Politikus nem titkolhatja el családi hátterét
A politikai szereplőket a maguk teljességében, családjuk múltjával együtt kell bemutatni. Ehhez fontos eszköz a történettudomány egyik segédtudománya, a családkutatás. Mások a források, mások az eszközök, de fontos része a tudománynak. A lényeg: mivel iratanyagra támaszkodik, teljesen objektív – rögzíti Kása Csaba történész.
2024. április 16. 22:11

Kása Csaba – nmhh

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának Médiatudományi Intézete konferenciát tartott A KÁDÁR-RENDSZER NYILVÁNOSSÁGA ÉS A MAGYAR ÚJSÁGÍRÓK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE tárgykörben. A tanácskozáson Kása Csaba történész A Donáth család: Rákosi mellett és a MÚOSZ-ban témakörében mondott ismertetést, őt kérdezte a Gondola.

– Kása Úr, miért fontos egy demokráciában, hogy a társadalom ismerje meg a családi hátterét azon politikusoknak, akik bizalmat kérnek a választóktól?

– Ahhoz, hogy a választók felelősségteljesen tudjanak egy-egy politikus megválasztásáról dönteni, nemcsak politikai programjukat, közéleti tevékenységüket kell megismerniük, hanem családjuk történetét, szociális és kulturális környezetüket is, amelyben felnőttek, amely formálta személyiségüket. A gyermek- és az ifjúkor, a család, a nagyszülőktől kapott szellemi örökség, a korábbi nemzedékek szóban vagy írásban átadott történetei mind-mind hatással lesznek a politikussá váló felnőttre. Nem mindegy, például, hogy egy közéleti személy polgári gondolkodású családból, jogász édesapától és pedagógus édesanyától származott-e, mint ahogy magáról állította, vagy ezek a szülők Kádár-rendszer járási-városi vezetői voltak, a bíróságon, a népfrontban és a tanácsnál. És így már – figyelembe véve az ideológiai és kulturális örökséget – érthetővé válnak az illető politikusi motivációi, döntései.

– 1990-ben a parlamentbe jutottak olyan politikusok, akiknek szoros ÁVH-s családi hátterük volt. A szélsőbal akkor azt sulykolta: nem szabad egy gyereket az apja miatt kitessékelni a közéletből. Ma ugyanez a szélsőbal harsányan támadja az államelnököt apja állítólagos rossz múltja miatt. Miért rombolja a demokráciát ez a fajta kettős mérce?

– Bár tudom, hogy a közbeszédben az ilyen és hasonló esetekre a kettős mérce fogalom terjedt el, én inkább azt mondanám, hogy ez részükről tudatos rombolás. A liberális-posztkommunista személyek és szervezetek elődeik példáját követik. Akkor azt mondták: minden etikus, ami hozzájárul a proletárdiktatúra kivívásához, a szocialista társadalom felépítéséhez. Most pedig azt: minden etikus, ami segíti a hatalom megszerzését számukra, ami erodálja a nemzeti oldalt.



Eszmecserék a konferencia szünetében – nmhh

Hogyan csinálják ezt a liberálisok? Keresnek, találnak valamit – valós-e vagy sem, nem nagyon érdekli őket – a nemzeti tábor politikusainak a múltjában. Valamit, amit be tudnak állítani az ő világnézetük szerint kellemetlen dolognak. Ezután egy folyamattal ők megírják a vádiratot, lefolytatják a bírósági eljárást, kihirdetik az ítéletet, majd felszólítják a konzervatív oldalt, hogy hajtsa végre az ő ítéletüket. „Feszítsd meg”-et kiáltanak. Sajnos egyfajta megfelelési kényszerből ezt meg is teszi a jobboldal. Azt hiszi, ezáltal mentesül valamiféle erkölcsi hátránytól. Csakhogy ez a liberális koordinátarendszeren belül történik. A nemzeti oldal számára nincs semmi előnye, csak hátránya, mert nem érti a saját közössége, bomlasztja azt. A túloldalon sincs hozadéka, hiszen nekik ez egy tudatos rombolási eszköz. Tehát ők határozzák meg a narratívát és a játékszabályokat, a másik oldal pedig önkéntelenül is az ő ideológiájuk keretén belül cselekszik, annak a foglya.

– Ma is hatalomra törnek olyan figurák, akiknek vállalhatatlan családi hátterük van elődeik borzalmas tevékenysége miatt. Hogyan lehet a választópolgárokkal érzékeltetni a hatalmas kockázatot úgy, hogy ne sértsük senkinek a személyiségi jogait, ráadásul a polgári jó ízlésre is vigyázzunk?

