Elhunyt Görög Sándor professzor, Széchenyi-díjas kémikus, gyógyszerkutató
2025. június 25. 04:06

2025. június 18-án, életének 92. évében, elhunyt Görög Sándor Széchenyi-díjas kémikus, gyógyszerkutató, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.

Köztestületi tagok | MTA

MTA

Görög Sándor a gyógyszeranalitika, ezen belül a szteroidok kémiájának és analitikájának nemzetközileg elismert kutatója volt.

Èdesapja nevét elõször Tanka Dezsõ professzortól hallottam, aki többször mesélt nekem a II. világháború elõtti szombathelyi kórházról és orvosairól. Amikor Romhányi György professzorról írott könyvemhez anyagot gyûjtöttem és több archívumban is jártam, többször találkoztam dr. Görög Dénes nevével. Késõbb több, az õ emlékét és tudományos munkásságát méltató cikket olvastam Garzuly Ferenc kollégától. Ezután kezdtem szisztematikusan foglalkozni tudományos munkásságával és családja sorsával. Tragédiájukat igazán fia, Görög Sándor akadémikus Repkényszaggatás című regénye alapján ismertem meg. Dr. Görög Sándornak és családjának története a „kikeresztelkedett, zsidó származású” polgári értelmiségi család sorsának példája, amelyet meghatároztak az elsõ világháború, és az azt követõ események (Trianon), majd a második világháború. Görög Dávid Dénes 1901. január 29-én született Budapesten, ahol a Magyar Királyi Bolyai Fõreáliskolában érettségizett 1918-ban. Tanulmányait a Budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen kezdte meg. A II. évet már Berlinben, a Friedrich Wilhelms Universitäten folytatja. Itt öt félévet hallgatott, majd a hatodik félévet „a tudomány városában”, Göttingenben folytatta. 1922-ben visszatér Magyarországra, ahol tanulmányait a Pozsonyból 1921-ben Pécsre költöztetett Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetemen fejezte be, majd Entz Bela professzor vezette Kórbonctani Intézetben lett tanársegéd,majd adjunktus. Habilitált patológus és labororvos

Szombathelyen lett a Prosektura és a Laboratorium föorvosa, az orvosi társadalom megbecsült tagja.

Szombathelyen március 19-én jelent meg a Wehrmacht. 1944. április 5. után Szombathely utcáin is feltûntek a sárga csillagok. Megkezdik a zsidók deportálását. Míg Budapestrõl egy-egy szerelvény indul Auschwitz-Birkenauba, Buchenwaldba, addig vidéken és a visszacsatolt területeken brutális gyorsasággal és alapossággal folyik „a zsidótlanítás”, az „Endlösung”. A marhavagonokban elszállított zsidók otthonait szinte még aznap kirabolták.

Görög Dénes egyetemi magántanár fiát, a 11 éves Sándort dr. Prugberger József tüdõgyógyász fõorvos a kocsiján vitte el a verbita szerzetesek (Isteni Ige Társasága) kõszegi rendházába, a missziós házba. Megmenekült. Szombathelyen 1944 májusában szervezik meg a gettót. Elõtte Sándor nõvérét, Klárit is elrejtik az Annunciata apácák szombathelyi rendházában. Sorsa tragikus, mert tüdõgyulladással kórházba kerül, s az egyik éjjel kiráncigálják a betegágyból, és innen viszik a gettóba. Feljelentés alapján csak õt kereste a kórházba betört magyar csendõr és német katona. Görög Dénest és családját – feleségét és Klári nevû leányukat – július 4-én „bevagonírozzák” és a szerelvényt a napokig tartó, gyötrelmes úton Auschwitzba irányítják, ahol az édesanyát és lányát még megérkezésük napján megölik.

Ez a tragikus fejezet hozzátartozik Görög Sándor életéhez.

Amikor megirtam a család tragédiájat, ezután kerültem Görög Sándor professzorral közvetlen kapcsolatba.

Görög Sándor 1933-ban született Szombathelyen

Érettségi után a Szegedi Tudományegyetemen folytatta tanulmányait, ahol 1957-ben szerzett vegyészmérnöki diplomát. 1957 és 1959 között a Szegedi Tudományegyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Intézetében volt gyakornok. Az 1956-os forradalmi nemzetőrségben történt részvétele miatt fegyelmi eljárással visszaminősítették technikai szakoktatóvá.

1959-ben a Szegedi Tudományegyetemen szerzett doktori címet. Ezt követően a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár (korábban Kőbányai Gyógyszerárugyár) munkatársa volt. 1968-ban a kémiai tudományok kandidátusa, 1973-ban pedig a kémiai tudományok doktora lett.

1987-től az MTA levelező, majd 1995-től rendes tagja volt.

Görög Sándor munkásáagát számos díjjal ismerték el,

1997-ben Széchenyi-díjat vehetett át a gyógyszer-analitika területén elért eredményeiért, különösen a szteroidok ipari analízisének fejlesz téséért, a nagy hatékonyságú folyadék-kromatográfia megújításáért és a gyógyszerek szennyezésprofiljának meghatározására használható módszer kidolgozásáért.

2002-ben Gábor Dénes Díjat kapott.

1975 és 1986 között, tizenegy éven át volt a Gyógyszeranalitikai Szakosztály elnöke. 1986-tól felelős szerkesztője, 1988-tól pedig (egészen 2000-ig) a főszerkesztője az “Acta Pharmaceutica Hungarica” című szaklapnak.

Kedves Sándor Bátyám,most személyesen búcsúzom Töled. Munkámat mindig meegkülönböztetett figyelemmel kisérted.

A 2025-ben megjelent Amyloid könyvhöz elsők között gratuláltál.

Nem felejtünk el, emlékedet megörizzük!


Prof. Dr. em. Makovitzky Jozsef ( Univ. Heidelberg es Univ. Freiburg i. Br.)

gondola
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
  • Hazánk Európa bástyája volt, ahogy most is az
    Bóka János hangsúlyozta, Magyarország Európa bástyája volt akkor, ahogyan most is az. Magyarország Európát és az európai kereszténységet védte akkor, ahogyan védi ma is. Magyarország és a magyarok akkor is azért küzdöttek, hogy megmaradjanak és megmaradhassanak annak, akik.
  • Győztünk!
    Vizes vb - Az olaszok legyőzésével négy között a női vízilabda-válogatott: A mieink 12-9-re legyőzték az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.
  • Vizes vb - Érmesek a mieink
    Betlehem a magyar küldöttség második érmét szerezte a szingapúri világbajnokságon, nagyjából másfél órával korábban ugyanebben a versenyszámban párja, Fábián Bettina harmadik volt.
MTI Hírfelhasználó