Volt felesége meggyilkolásával gyanúsított ír állampolgár
2025. február 6. 23:11
Letartóztatta a bíróság csütörtökön azt az ír állampolgárságú férfit, aki a gyanú szerint megölte volt feleségét a budapesti Stollár Béla utca egyik társasházában, és a japán nő meggyilkolását lakástűzzel balesetnek próbálta beállítani.
A Fővárosi Törvényszék az MTI-vel azt közölte: a Budai Központi Kerületi Bíróság csütörtökön egy hónapra, március 6-ig elrendelte annak a férfinak a letartóztatását, akit előre kitervelten elkövetett emberöléssel gyanúsít a rendőrség.
Azt írták: a gyanú szerint a külföldi állampolgárságú terhelt elhatározta, hogy Magyarországra utazása alkalmával megöli a korábbi feleségét, a halálát pedig baleseti eredetű lakástűznek állítja be. A bűncselekményt az eltervezettek szerint január 29-én követte el.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az előre kitervelten elkövetett emberölés bűntette bizonyítottság esetén tíztől húsz évig, vagy akár életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető.
Az ügyészség a szökés, elrejtőzés, valamint a bizonyítás megnehezítésének vagy meghiúsításának megakadályozása érdekében indítványozta a terhelt letartóztatását.
A közlemény szerint a gyanúsított személyi körülményei - bár részben igazolatlanok - rendezettnek tekinthetők, de a bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlya, az ügy speciális jellemzői és a kiszabható büntetés mértéke miatt fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye.
A bíróság szerint a férfi a ruházatának elrejtésével és az elkövetés helyszínének felgyújtásával a gyanú szerinti bűncselekmény nyomainak eltüntetésére törekedett, ezzel igyekezett kibújni a felelősségre vonás alól. Mindez tovább erősíti azt a feltételezést, hogy a jelenléte kényszerintézkedés nélkül az eljárás során nem lenne biztosítható - írták.
Kitértek arra is, hogy az adatok szerint a férfi a bűncselekmény leplezése és a bizonyításának meghiúsítása érdekében a helyszín és a sértett holttestének felgyújtásával, valamint az elkövetéskor használt ruházata egyes részeinek kidobásával részben, illetve egészben megsemmisített és elrejtett tárgyi bizonyítási eszközöket.
A nyomozás folyamatban van, a tényállás teljes körű felderítéséhez "még számos olyan nyomozati cselekmény elvégzése szükséges, amely befolyásolására a terheltnek objektív lehetősége van. A bíróság szerint a terhelt szabadlábon hagyása esetén az eljárásban érintett személyeket megfélemlítené, vagy jogellenesen befolyásolná, illetve tárgyi bizonyítási eszközt semmisítene meg, megnehezítve vagy meghiúsítva ezzel a bizonyítást" - áll a közleményben.
A bíróság ezért úgy határozott, hogy a kényszerintézkedéssel elérni kívánt célok kizárólag letartóztatással biztosíthatók.
A végzés nem végleges.
A rendőrség kedden sajtótájékoztatón közölte, hogy emberölés miatt nyomoznak az V. kerületi Stollár Béla utcában keletkezett lakástűz ügyében, és a holtan talált japán nő volt férjét őrizetbe vették.
A lángok egy társasház harmadik emeleti lakásában csaptak fel január 29-én, a tűzesetet az ír állampolgárságú korábbi férj jelentette be. A tűzoltók találták meg a 43 éves, japán állampolgárságú asszony holttestét.
A rendőrség tájékoztatása szerint kezdetben minden bizonyíték arra utalt, hogy nem történt bűncselekmény, később azonban felvetődött a gyanú: a volt férj, miután reggel a gyermekekkel együtt elhagyta a lakást, valahol átöltözött, magát kámzsával és sisakkal álcázva visszatért, megölte a nőt, majd újra átöltözve visszament, ekkor hívta a 112-t.
Miután az áldozat hétfőn elvégzett igazságügyi orvosszakértői boncolása során bántalmazásra utaló nyomokat találtak, az ír férfit kedden őrizetbe vették.
Probléma lehet még a háborús hisztéria folyamatos fenntartása. Egyetlen szuper birodalom esetén ugyanis gondot okozhat, hogy nincs kivel háborúzni. Ki kell találni ezért olyan globális veszedelmeket, amelyek indokolttá teszik a rendkívüli állapot folyamatos fenntartását, szükség esetén pl. utazási korlátozások
és/vagy kijárási tilalmak bevezetését, gázálarc vagy szájmaszk kötelező hordását, stb.
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke a kiállítást megnyitó beszédében kiemelte, Magyarországon ésszerű és életszerű fegyvertörvény, vadászati törvény van. Nemzetközi vélemények szerint is a magyar vadászati törvény a legjobb.
A 13. havi nyugdíj, amelyet folyamatos támadások érnek a "Brüsszel markában lévő" ellenzék részérőről, "a Tisza Párt szakértőitől is azt halljuk, hogy változtatni kell a 13. havi nyugdíjon", Brüsszel pedig arra kötelezte Magyarországot, hogy az OECD-vel készíttessenek tanulmányt. Az OECD azt javasolja, hogy a 13. havi nyugdíjat korlátozni, átalakítani szükséges - idézte fel Gulyás Gergely.
A nem vallásosak száma Svájcban 35,6 százalékra emelkedett 2023-ban. Miközben a hagyományos egyházak zsugorodnak, az iszlám hívők aránya növekszik. Emellett körülbelül minden tizenkettedik válaszadó nyilatkozott úgy, hogy tapasztalt vallási diszkriminációt - osztotta meg a svájci Szövetségi Statisztikai Hivatal adatait a Pro keresztény magazin.