Az EU-nak támogatnia kell Trump békekezdeményezését
Bóka János kiemelte, a magyar álláspont szerint a háború mielőbbi befejezéséhez azonnali tűzszünetre és érdemi béketárgyalásokra van szükség. Jelenleg egyetlen komolyan vehető békekezdeményezés van, mégpedig Donald Trump amerikai elnöké.
2025. április 2. 08:30
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter sajtótájékoztatón Budapesten 2025. április 1-jén. MTI/Balogh Zoltán
Magyarország szerint az Európai Uniónak támogatnia kell Donald Trump amerikai elnök békekezdeményezését az orosz-ukrán háború lezárására - mondta Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter kedden Budapesten, miután tárgyalt osztrák partnerével, Claudia Plakolm tárca nélküli miniszterrel.
Bóka János kiemelte, a magyar álláspont szerint a háború mielőbbi befejezéséhez azonnali tűzszünetre és érdemi béketárgyalásokra van szükség.
Jelenleg egyetlen komolyan vehető békekezdeményezés van, mégpedig Donald Trump amerikai elnöké, Magyarország szerint pedig az uniónak támogatnia és előmozdítania kell ezt, nem hátráltatni.
A miniszter beszámolt arról is, hogy tájékoztatta osztrák kollégáját arról, miszerint Magyarországon a kormány kezdeményezésére véleménynyilvánító szavazásra kerül sor Ukrajna uniós tagságával kapcsolatban.
A szavazás nyílt és őszinte vitára ad lehetőséget Ukrajna tagságának előnyeiről és hátrányairól, az eredmény pedig a magyar kormány számára meghatározó lesz - fűzte hozzá Bóka János.
A miniszter elmondta, az európai uniós ügyekért is felelős Claudia Plakolmmal egyetértettek abban, hogy az EU külső határainak a jelenleginél hatékonyabb védelme kiemelkedően fontos, és beszéltek arról, hogyan lehetne új, innovatív megoldásokkal működőképessé tenni az EU migrációs és menekültpolitikáját.
A témával kapcsolatban Bóka János megjegyezte, hogy Magyarország megítélése szerint kettős mércét alkalmaznak az uniós intézmények a magyarokkal szemben, a hatékony határvédelemért ugyanis nem támogatást, hanem napi egymillió eurós bírságot kap Magyarország.
Beszéltek továbbá a következő hétéves EU-s költségvetésről, a Nyugat-Balkán európai integrációs perspektívájáról, az unió versenyképességének javításáról, valamint arról is, hogyan tudnának együttműködni az egyre erősödő európai antiszemitizmussal szemben - közölte a miniszter.
Claudia Plakolm arról beszélt, hogy Magyarországot és Ausztriát nemcsak egy közös kulturális- és élettér, hanem nagyon szoros gazdasági kapcsolatok, egyben pedig mély barátság is összeköti, amely kiállja azt is, ha bizonyos dolgokban nem értenek egyet.
Példaként a menekültügyi és migrációs paktummal kapcsolatban eltérő véleményeket említette. Mint mondta, Ausztria számára ez egy rendkívül fontos lépés volt, ugyanis régóta szorgalmazta, hogy európai szinten újragondolják a bevándorlási politikát és vegyék komolyan és tudomásul a kihívásokat, amelyekkel egyebek között Ausztria is szembesült.
"A mi szempontunkból a migráció továbbra is az egyik nagy kérdés, (...) amellyel az EU-nak foglalkoznia kell. És abban is egyetértünk, hogy nem lehet több illegális migráció az Európai Unióba" - hangsúlyozta.
Beszélt arról is, hogy az uniós bővítést illetően Ausztria egyértelműen támogatja a hat nyugat-balkáni ország integrációját.
Benjámin Netanjahu magyarországi látogatására vonatkozó újságírói kérdésre felelve Bóka János elmondta, hogy szerdán várják az izraeli kormányfőt, aki a magyar miniszterelnök meghívására érkezik Magyarországra.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország és Izrael között közös geopolitikai megfontolásokon, érdekeken, valamint mély történelmi és kulturális kapcsolatokon alapuló stratégiai partnerség van. A látogatás és a meghívás mögötti elgondolás az, hogy megnézzék, hogyan lehet ezt a stratégiai partnerséget a jövőben erősíteni és fejleszteni.
Plakolm pedig arról szólt, hogy Ausztria véleménye változatlan, számára érthetetlen a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) az izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsa. Hozzátette, hogy az ICC sem tett jót magának ezzel, ami a hitelességét illeti.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.