Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Ukrajna számára biztosítani kell a NATO-csatlakozás lehetőségét.
Starmer, akivel az ITV brit kereskedelmi televízió csütörtöki hírműsora készített interjút, kijelentette azt is, hogy Ukrajna sorsáról Ukrajna nélkül nem lehet tárgyalni.
Arra a felvetésre, hogy Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter előző napi nyilatkozatában gyakorlatilag elvetette Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét, a munkáspárti brit kormányfő úgy fogalmazott: ebben a kérdésben ő a tavalyi washingtoni NATO-csúcson egyhangúlag elfogadott álláspontot vallja, amely szerint "visszafordíthatatlanná" kell tenni az ukrán NATO-csatlakozás felé vezető folyamatot.
Starmer szerint nyilvánvalóan senki nem számol azzal, hogy Ukrajna "azonnal" a NATO tagja lehet, olyan folyamatról van szó, amely időbe telik.
Hangsúlyozta: Ukrajnában olyan békét kell elérni, amely nem csupán átmeneti tűzszünetet jelent, és nem arra szolgál, hogy Oroszország újra felfegyverkezzen és újrakezdje a háborút.
Arra a kérdésre, hogy Nagy-Britannia hajlandó lenne-e békefenntartó erőket Ukrajnába vezényelni a háború befejezése után, a brit miniszterelnök azt mondta: ezzel kapcsolatban nem kíván részletekbe bocsátkozni, de elfogadja, hogy a béke elérése után Ukrajnának "valamilyen formában biztonsági garanciákra" lesz szüksége, és Nagy-Britannia ebben szerepet vállal majd.
Starmer hozzátette ugyanakkor, hogy e biztonsági garanciákhoz szükséges az Egyesült Államok támogatása is, és a békefenntartás mikéntjének pontos kialakítását a NATO-n belül is koordinálni kell.
Ukrajnának független, életképes országnak kell maradnia a háború után is, és saját magának kell dönteni jövőjéről
- mondta a brit miniszterelnök.
Hangsúlyozta: nem lehet Ukrajnáról olyan tárgyalásokat folytatni, amelyeknek Ukrajna nem részese.
Ugyanígy nyilatkozott nem sokkal korábban John Healey brit védelmi miniszter is.
Healey a NATO védelmi minisztereinek csütörtöki brüsszeli ülése előtt adott sajtónyilatkozatában arra reagált, hogy Donald Trump amerikai elnök előző nap bejelentette: telefonbeszélgetést tartott Vlagyimir Putyin orosz államfővel, akivel az ukrajnai háború befejezéséről szóló szakértői egyeztetések azonnali megkezdésében állapodott meg.
A Kreml nem sokkal később közölte, hogy Putyin meghívta az amerikai elnököt Moszkvába.
A brit védelmi miniszter csütörtöki nyilatkozatában úgy fogalmazott: a NATO-szövetségesek figyelemmel kísérték Trump előző esti bejelentéseit, és mindegyikük a tartós béke megteremtését, az agresszió kiújulásának elkerülését szeretné.
Hozzátette ugyanakkor: nem szabad elfelejteni, hogy Oroszország továbbra is az ukrán határokon messze túlterjedő fenyegetést jelent.
Ebben a helyzetben "az én üzenetem úgy hangzik, hogy Ukrajnáról nem lehet Ukrajna nélkül tárgyalni, Ukrajnának bármilyen tárgyaláson központi szerepet kell kapnia" - mondta a brit védelmi miniszter.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében - közölte az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió internetes oldalán szerdán.
A város költségvetése lyukasabb, mint egy Balaton-parti szúnyogháló, de Karácsony Gergelyt ez sem érdekli - fogta magát, és lelépett. Mert ha valamit igazán tud, az az, hogyan kell elbújni, amikor felelős döntést kéne hozni - írta közösségi oldalán Latorcai Csaba közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettes.