Meghirdette következő évadának műsorát a Szegedi Pinceszínház
2025. május 24. 11:49
Sokszínű bemutatókkal, nemzetközi együttműködésekben készülő, társadalmilag érzékeny darabokkal várja a 2025/26-os évadban is a közönséget a Szegedi Pinceszínház - tájékoztatta a teátrum igazgatója az MTI-t.
Kancsár Orsolya úgy fogalmazott, a színház közösségi tér, ahol a néző nem passzív szemlélő, hanem aktív részesévé válik az élménynek. A társulat hisz abban, hogy a színház képes reflektálni a jelen társadalmi kihívásaira, kérdéseket vet fel, és teret nyit a közös gondolkodásra.
A következő évad mottója - "A színház, ahol nincs távolság" - nem csupán fizikai közelségre utal, hanem arra a szellemi és érzelmi kapcsolódásra is, amelyet minden előadásuk során építeni kívánnak.
A 2025/26-os évad különösen gazdag új bemutatókban: a színház repertoárjában klasszikus és kortárs művek egyaránt helyet kapnak, ugyanakkor kiemelt figyelmet fordítanak saját fejlesztésű előadásokra és művészi koprodukciókra is, amelyek friss hangon szólalnak meg, és új perspektívákat kínálnak.
A színház számára fontos a fiatal alkotók és közösségi kezdeményezések bevonása, így több előadás is koprodukció keretében jön létre, így a Ferencvárosi Pinceszínház mellett határon túli partnerekkel is együttműködik a szegedi teátrum.
A következő évadban bemutatják a Bacsó Péter filmje alapján készült Te rongyos élet című színművet, melyet Varga Bálint rendez. A francia Aurélia Imbert rendezésében látható majd a Destroyed lives (Összetört életek) című darab. A Szegedi Pinceszínház, a Ferencvárosi Pinceszínház és az Ágens Társulat koprodukciója lesz az Irigy varieté, melyet Csábi Anna állít színpadra.
Fátyol Kamilla vizsgaelőadásaként mutatják be a Levegőt! című színművet. A hazájában és a világon legtöbbet játszott kortárs horvát drámaíró, Miro Gavran Az Istenek éjszakája című művét pedig Kancsár Orsolya rendezi.
Eugene Ionesco a Szegedi Pinceszínházban Karo Balyan által színpadra állított Makbett című abszurd komédiáját több nemzetközi fesztiválra is meghívták. Az örmény származású művész a következő évadban Csehov Sirály című vígjátékát rendezi. Herczeg T. Tamás rendező Moliere-ciklusából pedig a Scapin furfangjait tűzi műsorára a színház.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Soltész Miklós közlése szerint az építészeti beavatkozás elmaradása azzal fenyegetett, hogy el kell bontani a templomtornyot, vagy újjá kell építeni a templomot, így az egyik legbonyolultabb felújítás volt az épület megmentése.
Menczer Tamás a műsorban abszurdnak nevezte, hogy az Európai Unió vezetői nem a közösségért dolgoznak, nem a "klubban" már bent lévő tagok érdekei szerint cselekszenek, hanem egy olyan országot képviselnek, amely nem része a közösségnek.
Koncz Zsófia emlékeztetett arra, hogy a kormány által 2010-ben elindított "családbarát fordulat" részeként korábban visszavezették a - baloldali kormányok által csaknem teljesen megszüntetett - családi adókedvezmény intézményét, bevezették a gyed extrát, otthonteremtési támogatásokat indítottak, bölcsődéket, óvodákat építettek, ingyenes vagy jelképes összegű táborokat, ingyenes tankönyveket biztosítottak az szja-mentesség bevezetése mellett.