Az EU demokráciát akar exportálni Grúziába
2025. február 7. 20:28

A közigazgatási szabálysértési kódex, a büntetőtörvénykönyv és a gyülekezési törvény módosításainak elhamarkodott elfogadása messzemenő hatással lesz a georgiai társadalomra; ezek a fejlemények komoly visszalépést jelentenek Georgia demokratikus fejlődése szempontjából, és nem felelnek meg egy EU-tagjelölt országgal szembeni elvárásoknak - hívta fel a figyelmet Kaja Kallas kül-és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő és Marta Kos bővítésért felelős uniós biztos pénteki sajtóközleményében.

Grúzia térképek

terkepek.net

Szerdán a georgiai parlament első olvasatban elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely bűncselekménnyé nyilvánítja az erőszakra való felhívást, és akár három évi börtönbüntetést is kiszabhat érte. A jogszabály szigorítja a rendőri intézkedéssel való szembeszegülés és az állami tisztségviselők elleni támadások büntetését is. Emellett változtatások lesznek a közigazgatási törvényben, például tilos lesz engedély nélkül bárhol megmozdulásokat szervezni.

Az uniós tisztségviselők szerint a georgiai hatóságok megfélemlítési taktikákat és erőszakot alkalmaznak a kritikus hangok elhallgattatására, békés tüntetőket, újságírókat és ellenzéki politikusokat céloznak meg és vonnak felelősségre pusztán azért, mert éltek alapvető jogaikkal.

Felhívták a figyelmet a politikai okokból fogva tartott újságíró, Mzia Amaglobeli esetére, aki jelenleg éhségsztrájkot folytat a börtönben, és felszólítottak minden jogtalanul bebörtönzött újságíró, aktivista és politikai fogoly szabadon engedésére.

Továbbá arra buzdították a hatóságokat, hogy folytassanak párbeszédet az összes politikai szereplővel és a civil társadalom képviselőivel.

"Semmilyen lehetőséget nem szabad kizárni a bizalom és a párbeszéd helyreállítása érdekében"
- hívták fel a figyelmet.

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára, Alain Berset pénteki közleményében emlékeztetett: az ET és a georgiai kormány tavaly decemberben Tbilisziben megállapodott abban, hogy létrehoznak egy közös munkacsoportot azon törvény módosítása céljával, amelyet a georgiai parlament 2024-ben márciusában szavazott meg a "külföldi befolyásról".

A georgiai kormány most mégis úgy döntött, hogy nem kíván részt venni a munkacsoportban, és nem hajlandó módosítani a törvényt.

A főtitkár kifejezte csalódottságát a kormány döntése, valamint aggodalmát a georgiai jogállamiság, az emberi jogok helyzete és a politikai polarizáció miatt. A következő lépés annak felmérése lesz, hogy a georgiai kormány döntése milyen következményekkel jár.

A párbeszéd a georgiai hatóságokkal továbbra is folyamatos - áll a sajtóközleményben.

mti
Címkék:
  • Orwell új világa
    Probléma lehet még a háborús hisztéria folyamatos fenntartása. Egyetlen szuper birodalom esetén ugyanis gondot okozhat, hogy nincs kivel háborúzni. Ki kell találni ezért olyan globális veszedelmeket, amelyek indokolttá teszik a rendkívüli állapot folyamatos fenntartását, szükség esetén pl. utazási korlátozások és/vagy kijárási tilalmak bevezetését, gázálarc vagy szájmaszk kötelező hordását, stb.
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
  • Külföldről felbéreltek ne politizáljanak hazánkban
    Mindent meg fog tenni a Szuverenitásvédelmi Hivatal avégből, hogy a magyar emberek pontos tájékoztatást kapjanak ezen hálózatok valós tevékenységéről. A következő hetekben felfedi a brüsszeli finanszírozású politikai nyomásgyakorló hálózatok mellett a USAID (az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége) által pénzelt szervezeteket is.
  • A rendőrség fokozottan ellenőrzi az aluljárókat
    Az elmúlt időszakban a legjellemzőbb jogsértés a "közterületen életvitelszerű tartózkodáson kívül" a garázdaság és a kábítószerfogyasztás volt. Ezek leginkább a Blaha Lujza téren, a Kálvin téren és az Astoriánál voltak jellemzőek - közölte Rétvári Bence.
  • A Soros-hálózatot fel kell számolni
    Szankciókat kell életbe léptetni azokkal szemben, akik külföldről fogadnak el pénzt a magyar politika befolyásolására - jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. "Ki kell őket söpörni", ennek véget kell vetni. "Az egész Soros-hálózatot fel kell számolni" - fogalmazott Orbán Viktor.
MTI Hírfelhasználó