Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Ukrajna számára biztosítani kell a NATO-csatlakozás lehetőségét.
Starmer, akivel az ITV brit kereskedelmi televízió csütörtöki hírműsora készített interjút, kijelentette azt is, hogy Ukrajna sorsáról Ukrajna nélkül nem lehet tárgyalni.
Arra a felvetésre, hogy Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter előző napi nyilatkozatában gyakorlatilag elvetette Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét, a munkáspárti brit kormányfő úgy fogalmazott: ebben a kérdésben ő a tavalyi washingtoni NATO-csúcson egyhangúlag elfogadott álláspontot vallja, amely szerint "visszafordíthatatlanná" kell tenni az ukrán NATO-csatlakozás felé vezető folyamatot.
Starmer szerint nyilvánvalóan senki nem számol azzal, hogy Ukrajna "azonnal" a NATO tagja lehet, olyan folyamatról van szó, amely időbe telik.
Hangsúlyozta: Ukrajnában olyan békét kell elérni, amely nem csupán átmeneti tűzszünetet jelent, és nem arra szolgál, hogy Oroszország újra felfegyverkezzen és újrakezdje a háborút.
Arra a kérdésre, hogy Nagy-Britannia hajlandó lenne-e békefenntartó erőket Ukrajnába vezényelni a háború befejezése után, a brit miniszterelnök azt mondta: ezzel kapcsolatban nem kíván részletekbe bocsátkozni, de elfogadja, hogy a béke elérése után Ukrajnának "valamilyen formában biztonsági garanciákra" lesz szüksége, és Nagy-Britannia ebben szerepet vállal majd.
Starmer hozzátette ugyanakkor, hogy e biztonsági garanciákhoz szükséges az Egyesült Államok támogatása is, és a békefenntartás mikéntjének pontos kialakítását a NATO-n belül is koordinálni kell.
Ukrajnának független, életképes országnak kell maradnia a háború után is, és saját magának kell dönteni jövőjéről
- mondta a brit miniszterelnök.
Hangsúlyozta: nem lehet Ukrajnáról olyan tárgyalásokat folytatni, amelyeknek Ukrajna nem részese.
Ugyanígy nyilatkozott nem sokkal korábban John Healey brit védelmi miniszter is.
Healey a NATO védelmi minisztereinek csütörtöki brüsszeli ülése előtt adott sajtónyilatkozatában arra reagált, hogy Donald Trump amerikai elnök előző nap bejelentette: telefonbeszélgetést tartott Vlagyimir Putyin orosz államfővel, akivel az ukrajnai háború befejezéséről szóló szakértői egyeztetések azonnali megkezdésében állapodott meg.
A Kreml nem sokkal később közölte, hogy Putyin meghívta az amerikai elnököt Moszkvába.
A brit védelmi miniszter csütörtöki nyilatkozatában úgy fogalmazott: a NATO-szövetségesek figyelemmel kísérték Trump előző esti bejelentéseit, és mindegyikük a tartós béke megteremtését, az agresszió kiújulásának elkerülését szeretné.
Hozzátette ugyanakkor: nem szabad elfelejteni, hogy Oroszország továbbra is az ukrán határokon messze túlterjedő fenyegetést jelent.
Ebben a helyzetben "az én üzenetem úgy hangzik, hogy Ukrajnáról nem lehet Ukrajna nélkül tárgyalni, Ukrajnának bármilyen tárgyaláson központi szerepet kell kapnia" - mondta a brit védelmi miniszter.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
A napokban azt hallottam egy előadásban, hogy „a politikai hatalom legfőbb szövetségese a valóság, a valóság és nem az igazság.” A megfogalmazás első hallásra meglepő, magyarázatra szorul - írja Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, az mkdsz.hu-n megjelent publicisztikájában.
Továbbra is juttatásban részesül Óbuda börtön polgármestere. Aki börtönben ül, nem tud dolgozni, így fizetést sem kap. Talán kijelenthetem, hogy a legtöbben ezzel egyetértenek. Óbuda baloldali kerületvezetése ellenben nem így gondolja - közölte közösségi oldalán Janó-Veilandics Franciska, a Fővárosi Közgyűlés KDNP-s képviselője.
Hölvényi György korábbi egyházügyi államtitkár, majd kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő segített elhelyezni a horizonton az akkor új pápát, amikor a 2014-es strasbourgi beszéd utána Pesti Srácok olvasóinak mondta el a tapasztalatait.