Az áprilisi fagyok jelentős károkat okoztak számos gyümölcsösben. A gazdálkodók számára az agrár-kárenyhítési rendszer révén lehetőség van a károk részbeni enyhítésére - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Április 6-9. között szokatlanul erős éjszakai fagyok voltak, amelyek jelentős károkat okoztak a virágzó gyümölcsösökben. A kárbejelentést alapesetben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül kell megtenni. Mivel a bejelentés határideje az egységes kérelem benyújtásának időszakára esik, ezért a bejelentési határidő legkésőbb 2025. május 31-re hosszabbodik - hívta fel a figyelmet a NAK.
A hozamcsökkenést okozó tavaszi fagy esetén a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor a fagy a károsodással érintett területen bekövetkezik - tették hozzá.
Az említett időszakban sok helyen zuhant a hőmérséklet az éjszakai órákban tartósan mínusz 2 Celsius-fok alá, amely a virágzó növénykultúrákban már jelentős terméskiesést tud okozni, de mínusz 4 és mínusz 6 Celsius-fok alatti fagyok is előfordultak. A kajszi és a mandula csaknem országszerte elvirágzott, az őszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva pedig most kezd, vagy már virágzik, ezekben a kultúrákban a fagyok - még a védekezés mellett is - komoly károkat okoztak - ismertette a NAK.
Felidézték: mint arról az Agrárminisztérium is tájékoztatást adott, az agrárkár-enyhítési rendszer lehetőséget teremt a tavaszi fagy által okozott károk részbeni enyhítésére.
A tavaszi fagykárral érintett gazdálkodóknak mindenképp érdemes elektronikus kárbejelentést tenni az agrárkár-megállapító szerv (vármegyei kormányhivatal) részére. Ez szükséges ahhoz, hogy - az egyéb támogatási feltétel teljesülése esetén - a termelők a károk miatt a későbbiekben kompenzációt kapjanak. A kárenyhítő juttatás iránti jogosultság érdekében már a kárbejelentéskor körültekintően kell eljárni. A NAK falugazdászai országszerte segítséget nyújtanak a gazdáknak a kárbejelentések beadásában - ajánlotta a kamara.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.