A fenntarthatóság az építőipar versenyképességének kulcsa
2025. május 17. 17:06

A 2025. évi kihívásokkal teli piaci körülmények között is komoly figyelmet fordítanak az építési ágazat piaci szereplői a fenntarthatóságra, a hosszútávú előrelátásra - jelentette az ÉVOSZ a Gondolának.

Nem elég egy-egy építménynek, az építmény fejlesztése során alkalmazott eljárásoknak és az abban közreműködőknek a fenntartható fejlődés jegyében gazdálkodni a természeti erőforrásokkal, ágazati szintű gondolkodásra van szükség. Ezt a célt tűzte ki az ÉVOSZ újonnan alakult Fenntarthatósági Tagozata.

A fenntarthatóság ma már nem jövőbeli cél, hanem azonnali válasz egy súlyos válságra. A közös jövőnk, túlélésünk azon múlik, képesek vagyunk-e életciklusban gondolkodni és az iparág egészét érintő, rendszerszintű változásokat közösen elindítani.

A lakossági, piaci és állami megrendelők részéről növekvő elvárás az energiatakarékos és ezáltal költséghatékony épületek, az élhető, zöld települések, lakások és munkahelyek fejlesztése. A vállalatok számára szabályozói és finanszírozói követelménnyé válik a fenntarthatósági teljesítményük igazolása. A fenntartható építés az ágazat versenyképességének egyik kulcs elemévé vált.

Az építésgazdasági értéklánc különböző pontján működő vállalkozások közös fellépésére, együttműködésére van szükség ahhoz, hogy a létesítmények, építmények teljes élettartamát átgondolva optimális megoldásokat kínáljanak a megrendelőknek.

Az építőanyag-gyártók, -kereskedők, tervezők, kivitelezők, lebonyolítók, ingatlanfejlesztők, üzemeltetők és hulladékgazdálkodással foglalkozó vállalkozások a Tagozat keretében közösen vállalkoznak a szereplők látásmódjának harmonizálására, a fenntarthatósági igény erősítésére és annak kiszolgálására.

A legnagyobb korlátot jelenleg a közös szemlélet, az életciklus-gondolkodás és az adatalapúság hiánya jelentik. Ezeken a hiányosságokon az ÉVOSZ Fenntarthatósági Tagozata piackutatással, a külföldi és hazai jó gyakorlatok bemutatásával, iránymutatással és tudásmegosztással kíván túllendülni.

A Tagozat feladata az is, hogy széles körben felkeltse, formálja a megrendelők és a jogalkotó fenntarthatóság iránti igényét. A tagozati alakuló ülésen a résztvevők hangsúlyozták, hogy a környezeti, gazdasági és társadalmi szempontokat egyaránt figyelembe vevő szabályozási háttérre is szükség van. Az állami, önkormányzati megrendeléseknél, építési-beruházási célú közbeszerzési ajánlatkéréseknél az ajánlatok értékelési szempontjainál meg kell jeleníteni a fenntarthatósággal kapcsolatos elvárásokat. A lakosságot és a magánszektort pedig pozitív ösztönzéssel, támogatásokkal kell segíteni az életciklus-alapú gondolkodásra, hiszen a beruházások, építkezések pillanatában a távlati jó megoldásoknak felára lehet, ami a lakhatás, az üzemeltetés során térül meg.

Az ÉVOSZ Fenntarthatósági Tagozata alakuló ülésén Kálmán Pétert választotta elnökének, aki az Óbuda Group cégcsoport vezérigazgatója, az ÉVOSZ elnökségének tagja. „A fenntarthatóság mindannyiunk közös és egyenként egyéni felelőssége is. A Tagozat célja, hogy platformot biztosítson az építőipari szereplők számára, hogy együtt formáljuk a jövő felelős gyakorlatát és jó példával járjunk elöl a teljes iparág számára.” - mondta Kálmán Péter a Gondolához eljuttatott ÉVOSZ-jelentés szerint,

gondola
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Orbán Viktor Washingtontól és Moszkvától várja a háború lezárását
    Orbán Viktor a Tiranában, az Európai Politikai Közösség tanácskozásán pénteken rögzített interjúban rámutatott: egy orosz-ukrán tárgyalás sosem fogja lezárni ezt a háborút.
  • A lapátos főpolgármester „behívta az oroszokat"
    Ennek az árulkodó levélnek a tartalma pontosan tükrözi, hogyan képzelik a Karácsony-félék a demokratikus intézmények működését, a demokrácia mibenlétét. Ők, akik éjjel-nappal a mindennek a mindentől való függetlenségét és átláthatóságát ragozzák, arra kérik az Európai Bizottság vezetőjét, hogy lépjen fel az átláthatóság ellen, „szóljon oda az Európai Bíróságnak”. Vagyis utasítgassa.
  • Simicskó István: a kadétképzés sikertörténet
    Simicskó István - aki egyben a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) parlamenti frakcióvezetője - a bajai Honvédelmi Sportközpont fennállásának harmadik évfordulója alkalmából rendezett családi napot egy olyan találkozási lehetőségnek nevezte, amely a katonai hivatás iránt is fölkeltheti a pályaválasztó fiatalok érdeklődését.
MTI Hírfelhasználó