Jövő júniusig meghosszabbította a bölcsődei térítésidíj-támogatási programot a kormány
2025. április 22. 12:07
A kormány 2026. június 30-ig meghosszabbította a bölcsődei térítésidíj-támogatási programot, amelyben bővítették az adható támogatások mértékét is - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
 
Koncz Zsófia emlékeztetett, a kabinet tavaly ősszel indította újra a korábban 2018 és 2023 között működő, a családok körében népszerű programot, a kiírás segítségével körülbelül 10 ezer család részesült különböző mértékű támogatásban.
 
Az előző ciklushoz képest sokkal több bölcsődei férőhely van, ezért sokkal több családot érint a program, így a 2024 szeptemberében újranyitott, 5,5 milliárd forint keretösszegű, uniós forrásból finanszírozott felhívásra óriási volt az igény - ismertette az államtitkár.
 
Megjegyezte, hat hónap alatt mintegy 10 ezren jelentkeztek, a forrás arra volt elegendő, hogy az eddig beérkezett kérelmeket ki tudják fizetni.
 
A nagy érdeklődés miatt a kabinet a program folytatásáról döntött, amelynek 2026. június 30-ig történő meghosszabbítására tisztán hazai hazai forrásból 6,6 milliárd forintot biztosítanak - ismertette Koncz Zsófia.
 
Elmondta, az új kiírás rugalmasabb, például az önkormányzati fenntartású bölcsődéket is bevették a programba, és gyermekétkeztetésre is tudnak támogatást igényelni a családok.
 
Az államtitkár hangsúlyozta, az elérhető támogatás mértékét az eddigi havi 40 ezer forint helyett havi 50 ezer forintra emelték, a gyermekét egyedül nevelő szülő pedig havi 65 ezer forintra is adhat be kérelmet. A családok a Magyar Államkincstár weboldalán regisztrálhatnak és adhatják be kérelmeiket - tette hozzá.
 
Koncz Zsófia a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta, 2010 óta megduplázódott a bölcsődei férőhelyek száma Magyarországon, az akkori 32 500 férőhely mára közel 70 ezerre bővült.
 
Jelenleg 1230 településen működik ilyen intézmény, ez három és félszerese a 2010-es adatnak, több ezer férőhely kialakítása jelenleg is folyamatban van - hangoztatta az államtitkár.
 
Megjegyezte, a férőhelyek számának növekedésével párhuzamosan a nők foglalkoztatása is nagymértékben nőtt, a három éven aluli kisgyermeket nevelő édesanyák foglalkoztatási adata 66 százalékról 80 százalékra emelkedett.
 
A műsorban az államtitkár emlékeztetett, a kormány tavaly ösztöndíjprogramot indított el a kisgyermeket nevelő hallgatók és tanulók számára. A felsőoktatásban tanulók havi 125 ezer, a technikumban tanulók számára pedig havi 59 ezer forintos támogatást biztosítanak a programban, amire eddig több mint ezren jelentkeztek - ismertette.
MTI
Címkék:
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • Ferenc pápa temetésének napja nemzeti gyásznap lesz Magyarországon
    Amikor értesült a halálhírről, akkor mind a Köztársasági Elnök Úr, mind a Miniszterelnök Úr kondoleáló levelet küldött a camerlengo-nak, Kevin Joseph Farrell bíborosnak, a protokolláris hagyományoknak megfelelően. A kormány döntést hoz arról, hogy a temetés napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja. Ez megfelel a hagyományoknak és kifejezi a nemzet háláját a Szentatya iránt, és a nemzet gyászát – jelentette be a pápa halálhíre kapcsán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
  • Meghalt Ferenc pápa
    Ferenc pápa argentin jezsuita szerzetes, a 266. római pápa, az első latin-amerikai katolikus egyházfő. Jorge Mario Bergoglio néven született 1936. december 17-én Buenos Airesben, 2013. március 13-án választották a katolikus egyház fejévé.
  • Húsvét - Hankó Balázs: Magyarország a normalitás szigete
    Hankó Balázs kiemelte: "mindaz, ami a magyar kultúránk része, benne foglaltatik a húsvétban, hiszen egyszerre keresztény és magyar a kultúránk". Hozzátette, húsvéthétfőn "szerte a Kárpát-medencében locsolkodnak, piros tojást festenek, és éljük mindazt a néphagyományt, ami generációról generációra őriz meg bennünket magyarnak".
MTI Hírfelhasználó