Hittanóra csökkentés Lengyelországban: Donald Tusk kormánya felrúgta a lengyel-vatikáni egyezményt
Lengyelországban a következő tanévtől kezdve az állami iskolákban a hittanórák számát heti két óráról egy órára csökkentik.
2025. január 18. 16:30
Barbara Nowacka lengyel oktatási miniszter pénteken adta ki a rendeletet, miszerint a következő tanévtől felére csökken a hitoktatás az állami iskolákban, és a hittanórákat csak az első vagy az utolsó tanórában lehet megtartani. A katolikus egyház bírálta a döntést, mivel egy lengyel–vatikáni egyezmény az egyház számára beleszólási jogokat biztosít az oktatási kérdésekbe.
A Donald Tusk vezette balliberális kormány az egyház jóváhagyása nélkül hajtotta végre a változtatásokat. A Lengyel Püspöki Konferencia jogi intézkedéseket tervez a rendelet ellen. Az egyház támogatja, hogy Lengyelországban minden diáknak kötelező legyen részt vennie iskolai hittan vagy etika órán, bár az utóbbi tantárgy ritkán kerül megszervezésre az inzézményekben.
Lengyelországban 2021-ben a lakosság 71 százaléka vallotta magát katolikusnak.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
A magyar válogatott eddig egyszer, 2002-ben lett aranyérmes a világkupában, ezen kívül egy-egy második és harmadik helyezése van. Legutóbb, 2023-ban Long Beachen a negyedik helyen végzett a házigazda amerikaiak, továbbá a spanyolok és a hollandok mögött.
A boldog élet titka, megtanulni ünnepelni az örök élet diadalát Isten igéjében és szentségeiben és elfogadni Isten kegyelmi ajándékait, amelyeket az őt szeretőknek készített - fogalmaztak az egyházi vezetők.
Az Európai Unió jelenlegi intézményi struktúrája számos hiányossággal küzd, beleértve a demokrácia deficitjét, a tagállami szuverenitás és a nemzetbiztonság aláásását, amelyet ideológiai megfontolások által vezérelt uniós politika – különösen a migráció területén – tovább súlyosbít.