XIV. Leó pápa először mutatott be szentmisét a Sixtus-kápolnában
2025. május 9. 14:04
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig - mondta homíliájában XIV. Leó pápa, aki első miséjét megválasztása után a Sixtus-kápolnában mutatta be péntek délelőtt.
A misén a bíborosi testület tagjai vettek részt. Az új pápával koncelebrált Giovanni Battista Re, a bíborosi kollégium dékánja, aki a konklávét bevezető misét mutatta be szerdán.
XIV. Leó először angolul szólt a bíborosokhoz, kiemelve, hogy testvéri közösséget alkotnak.
Olaszul mondott homíliájában a pápa az egyház kétezer éves örökségéről beszélt, amely - mint mondta - nem merül ki csodálatos épületekben, mint például a Sixtus-kápolna, hanem azt az üzenetet képviseli, amelyet az egyház a mindenkori emberiség javáért hirdet.
Az egyház a történelem hullámait a megváltás hajójával szeli, fényt ad a világ sötétségében, szolgálatát a mai világ "korlátai, lehetőségei, kérdései és meggyőződései" között látja el.
A pápa Jézus fogadtatásáról és megítéléséről beszélt a korabeli fényűző hatalmi körök árulástól és hűtlenségtől uralt palotáiban, ahol Jézust érdekesnek, de teljesen jelentéktelennek tartották, erkölcsi tanítása pedig elutasításra talált.
A hétköznapi emberek egyenesnek, bátornak tartották, de "csak embernek", akitől a veszély pillanatában csalódottan eltávolodtak.
"Ma is nem kevés az olyan helyzet, amelyben a keresztény hit abszurdnak találtatik a gyenge és kevéssé bölcs emberek által. Olyan helyzetekben, amikor a hit helyett más bizonyosságokat részesítenek előnyben, a technológiát, a pénzt, a sikert, a hatalmat, az élvezetet" - jelentette ki XIV. Leó.
Úgy vélte, ilyen környezetben nem könnyű tanúsítani és hirdetni az evangéliumot, ha azt, aki hisz "kinevetik, ellenségként kezelik, megvetik, vagy legfeljebb eltűrik és szánalmat éreznek iránta" . Pedig szerinte pontosan ott van sürgős szükség az egyház missziójára, ahol a hit hiánya gyakran drámához vezet, az élet értelmének elveszítését, az irgalom elfeledését okozza, az emberi méltóság megsértését a legtragikusabb formákban, a család válságához vezet, valamit számos más sebet okoz, amelyekben a "társadalmunk szenved, nem is kis mértékben".
XIV. Leó megjegyezte, sokan Jézust kizárólag "karizmatikus vezetőként vagy szuperemberként" tartják számon még a megkereszteltek között is, ami tényleges ateizmusnak felel meg.
XIV. Leó első miséjén felöltött miseruháját Collemaggio keresztje díszítette, amely az abruzzói kisvárosban található Szűz Mária-bazilika szent kapujáról ismert.
A bazilikában avatták pápává V. Celesztint 1294-ben, aki szent kaput nyitott, majd 2022-ben Ferenc pápa volt az első egyházfő, aki ismét megnyitotta Collemaggio szent kapuját.
XIV. Leó vasárnap délben a Mennyek királynője-imát mondja el a Szent Péter téren, hétfőn pedig a konklávét kísérő sajtó tagjait fogadja a Vatikánban.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
A korrupt brüsszeli szélsőség, miután a saját zsebét megtömte, a szorgalmas magyar gazdákat a szegénységbe akarja taszítani. A kormány ellenáll a hungarofób - tehát rasszista - EU-támadásoknak.
"Továbbra is fontosnak tartjuk a hazai játékosok képzésének fejlesztése mellett a külföldön élő és játszó magyar, magyar származású, hátterű fiatalok feltérképezését és meghívását a korosztályos válogatottakba. Neveket és klubokat azért nem említek, mert ezen a terepen is versenyhelyzet van" - nyilatkozta Csányi.
A balliberális indulatok láttán valóban elhihetjük, hogy ezek az elvetemült figurák akár katonai erővel is nyomást gyakorolnának ránk, csak hogy megtörjenek és engedelmes brüsszeli lakájokká változtassanak bennünket - fogalmaz Bánó Attila.