Oroszország ismét súlyos légitámadást hajtott végre Kijev ellen
2025. május 25. 15:10
Oroszország újabb súlyos légitámadást hajtott végre ballisztikus rakétákkal és drónokkal szombatra virradóan az ukrán főváros ellen, a kijevi rendőrség adatai szerint 15-en megsebesültek, és három kerületben megrongálódtak lakóházak.
Az ukrán légierő jelentése szerint Oroszország az éjjel 14 Iszkander-M, illetve észak-koreai gyártmányú KN-23 típusú ballisztikus rakétát és 250 támadó drónt indított el Ukrajna ellen. A légvédelemnek hat ballisztikus rakétát és 128 drónt sikerült lelőnie, további 117 drónt pedig elektronikus hadviseléssel semlegesítettek vagy eltűnt a radarról.
A támadás fő célpontja a főváros volt, de rakéták csapódtak be a Dnyipropetrovszki, az Odesszai és a Zaporizzsjai területen is. A támadásban Kijev megye, Dnyipropetrovszk, Odessza, Harkiv, Donyeck és Zaporizzsja megyék szenvedtek károkat. A légierő később pontosította, hogy kilenc ballisztikus rakéta irányult Kijevre, és az éjszaka lelőtt mind a hat rakétát a főváros felett semmisítették meg.
Volodimir Zelenszkij elnök a Telegramon a súlyos éjszakai orosz légitámadással kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy Kijev többször ajánlott tűzszünetet. "Minden egyes ilyen támadással a világ egyre inkább megbizonyosodik arról, hogy a háború elhúzódásának oka Moszkvában keresendő.
Ukrajna sokszor javasolt tűzszünetet, mindenre kiterjedőt, és olyat is, amely csak a légtérrre vonatkozna. Mindezt figyelmen kívül hagyták. Nyilvánvaló, hogy Oroszországra sokkal erősebb nyomást kell gyakorolni ahhoz, hogy eredmény szülessen, és elkezdődhessen az igazi diplomácia" - hangsúlyozta.
Ismét jelezte, hogy Kijev további szankciós lépéseket vár az Egyesült Államoktól, Európától és Ukrajna minden partnerétől.
A kelet-ukrajnai Donyeck megye ügyészsége közölte, hogy szombat hajnal óta a régióban életét vesztette három civil, további három pedig megsebesült orosz tüzérségi támadásban.
Donyeck és a déli Herszon megye kormányzói hivatalai szombaton arról tájékoztattak, hogy előző nap a két régiót érő orosz támadásokban hat ember meghalt és 21 megsebesült. Ivan Fedorov, a délkeleti Zaporizzsja megye kormányzója pedig arról adott hírt, hogy az elmúlt napban az orosz erők 403 csapást mértek régiója 12 településére, és a támadásokban két ember megsebesült.
Az ukrán katonai hírszerzés a Telegramon közölte, hogy az oroszok egyre több harctéren foglyul ejtett ukrán katonát végeznek ki, már több mint 150 ilyen esetet dokumentáltak. A hírszerzés arról is beszámolt, hogy rögzítettek olyan közvetlen parancsokat, amelyekben foglyok meggyilkolására utasítanak.
A közleményben az ENSZ önkényes kivégzésekkel foglalkozó különmegbízottját, Morris Tidball-Binzt idézik, aki azt közölte, meg van győződve arról, hogy ezek a kivégzések "nem történhetnének meg ilyen gyakorisággal és mértékben Vlagyimir Putyin orosz elnök parancsa vagy beleegyezése nélkül".
"Ezek a bűncselekmények nem elszigetelt esetek, hanem az agresszor állam, Oroszország vezetése tudatos politikájának részét képezik" - emelte ki a hírszerzés.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál rámutatott arra, hogy az idézett adat csak azokat az eseteket fedi, amelyeket a hírszerzés hitelesített az orosz agresszió 2022 februári kezdete óta. Összességében az ukrán hatóságok 268 ukrán hadifogoly feltételezett kivégzését vizsgálják, ebből 208 harctéri, 59 pedig az olenyivkai fogolytáborban történt eset volna.
A hírportál emlékeztetett a legfrissebb dokumentált esetre: az ukrán főügyészség közlése szerint péntek reggel az ukrán erők állásainak ostroma során a Donyeck megyei Pokrovszk térségében fekvő Udacsne településnél az oroszok foglyul ejtettek két ukrán katonát, és később kivégezték őket.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Soltész Miklós közlése szerint az építészeti beavatkozás elmaradása azzal fenyegetett, hogy el kell bontani a templomtornyot, vagy újjá kell építeni a templomot, így az egyik legbonyolultabb felújítás volt az épület megmentése.
Menczer Tamás a műsorban abszurdnak nevezte, hogy az Európai Unió vezetői nem a közösségért dolgoznak, nem a "klubban" már bent lévő tagok érdekei szerint cselekszenek, hanem egy olyan országot képviselnek, amely nem része a közösségnek.
Koncz Zsófia emlékeztetett arra, hogy a kormány által 2010-ben elindított "családbarát fordulat" részeként korábban visszavezették a - baloldali kormányok által csaknem teljesen megszüntetett - családi adókedvezmény intézményét, bevezették a gyed extrát, otthonteremtési támogatásokat indítottak, bölcsődéket, óvodákat építettek, ingyenes vagy jelképes összegű táborokat, ingyenes tankönyveket biztosítottak az szja-mentesség bevezetése mellett.