Hazánk kulcsfontosságú stratégiai partnerként tekint Indiára
2025. március 9. 15:22

Magyarország nemcsak barátként, hanem kulcsfontosságú stratégiai partnerként is tekint Indiára - jelentette ki Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának (EUM) parlamenti államtitkára pénteken Budapesten, az Indoeurópai Üzleti Tanács (IEBC) nemzetközi csúcstalálkozóján és Üzleti Kiválóság díjátadó gáláján.

A több mint 300, Indiából és Európából meghívott női gazdasági vezető és vállalkozó részvételével zajló rendezvényen az államtitkár elmondta: a magyar-indiai partnerség ma már túlmutat a kereskedelmen és a befektetéseken, mivel a két ország a kül- és biztonságpolitika, a humánerőforrás-fejlesztés és a védelem modernizálása terén is együttműködik, két- és többoldalú keretek között egyaránt.

A kétoldalú kereskedelem folyamatosan növekszik, és a gazdasági együttműködés immár számos iparágra terjed ki; jelenleg 48 indiai kötődésű cég működik Magyarországon, elsősorban az autóiparban és az IT-szektorban.

A kormány stratégiai megállapodást írt alá a Tata Consultancy Services-szel és a gépjármű-tükörrendszereket fejlesztő Samvardhana Motherson Refleteccel, de az üzleti életen túl fejleszteni kívánja az együttműködést a készségfejlesztés, az oktatás, a tudomány és a technológia területén is, felismerve, hogy a tudásmegosztás kulcsfontosságú eleme a növekedésnek - tette hozzá.

A globális gazdasági kérdésekről szólva Zsigmond Barna Pál azt emelte ki, hogy Magyarország az európai uniós elnöksége alatt érezhető erős politikai ellenszél dacára is fenn tudta tartani az ésszerűség hangját Európában.

"Kulcsfontosságú eredménye ennek az európai versenyképesség megerősítését célzó budapesti nyilatkozat, amelyet az EU állam- és kormányfőinek egyhangú támogatásával kezdeményeztünk és fogadtunk el, ám a versenyképességi fordulat eléréséhez további fontos intézkedésekre van szükség a szabályozás egyszerűsítése, az energiaköltségek csökkentése, valamint az ipar- és klímapolitikák összehangolása révén" - mondta. "Ezért arra hívtuk fel az uniós intézményeket, hogy a következő öt évben helyezzék előtérbe ezt a célt és biztosítsák az Európai Tanács számára azt, hogy ellenőrzése alatt tarthassa a folyamatot" - tette hozzá.

Az eseményt szervező Indoeurópai Üzleti Tanácsot azzal a fő céllal hozták létre, hogy a globalizáció adta gazdasági lehetőségeket kihasználva ne csak szövetségeket kössön, hanem hidakat építsen India és Európa gazdasági és kulturális szereplői között. A szervezet az indiai és a budapesti irodáján kívül Dubajban és Londonban is képviseletet tart fenn.

mti
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó