Csökkennek a kgfb-díjak
2025. március 5. 14:00

Az utolsó negyedév 1,2 százalékos csökkenést hozott a személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díjában a megelőző negyedévhez képest, a díjszint így a fél évvel ezelőtti 57 ezer forintos értéken áll. A kárráfordítások eközben egy negyedév alatt érdemben nem változtak - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss Kgfb-indexében.

Az MNB szerdai közleménye ismerteti: a vidéki autósok átlagos éves díja (nagyjából 53 ezer forint) több mint 28 ezer forinttal maradt el fővárosi társaikétól (közel 82 ezer forint).

Az első negyedéves emelkedést követő két negyedévben a növekedés üteme lassult, a negyedik negyedévben megfordult, így visszatértünk a félévkor tapasztalt díjszinthez.

Mindeközben a kárráfordítás esetében negyedéves alapon csupán 0,2 százalékos emelkedés látszik, ami azt jelenti, hogy a hat negyedév óta először a kárráfordítás növekedési üteme meghaladja a díjakét.

Éves alapon összességében 8 százalékkal emelkedett az országos átlagdíj, a fővárosi szerződéseknél 10 százalék, míg a nem budapestieknél 8 százalékos növekedés tapasztalható 2023 utolsó negyedévével összevetve.

Az éves kárráfordítás növekedésének mértéke a díjakénál enyhébb, 3 százalék volt. Az infláció mérséklődésével a díjemelések konszolidációja lenne indokolt, ezt mutathatja már a IV. negyedéves csökkenés.

Az MNB - adóhatásoktól és kárráfordítástól megtisztított - korrigált személyautós Kgfb-indexe közel azonos szinten maradt, a kár- és díjolló nem nyílt tovább - közölték.

Az egyéb járműkategóriák szinte mindegyikénél jelentősen emelkedtek a díjak éves alapon: kétszámjegyű volt a növekedés a flottás segédmotoros kerékpároknál, buszoknál, teherautóknál és személyautóknál, valamint az egyedi taxiknál. Díjcsökkenést csak a flottás taxik és nehézpótkocsik esetén lehetett feljegyezni.

A pénzügyi felügyelet 2021-től negyedévente teszi közzé a kgfb díjak és károk alakulását bemutató indexét.

mti
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Előre megírt „reagálások" - lusta ellenzék
    A jelenség rámutat a jelenlegi ellenzék politikai tevékenységének alacsony színvonalára. Akik bérmunkában szolgálnak idegen érdekeket, azoktól nem várható hitelesség, nem várható jobbító szándékokat tükröző őszinte hang. Orbán Viktor nem véletlenül említette az amerikai példa alapján: „Aki politikával foglalkozik, az ne kaphasson pénzt külföldről.”
  • Voks 2025: már csak egy hónap van hátra, mindenki a kitöltésére buzdít
    Ma Ukrajna uniós tagsága a legnagyobb veszély - hívta fel a figyelmet vasárnapi, a Harcosok Klubja rendezvényen elhangzott beszédében Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint „az első csata elérkezett, Voks2025-nek hívják”, utalva ezzel a június 20-ig tartó véleménynyilvánító szavazásra, amelyen június 20-ig lehet részt venni papír alapon vagy online.
  • Orbán Viktor: ma Ukrajna uniós tagsága a legnagyobb veszély
    Nem akarjuk, hogy belerángassanak bennünket a háborújukba, hogy tönkretegyék a gazdáinkat, hogy Európa legbiztonságosabb országából maffiafészket csináljanak, és nem akarjuk, hogy a magyarok pénze Brüsszelen keresztül hozzájuk kerüljön. "Nem, nem és nem" - hangoztatta a kormányfő.
MTI Hírfelhasználó