Izrael Amszterdamba küldi a légierő két repülőgépét állampolgárainak hazaszállítására, miután a holland fővárosban csütörtök éjjel izraeli labdarúgó-szurkolókat támadtak meg és bántalmaztak – jelentette be Benjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala péntek reggel. A kormányfő Dick Schoof holland miniszterelnökkel is beszélt az ügyben.
Izrael-ellenes tüntetők palesztin zászlóval Amszterdamban a labdarúgó Európa-ligában játszott Ajax Amsterdam-Maccabi Tel-Aviv mérkőzés előtt, 2024. november 7-én. MTI/EPA/ANP/Jeroen Jumelet
A Maccabi Tel-Aviv szurkolóira támadtak rá az Ajax Amsterdam ellen az Európa-ligában vívott mérkőzést követően.
A helyi hatóságok jelentése szerint tíz izraeli megsebesült, s az izraeli konzulátus még keresi az áldozatokat a kórházakban és azokon a helyeken, ahol elrejtőzhettek.
Két szurkoló eltűnését is bejelentették.
A holland hatóságok szerint a helyzet reggelre lecsillapodott, a rendőrség szóvivője elmondta, hogy ötvenhét embert letartóztattak.
Az izraelieket arra kérték, hogy keressenek menedéket, rejtőzzenek el.
Az izraeli sajtó a hollandiai közlések alapján azt írta, hogy a támadók sokfelé arabul beszéltek, és palesztinbarát jelszavakat kiabáltak.
A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint Benjámin Netanjahu a „legnagyobb súlyossággal” tekint a "borzasztó incidensre", és felszólította a holland kormányt és a biztonsági erőket, hogy „erőteljes és gyors lépéseket tegyenek a zavargókkal szemben”.
Netanjahu péntek reggel beszélt Dick Schoof holland miniszterelnökkel, és a hollandiai zsidó közösség biztonságának fokozott biztosítását kérte tőle.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Orbán Viktor optimistán nyilatkozott a tanácskozásról, mondván "senki nem a hanyatlást akarja menedzselni, hanem mindannyian újra naggyá akarjuk tenni Európát". Ha már az amerikaiak úgy döntöttek, hogy ők naggyá teszik Amerikát, erre egyetlen lehetséges európai válasz van: "mi pedig Európát fogjuk naggyá tenni" - összegzett.
-
Semjén Zsolt fontosnak nevezte, hogy az alkotmány deklarálja azt, hogy az őshonos nemzetiségek államalkotó tényezők. Mindegyiküket alanyi jogon megilleti, hogy parlamenti szószólójuk legyen, sőt bizonyos feltételek teljesülése esetén a nemzetiségeknek országgyűlési képviselője is lehet. Utóbbit a német nemzetiség tudta elérni - tette hozzá.
-
A kormányfő rámutatott: nyilvánvaló, ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolni kell.