A burgenlandi Tarcsafürdő
2025. február 15. 19:28

Az ausztriai Tarcsafürdő (Bad Tatzmannsdorf) bemutatásával folytatódik a bukaresti Liszt Intézet Kárpát-medencei fürdővilágot ismertető kiállítássorozata - közölte pénteken a szervező intézmény.

A bukaresti Osztrák Kulturális Fórummal közösen előkészített kiállítás a gyógyüdülőhely több mint 400 éves történetét mutatja be. Az Ausztriában, Burgenland tartományban, a hajdani Vas vármegye Felsőőri járásában található Tarcsafürdőn 1620-ban nyitották meg a gyógyfürdőt, amely nyolc égvényes-glaubersós-vasas savanyúvízforrásáról híres.

A fürdőélet a 19. század második felében lendült fel Tarcsafürdőn. Ekkor épült a fürdőépületek többsége, a kor igényeinek megfelelő fürdőházakat alakítottak ki, és az ivóvizet palackozták is.

A ritka összetételű tarcsafürdői vizet a vérszegénység, a légző- és emésztőszervek hurutjai, női bajok és idegbántalmak kezelésére alkalmazták. Leginkább ivókúra formájában használták a források vizét, de használtak melegített savanyúvízfürdőket, valamint vasláp-fürdőket is, melyekhez az ott felfedezett vasláp nyújtott anyagot
- olvasható az ismertetőben.

A március 10-ig megtekinthető kiállítást a térségből érkező két osztrák művész: Monika Swoboda (fuvola) és Cristian Berg (nagybőgő) fellépését követően Leopold Unger, a bukaresti Osztrák Kulturális Fórum igazgatója és Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója nyitja meg kedden.

A Liszt Intézet bukaresti központjának a Kárpát-medencei fürdővilág kiállítássorozata hét éve indult. Az előző években a hegyvidéki Borszék (2019), a Balaton partján fekvő Fonyód (2020), a patinás Herkulesfürdő (2021), Budapest műemlékfürdői (2022), Abbázia és Cirkvenica fürdőhelyekkel Fiume tengeri kikötőváros (2023) és az erdélyi Sóvidék fürdői, Szováta, Parajd, valamint Korond (2024) mutatkoztak be a bukaresti magyar kulturális külképviselet termeiben.

mti
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Szegedi Borfesztivál
    A borünnep ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében 2022 óta kizárólag üvegpohárban lehet kínálni a borokat. A fesztivál emblémájával ellátott nagyobb pohár a rendezvény után az otthoni pohárgyűjtemény díszévé válhat. A kisebb űrtartalmú, Szeged címeres poharat pedig akár vissza is lehet váltani a nap végén. A választék idén kiegészül egy százdarabos limitált szériával is.
  • A nemzetiségek közötti béke üzenetét közvetíti a világ felé Magyarország
    Soltész Miklós a helyi sokac népcsoport megújult olvasóköri székházának átadásán azt mondta: Magyarországon és a Kárpát-medencében a nemzetiségek azzal együtt képesek a békés együttélésre, hogy közöttük a történelem során sokszor próbáltak kívülről békétlenséget szítani.
  • Erdő Péter: Robert Prevost pápává választása benne volt a levegőben - Videó
    Erdő Péter úgy vélte, az új pápa személye kapocs Észak- és Dél-Amerika között, mivel mindkét térségben jól ismerik, amiként Rómában is, ahol tanulmányokat folytatott, ledoktorált egyházjogból. Az Ágoston-rend általános főnökeként szintén széles nemzetközi elismertségre tett szert.
MTI Hírfelhasználó