A brit miniszterelnök kirekeszti a demokráciából a skótokat
2025. június 4. 10:08

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint az ő kormányfői időszakában "nem képzelhető el" újabb népszavazás Skócia függetlenségéről.

Stamer, aki az egyik skót választókerületben e héten esedékes időközi választás kampányának zárására érkezett Skóciába, a BBC közszolgálati rádió skóciai szerkesztőségének keddi hírműsorában úgy fogalmazott: most nem az Egyesült Királyság alkotmányos berendezkedésének megváltoztatására, hanem a brit gazdaság állapotának javítására kell összpontosítani a figyelmet.

Hozzátette: skóciai találkozóin senki, még John Swinney skót miniszterelnök sem hozta fel a függetlenség ügyét elsődleges fontosságú témaként.

A munkáspárti brit kormányfő kijelentette: a Labour nagyarányú tavalyi választási győzelmének alapja az az ígéret volt, hogy a párt kormányra kerülve stabilizálja a brit gazdaságot, és az így megerősödő Egyesült Királyságon belül Skócia is erősebbé válik.

Swinney - aki a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzet Párt (SNP) vezetőjeként tölti be a skót miniszterelnöki tisztséget - a BBC-nek nyilatkozva a minap teljesen elfogadhatatlannak nevezte, hogy a brit kormány "csak úgy nemet mondjon" a skóciai függetlenség ügyére.

Hozzátette: azon dolgozik, hogy kimutatható többségi támogatást teremtsen Skócia függetlenné válásához.

A tavaly júliusban tartott nagy-britanniai parlamenti választáson azonban - amelyen a Munkáspárt földcsuszamlásszerű győzelmet aratott - az SNP súlyos vereséget szenvedett: a londoni alsóházban Skóciának járó 57 képviselői mandátumból a Skót Nemzeti Párt mindössze kilencet szerzett.

Ez azt jelenti, hogy az alsóházi SNP-frakció létszáma 39 fővel zuhant az előző, 2019-es parlamenti választáson elnyert képviselői helyekhez képest, és így jelentősen gyengült érdekérvényesítő képessége a brit kormánnyal szemben.

A Munkáspárt ugyanakkor a korábbi egyről 37-re növelte mandátumainak számát a Skóciát megillető alsóházi képviselői kontingensen belül.

A függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást Skóciában, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.

A brit EU-tagságról 2016-ban tartott referendumon azonban országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt. Az SNP azóta rendszeresen hangoztatja, hogy elengedhetetlenné vált az újabb függetlenségi népszavazás, mivel Skóciát egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London távozásra kényszerítette az EU-ból.

Az SNP tavalyi választási programjában szerepelt, hogy függetlenségének elnyerése után Skócia önálló országként ismét belép az Európai Unióba.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó