Hatósági felügyelet alatt marad a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke
2025. április 26. 10:18
Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.
A romániai bíróságok portálján pénteken közzétett ítélet szerint a román Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) április 17-én elrendelte a hatósági felügyelet újabb hatvan napra történő meghosszabbítását. A döntés ellen Barti Tihamér panaszt nyújtott be a Hargita Megyei Törvényszékhez, de a bírói testület elutasította ezt.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Hargita megyei politikusa a hatósági felügyelet ideje alatt nem töltheti be a székelyföldi megye közgyűlésének alalelnöki tisztségét és a politikai szervezet Gyergyó területi szervezetének elnöki tisztségét.
Ellenben gyakorolhatja megyei önkormányzati képviselői mandátumát és az RMDSZ gyergyószentmiklósi szervezetének elnöki teendőit is elláthatja - döntött korábban a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. Bartinak a kényszerintézkedés ideje alatt rendszeresen meg kell jelennie a rendőrségen, és hatósági engedély nélkül nem hagyhatja el Romániát.
A Hargita megyei közgyűlésben alelnökként Gyergyószéket képviselő Barti Tihamér ellen párttisztség jogtalan előnyök megszerzésére való felhasználása, valamint nem a nyilvánosságnak szánt információk felhasználására való felbujtás gyanújával vizsgálódik a román korrupcióellenes ügyészség (DNA).
Az ügyészek kérésére a Hargita Megyei Törvényszék 2025. február 12-én 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte a politikust, aki fellebbezett a döntés ellen. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla ezt 60 napos hatósági felügyeletre enyhítette, amely április 17-éig volt érvényes. Ezt hosszabbította meg a pénteken ismertetett csütörtöki ítéletével a Hargita Megyei Törvényszék.
Az ügyben a Hargita Megyei Közpénzügyi Hivatal volt igazgatóhelyettese, Kurkó András ellen is vizsgálódnak a korrupcióellenes ügyészek: nem nyilvánosságnak szánt információk felhasználásával, ezek arra nem felhatalmazott személlyel való megosztásával gyanúsítják.
A DNA szerint Barti Tihamér politikai és önkormányzati vezetőként közbenjárt az országos adóhatóságnál annak érdekében, hogy Kurkó Andrást meghatározott időre léptessék elő igazgatóhelyettessé. Ennek fejében Kurkó révén tíz vállalat pénzügyi tevékenységéről szerzett információkat, amiből jogtalan haszna származott.
Az RMDSZ szövetségi elnöksége a bíróság döntése nyomán Bartit felfüggesztette a Gyergyó területi szervezet elnöki tisztségéből, az elnöki feladatokat ideiglenesen Jakab Adorján területi szervezetekért felelős ügyvezető alelnök látja el.
A gyergyószentmiklósi Barti Tihamér 2014 óta tölti be a Hargita megyei közgyűlés alelnöki tisztségét.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
A búcsúvételi szertartást követően a koporsót autón viszik a Szent Péter-tértől körülbelül öt kilométerre lévő római Santa Maria Maggiore-bazilikáig. A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotja majd a menetet, bennük bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglalnak majd helyet.
Simicskó István szerint "a papság gyalázásával, a hívők megalázásával és az egyház elleni gyűlölet tudatos szításával egy 21. századi keresztényüldözésbe kezdtek".
Szánthó Miklós kitért arra, is Romanowski ellen "büntetőeljárásnak álcázott koncepciós per indult hazájában", de az Interpol nemrég visszautasította a lengyel ügyészség kérését, és nem volt hajlandó körözés alá vonni.