Hétfőn kezdődik az alapításának 200. évfordulóját ünneplő Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 199. közgyűlése, amely a bicentenáriumi rendezvénysorozat nyitánya is egyben.
Az MTA tájékoztatása szerint az ünnepi közgyűlés első napján az alapító, Széchenyi István szobrának megkoszorúzása után avatják fel a székház előtt a Határtalan történet című köztéri alkotást, amely 200 tardosi nemes mészkőlapon állít emléket az elmúlt két évszázad Akadémiához kötődő tudósainak és jelentős tudományos eseményeinek.
Ezt követően kezdődik az Akadémia ünnepi ülése a székház felújított Dísztermében. A hagyományoknak megfelelően az eseményen adják át a legrangosabb akadémiai díjakat, majd Kecskeméti Gábor, az MTA rendes tagja bicentenáriumi díszelőadást tart "…munkálkodni, hogy az embereket boldogabbaknak hagyjuk, mint találtuk" címmel.
A közgyűlés első napján mutatják be az MTA történetéről készült kisfilmet, amely május 6-tól az Akadémia online felületein is megtekinthető lesz.
A jubileum alkalmából délután időszaki kiállítás nyílik a Magyar Nemzeti Múzeumban. A Varázshatalom című tárlat öt különböző látványvilágú tematikai egységben mutatja be az Akadémia történetét. A több mint 800 kiállítási tárgy között olyan különlegességek is szerepelnek, mint például gróf Széchenyi István adományozólevele az Akadémia megalapítására, Kisfaludy Károly halotti maszkja, a székház egykori homlokzatát díszítő oroszlánfejek vagy Karikó Katalin Nobel-díja.
Az MTA ünnepi közgyűlésének első napja Bogányi Gergely zongoraművész koncertjével zárul este a Díszteremben. A hangversenyen előadja az MTA tiszteletére komponált zeneművét is.
Kedden zárt munkaközgyűléssel folytatódik a tanácskozás. Ennek során hallgatja meg a közgyűlés egyebek mellett az elnöki és a főtitkári beszámolót. Szerdán délelőtt ugyancsak zárt körben választják meg az MTA új tagjait, majd tudományos előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők. Pénteken a Fiatal Kutatók Fórumával folytatódik a közgyűlés.
Az MTA 199. ünnepi közgyűlésének eseményeiről folyamatosan beszámolnak az mta.hu-n, az mta200.hu-n, az MTA YouTube-csatornáján, valamint az MTA Facebook-oldalán is.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
A CSMMSZ 1990-ben alakult meg, és máig a jelenleg mintegy 11 ezer főt számláló csehországi magyarság legnagyobb és legbefolyásosabb szervezete. Jelenleg hét helyi egyesületben - Brünn, Karlovy Vary, Lovosice, Pilsen, Prága, Ostrava, Teplice - tevékenykedik. A tagok száma mintegy 400-450 körül mozog.
Ha az ukrán energiafenyegetés megvalósulna, akkor az eddigi 7 ezer forintos átlag villanyszámla 14 ezer forintra, a 16 ezer forintos gázszámla pedig 54 ezer forintra nőne. Ezt meg fogjuk akadályozni! - hangoztatta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán szombaton.
A Patrióta-frakció követeli az NGO-k finanszírozásának teljes átláthatóságát, mert nem megengedhető, hogy "az európai adófizetők pénzét politikai aktivistáknak adják, akik az emberek érdekei ellen cselekednek" - idézték a közleményben Gál Kingát.