Április 2-tól az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba
2025. április 1. 17:07
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Ezzel teljessé válik a nem vízumkötelezett beutazókra kidolgozott, az utóbbi másfél évben fokozatosan, a világ egyre több térségére érvénybe léptetett brit ETA-rendszer.
Az EU-állampolgárok március 5-én kezdhették meg az ETA kiváltását, és április 2-ától, szerdától már csak a kiváltott engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba.
A jelenleg 10 fontba (4810 forintba) kerülő engedély két évig vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes, és az érvényességi idő alatt korlátlan számú nagy-britanniai beutazást tesz lehetővé, esetenként legfeljebb hat hónap időtartamra.
Az ETA kiváltásának díja jövő szerdától a tervek szerint 16 fontra emelkedik.
A londoni belügyminisztérium ajánlása szerint az ETA a mobileszközökre letölthető UK ETA alkalmazás használatával igényelhető a leggyorsabban és a legegyszerűbben.
A tárca szerint a kérelmezők "elsöprő többsége" automatikusan és néhány perc alatt megkapja a beutazási engedélyt, így változatlanul lehetséges "akár spontán ötlettől vezérelve" is a beutazás Nagy-Britanniába.
A minisztérium javasolja ugyanakkor, hogy a beutazók három munkanappal utazásuk megkezdése előtt kérvényezzék a belépési engedélyt, tekintettel "azokra a csekély számú esetekre, amelyek további elbírálást igényelnek".
Akiknek nincs olyan mobileszközük, amelyre a UK ETA alkalmazás letölthető, a brit kormány honlapján - gov.uk - is folyamodhatnak az elektronikus beutazási engedélyért, vagy megkérhetnek más, jelenlévő személyt, hogy töltse le saját telefonjára az alkalmazást, és a kérvényt arról a telefonról is be lehet nyújtani a kérvényező adataival.
A UK ETA alkalmazás letöltése után a kérelmezőnek először személyazonossági adatait kell megadnia, majd néhány személyes kérdésekre kell válaszolnia, köztük arra, hogy volt-e elmarasztaló bírósági ítélet vele szemben bűncselekmény miatt.
Az alkalmazásban kiemelik, hogy olyan bírósági ítéleteket nem kell feltüntetni, amelyeket az Egyesült Királyságban bűncselekménynek nem számító tevékenységért szabtak ki.
A kért adatok kitöltése után meg kell adni annak az útlevélnek a számát, amellyel a kérelmező beutazik Nagy-Britanniába. Ezután fotót kell készíteni az útlevél fényképes oldaláról, úgy, hogy látszódjon a kérelmező arcképe és az oldalon lévő összes hatósági adat.
A mobiltelefont ezután rá kell helyezni az útlevél elülső fedelére, ahonnan az alkalmazás beolvassa az elektronikus chip adatait.
Szükséges emellett a kérelmező arcának szkennelése, illetve külön arckép készítése a telefonnal, és az arckép feltöltése az alkalmazás által megadott felületre.
Meg kell adni egy e-mail-címet is, ahová a brit hatóságok elküldik először a visszaigazolást a kérvény beadásáról, majd a kérvény elbírálásának eredményét.
A folyamat végén ki kell fizetni az elektronikus beutazási engedély díját. Ezt bank- vagy hitelkártyával, illetve Google Pay vagy Apple Pay fizetési módozatokkal lehet megtenni. A fizetési felület a kért adatok feltöltése után megjelenik az alkalmazáson.
A magyar kérelmezőknek az alkalmazás euróban adja meg a fizetendő összeget.
Az ETA digitálisan kapcsolódik a beutazási engedély birtokosának útleveléhez, így a brit határellenőrzési pontokon továbbra is csak az útlevelet kell felmutatni. Útlevélcsere esetén viszont ismét kérvényezni kell az elektronikus beutazási engedélyt az új útlevél adataival.
London már a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) után jelezte, hogy idővel a látogatási, turisztikai céllal érkező, vízumkötelezettség nélküli beutazóknak, köztük az európai uniós országok állampolgárainak is szükségük lesz belépési engedélyre.
Nem kell kiváltaniuk az ETA-t azoknak az EU-állampolgároknak, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, és megszerezték az ehhez szükséges, meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyt (EU Settled Status).
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.