módosítson a módszertanán, és ezt az indexet ebben a formában többé ne publikálja, mert félrevezető.

MTI

„Az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel" – mondta az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter 2004. augusztus 17-én a Népszabadságnak adott interjújában. Az összes korrupciót kutató intézet gyávának bizonyult ahhoz, hogy ezt az állítást megvizsgálja. Medgyessy Péter ezt a kijelentését két nappal később az állami televízió élő műsorában megerősítette. Ám egy nappal később puccsal megbuktatták, akkor került a korruptnak nyilvánított SZDSZ segítségévél Gyurcsány Ferenc hatalomra. Ez az MSZP-SZDSZ puccs alátámasztotta, hogy Medgyessy Péter ekkor igazat mondott.

Gondola

MTI; Gondola
Címkék:
  • Magyar edzője van (volt) a Fradinak
    Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
  • Fekete hattyú
    Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
  • Az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet
    Az izraeli közlések szerint az egyezménynek három szakasza van. Az első szakaszban harminchárom élő túszt, illetve holttestet fognak átadni a Gázai övezetben fogva tartott kilencvennyolc emberből. Gyermekek, nők, ötvenévesnél idősebb férfiak és a fiatal férfiak közül a súlyos egészségi állapotban lévők vannak köztük.
  • A nemzeti azonosság a történelemben gyökerezik
    Harrach Péter kiemelte, az emlékezetpolitika a közéleti tevekénység olyan területe, amelyen nincs helye pártpolitikai küzdelmeknek, mert az identitást és az egységet szolgálja, a múlt értékeit a jelen felelősségének tudatában továbbítja a következő generációnak.
  • A magyar Hold-kutatás sikere
    Az Európai Űrügynökség történelmi szerződést kötött a Puli Space Kft-vel: a világon először holdi kutatási adatokat vásárol egy kereskedelmi holdi küldetés, az Intuitive Machines IM-2 misszió keretén belül.
MTI Hírfelhasználó