Hatósági felügyelet alatt marad a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke
2025. április 26. 10:18

Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.

A romániai bíróságok portálján pénteken közzétett ítélet szerint a román Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) április 17-én elrendelte a hatósági felügyelet újabb hatvan napra történő meghosszabbítását. A döntés ellen Barti Tihamér panaszt nyújtott be a Hargita Megyei Törvényszékhez, de a bírói testület elutasította ezt.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Hargita megyei politikusa a hatósági felügyelet ideje alatt nem töltheti be a székelyföldi megye közgyűlésének alalelnöki tisztségét és a politikai szervezet Gyergyó területi szervezetének elnöki tisztségét.

Ellenben gyakorolhatja megyei önkormányzati képviselői mandátumát és az RMDSZ gyergyószentmiklósi szervezetének elnöki teendőit is elláthatja - döntött korábban a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. Bartinak a kényszerintézkedés ideje alatt rendszeresen meg kell jelennie a rendőrségen, és hatósági engedély nélkül nem hagyhatja el Romániát.

A Hargita megyei közgyűlésben alelnökként Gyergyószéket képviselő Barti Tihamér ellen párttisztség jogtalan előnyök megszerzésére való felhasználása, valamint nem a nyilvánosságnak szánt információk felhasználására való felbujtás gyanújával vizsgálódik a román korrupcióellenes ügyészség (DNA).

Az ügyészek kérésére a Hargita Megyei Törvényszék 2025. február 12-én 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte a politikust, aki fellebbezett a döntés ellen. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla ezt 60 napos hatósági felügyeletre enyhítette, amely április 17-éig volt érvényes. Ezt hosszabbította meg a pénteken ismertetett csütörtöki ítéletével a Hargita Megyei Törvényszék.

Az ügyben a Hargita Megyei Közpénzügyi Hivatal volt igazgatóhelyettese, Kurkó András ellen is vizsgálódnak a korrupcióellenes ügyészek: nem nyilvánosságnak szánt információk felhasználásával, ezek arra nem felhatalmazott személlyel való megosztásával gyanúsítják.

A DNA szerint Barti Tihamér politikai és önkormányzati vezetőként közbenjárt az országos adóhatóságnál annak érdekében, hogy Kurkó Andrást meghatározott időre léptessék elő igazgatóhelyettessé. Ennek fejében Kurkó révén tíz vállalat pénzügyi tevékenységéről szerzett információkat, amiből jogtalan haszna származott.

Az RMDSZ szövetségi elnöksége a bíróság döntése nyomán Bartit felfüggesztette a Gyergyó területi szervezet elnöki tisztségéből, az elnöki feladatokat ideiglenesen Jakab Adorján területi szervezetekért felelős ügyvezető alelnök látja el.
A gyergyószentmiklósi Barti Tihamér 2014 óta tölti be a Hargita megyei közgyűlés alelnöki tisztségét.

mti
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Kocsis Máté: nem csicskának mentünk se a NATO-ba, se az unióba
    Kocsis Máté hangsúlyozta: ez a kormány nem tegnap lett békehívő, hanem a háború kitörésének pillanatában, 2022. február 24-én hangzott el először, hogy nem az öldöklést kell választani, hanem a békét és nemcsak azért, mert a honfitársaink élnek a határon túl, hanem azért is, mert a magyar gazdaság és az európai gazdaság meg fogja sínyleni a háborút.
  • Brüsszel és a Tisza Párt sunyi kis alkuja
    Takács Péter emlékeztetett arra, hogy Kollár Kinga, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője örömét fejezte ki, hogy 50 magyarországi kórház felújítását sikerült lassítani, megakadályozni. Megemlítette, hogy az 50 kórházi épületen felül 33 mentőállomás is szerepelt a helyreállítási alap listáján, ám ezek közül van, amit már megvalósítottak nemzeti forrásból.
  • Hazánk meg szeretné erősíteni a civil szervezetek finanszírozásának átláthatóságát
    A tagállamok demokratikus intézményrendszerének az erősítése helyett a demokratikus ellenálló képességet valójában a tagállami demokratikus folyamatokba való külső beavatkozás alátámasztására használják fel - leplezte le a brüsszeli szélsőséget Bóka János.
MTI Hírfelhasználó