A Kolozsvárt és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban külügyminiszteri szinten került sor lépésekre
2025. április 6. 08:55
A Kolozsváron és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban nem nagyköveti, hanem rögtön külügyminiszteri szinten került sor lépésekre - reagált a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője az MTI-nek arra, hogy a Mi Hazánk a román nagykövet azonnali bekéretésére szólította fel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert a magyarul beszélő fiatalok kolozsvári megtámadása miatt.
Paczolay Máté ismertette, a magyar külügyminiszter nem a nagykövethez, hanem közvetlen a budapesti román nagykövet főnökéhez, Emil Hurezeanu külügyminiszterhez fordult az incidensek kapcsán.
A román külügyminiszterrel folytatott telefonos megbeszélésen Szijjártó Péter világossá tette, elfogadhatatlannak tartjuk és a lehető leghatározottabban elítéljük a történteket -jegyezte meg.
A román külügyminiszterrel egyetértés volt abban, hogy ezeket az eseteket komolyan kell venni és súlyuknak megfelelően kell őket kezelni.
"A román külügy ezért is biztosított minket arról, hogy a hatóságok mindent megtesznek az elkövetők kézre kerítése és megbüntetése érdekében" - írta Paczolay Máté.
Hozzátette, a két külügyminiszter emellett egyetértett abban is, hogy minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni az ilyen típusú cselekmények megismétlődését, ahogy azt is, hogy szélsőséges emberek tönkretegyék a két ország közötti egyre javuló kapcsolatát.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Szemben Nyugat-Európával mi úgy döntöttünk, hogy a templomainkat az olyan kis településeken is megújítjuk, mint Oszkó, és biztos vagyok abban, hogy azt a 43 millió forntnyi támogatást, amely ide érkezett, a lehető legjobban használták fel" - mondta az államtitkár.
Starmer a The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lapnak írt cikkében úgy fogalmazott, hogy az új világot nem meghatározott szabályok, hanem alkuk és szövetségi rendszerek irányítják.
A miniszter az operatív törzs feladatairól szólva példaként hozta fel, hogy rendőri erők bevonásával biztosítani kell a telepek védettségét a katasztrófaturizmussal szemben, valamint azért is, mert előfordult, hogy a fertőzött telepre is bementek éjszaka és ellopták a fertőtlenítőszivattyút.