Mobiltelefonjaik buktatták le a szicíliai maffiatagokat
2025. február 13. 09:01

A Cosa Nostra bűnszervezet új generációját a legfejlettebb titkosító szoftverekkel ellátott mobiltelefonjaik buktatták le; Palermo ügyészsége két évig folytatott nyomozást zárt le a szicíliai maffia 188 tagjának keddi letartóztatásával.

A Cosa Nostra régi és új tagjai kerültek ismét rács mögé, akik a hatóságok közlése szerint a bűnszervezetet igyekeztek újjáéleszteni a legutolsó keresztapa, Matteo Messina Denaro 2023-ban történt elfogása és néhány hónappal későbbi halála után.

A szicíliai maffia csúcstalálkozói az utóbbi időben már online zajlottak a bűnszervezet tagjainak több ezer eurót érő kriptofonjain keresztül.
A Cosa Nostra emberei titkosító szoftverrel ellátott készülékeket használtak a biztonságos kommunikáció érdekében, ám éppen ezek a mobiltelefonok buktatták le őket, miután a hatóságoknak sikerült feltörni az egyiküknél házkutatás során talált készüléket.

Az ügyészség közlése szerint a letartóztatottak között ismert klánvezérek is vannak, akik lehallgatott telefonbeszélgetéseikben a fiatal generációkra panaszkodtak. Úgy vélték, "már a maffia sem a régi": míg egykor a maffiózók hűségesebbek voltak a szervezethez mint saját feleségükhöz, ma amint letartóztatják őket, rögtön "árulókká válnak" és együttműködnek a hatóságokkal. Ezért fontos a börtönben levők családjainak anyagi segítése, ami a letartóztatottat a Cosa Nostrához köti - hangzott el a maffiatagok közötti beszélgetésekben.

Maurizio De Lucia maffiaellenes államügyész sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a Cosa Nostra vezérei a börtönből is képesek a szervezet irányítására. A kegyetlenségéről ismert Calogero Lo Presti például a cellájából rendelte el egyik ellensége "megbüntetését", és agyonverését egyenesben nézte végig mobiltelefonján keresztül.
A bűnszervezet másik két embere azonban nem tudta használni a kriptofont, így egy egyszerűbb mobilkészülékre tértek át, amelybe egyenként beütögették a Cosa Nostra chat-csoport résztvevői nevét és telefonszámát. A rendőrség így tudta őket azonosítani az ügyészség közlése szerint.

A néhai Messina Denarót 1993 óta körözték, végül 2023-ban Palermo városában egy onkológiai klinika kapujában fogták el, ahova álnéven kezelésre járt. A maffiavezér mások nevén őrzött és lefoglalt vagyonát négymilliárd euróra becsülték.

mti
Címkék:
  • Az éghajlat-megmentő ipar
    Az erősödő radikális zöld mozgalmak a nyugati világban is veszélyeztették a gazdasági növekedést, hiszen – Kenneth Ewart Boulding amerikai közgazdász szerint – „Ha valaki azt képzeli, hogy egy véges világban végtelenül lehet növekedni, az vagy bolond, vagy közgazdász.”
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
MTI Hírfelhasználó