Panaszt nyújt be a romániai diszkriminációellenes tanácshoz a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat az ellen a kolozsvári mentős ellen, aki román nyelvű kommunikációra szólította fel egy ellátásra szoruló agyvérzésgyanús beteg magyarul beszélő családtagjait - jelentette be csütörtökön az erdélyi jogvédő szervezet.
A sepsiszentgyörgyi székhelyű szervezet közölte: határozottan elítéli az esetet, és panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD), mivel a történtek nyelvi diszkriminációnak minősülnek.
A jogvédelmi szolgálat honlapján ismertette a kolozsvári esetet, melyről elsőként a kolozsvári Szabadság napilap számolt be szerdán.
Az erdélyi lap szerint az eset vasárnap történt, amikor rosszullétre panaszkodó idős emberhez hívott mentőt Kolozsváron egy magyar család női hozzátartozója. Elmondása szerint az orvos azt követelte tőle, hogy ne magyarul, hanem román nyelven folytassa le az ellátásra szoruló férfi és a saját édesanyja megnyugtatását célzó magánbeszélgetéseket.
A jogvédelmi szolgálat rámutat: kiemelten fontosnak tartja, hogy minden nemzeti kisebbség szabadon használhassa anyanyelvét, különösen egy magánlakásban zajló beszélgetés során. "A kolozsvári eset ismét rávilágít arra, hogy a nyelvi diszkrimináció még mindig valós probléma Erdélyben" - írták.
Benkő Erika, a szolgálat vezetője megdöbbenésének adott hangot, hogy még mindig előfordulnak ilyen esetek. Úgy fogalmazott: a mentőszolgálat munkatársának magatartása "emberileg érthetetlen", és meglepőnek nevezte, hogy az orvos számára nem nyilvánvaló: Romániában nyelvi kisebbségek is élnek, akik használják anyanyelvüket.
"A helyzetben tanúsított magatartását nem lehet másképp értelmezni, mint hogy zavarta őt a magyar beszéd, és ez elfogadhatatlan" - idézte Benkőt a hírlevél.
Ebben emlékeztettek, hogy az esetet Csoma Botond, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Kolozs megyei parlamenti képviselője is elítélte, súlyos diszkriminációnak és embertelen magatartásnak minősítve.
Közölte, hogy az RMDSZ az egészségügyi minisztériumhoz és a Kolozs Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz fordul magyarázatot követelve, és a bukaresti parlamentben is napirendre tűzi a Kolozsváron történteket.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ha ezeket a több tízmilliárd eurós összegeket úgy tudják osztogatni és költögetni, hogy közben az Unióban nem létezik audit, nincs számvevőszék és elszámoltatás, nem csoda, hogy minden „okvetetlenkedés”, ami az átláthatóságot és a transzparenciát szolgálná, az ő szemükben nemtelen támadás a „civil társadalom” ellen!
Ukrajnával szomszédos országként úgy látjuk, ha felveszik Ukrajnát az Európai Unióba, felveszik a háborút is – közölte a miniszterelnök hétfőn az EU parlamenti elnökeinek konferenciáján az Országházban.