– Szerintem a nemzeti oldal számára a fentebb vázolt, vagy ahhoz hasonló út nem járható. De kötelessége a politikai szereplőket a maguk teljességében, családjuk múltjával együtt bemutatni. Ehhez fontos eszköz a történettudomány egyik segédtudománya, a családkutatás. Mások a források, mások az eszközök, de fontos része a tudománynak. A lényeg: mivel iratanyagra támaszkodik, teljesen objektív. Tehát a történészek dolga a politikusok – és családjaik – múltjának feltárása. Az írók, politológusok feladata a múlt és jelen összekötése, ennek műfaja lehet a történeti esszé. Erre kitűnő példa volt Mező Gábor előadása a konferencián. A tények alapján az értékelés, a döntés és a felelősség a kinevezőé, vagy a választóé.

A történész – nmhh

A konferencián a Donáth család történetét vázoltam. Több tagja az 1860-as évek végén költözött a Trencsén vármegyei Morva Lieszkóról (ma Morvamogyoród) Jászberénybe. Donáth Jakab ott nyitott boltot, kereskedő lett. Tönkrement, felesége vitte tovább az üzletet, ő is csődbe jutott. Lipót nevű fiuk Jászárokszálláson lett ügyvéd. Utóbbi 1910-ben feleségül vette a nagyrédei cserép- és téglagyár tulajdonosának, Wittál Mártonnak a leányát, Helént. A téglagyár tönkrement, az ügyvédet bíróság elé állították, mert elsikkasztotta ügyfelei pénzét. Házasságukból született Donáth Ferenc, aki 1932-től vett részt a kommunista diákmozgalomban, 1934-ben lett a kommunista párt tagja. 1945-ben részt vett a Nagy Imre vezette földreform-előkészítő bizottság munkájában, az Országos Földbirtokrendező Tanács elnökhelyettesévé, majd a választások után, 1945. november 23-án földművelésügyi államtitkárrá nevezték ki. Tisztségét 1948. január 12-ig töltötte be. Ezután az MKP, majd az MDP Központi Vezetőség Irodájának vezetője lett. Ebből következően részt vett a titkárság ülésein, így a korszak összes fontos döntésének a meghozatalában. 1949-ben a terménybegyűjtést irányító operatív pártbizottság első embere, a kulákság elleni harc egyik irányítója. Ekkor állt hatalma csúcspontján, informálisan a párt második számú vezetőjeként. Boldizsár Iván írta róla: „Donáth Ferencből Rákosi Mátyás egyik belső munkatársa lett, valóságos homo regius, »a király személye«, aki Rákosi helyett a legfontosabb tanácskozásokon is teljes joggal részt vehetett […].” A Központi Vezetőség 1949. szeptember 3-i ülésén Donáth Nagy Imre jobboldali, opportunista elhajlásáról tartott beszámolót, amelynek következménye lett Nagy visszahívása a Politikai Bizottságból. 1951. február 15-én letartóztatták, háborús bűntett, szervezkedés és kémkedés miatt 15 év börtönbüntetésre ítélték. 1954-ben rehabilitálták. Ezek a tények.

Molnár Pál
 

gondola
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
  • Amikor a klíma lufi kipukkad
    Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
  • Akciók az információs hadviselésben
    Sajnos lesz elegendő erejük, hogy megvédjék az alvilági módszerekkel dolgozó, álhírgyártó „kollégáikat” – utal a szélsőbaloldali sajtóhálózatra Bánó Attila.
  • Orwell új világa
    Probléma lehet még a háborús hisztéria folyamatos fenntartása. Egyetlen szuper birodalom esetén ugyanis gondot okozhat, hogy nincs kivel háborúzni. Ki kell találni ezért olyan globális veszedelmeket, amelyek indokolttá teszik a rendkívüli állapot folyamatos fenntartását, szükség esetén pl. utazási korlátozások és/vagy kijárási tilalmak bevezetését, gázálarc vagy szájmaszk kötelező hordását, stb.
  • Botrányos dolgok Lengyelországban
    "Ha egy konzervatív, patrióta kormány tizedennyi gaztettet követne el, akkor Brüsszelben már az összes létező jogállamisági eljárást elindították volna, így viszont, hogy mindezt egy Brüsszelnek feltétlen hűséges kormány teszi, senki egy rossz szót sem szól" - hangsúlyozta Szijjártó Péter.
MTI Hírfelhasználó