A most kezdődő kétnapos budapesti tárgyalások jó reményt adnak arra, hogy új szintre tudjuk emelni magyar–türk kulturális, felsőoktatási és innovációs együttműködést – mondta a kulturális és innovációs miniszter hétfőn. Hankó Balázs az első alkalommal megszervezett Magyar–Türk Kulturális, Felsőoktatási és Innovációs csúcstalálkozó előtt beszélt erről a Hagyományok Házában tartott sajtótájékoztatón. A rendezvényre Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán kormányának illetékesei kaptak meghívást. „Célunk, hogy kedden olyan együttműködési nyilatkozatot fogadjunk el, amely a felsőoktatásban megerősíti a közös képzéseket, közös innovációs kutatási pályázatokat, kutatási parkok építését határozza meg, a kultúrában pedig zenei, népművészeti, filmipari, valamint a nemzeti múzeumok, képtárak közötti kooperációt alapozza meg” – hangsúlyozta Hankó Balázs.
A miniszter kiemelte: a magyar–türk kulturális kapcsolatok hosszú időre nyúlnak vissza. Hozzátette: ez a több mint ezer év szükségessé és indokolttá tette, hogy első alkalommal megtartsák a magyar és a türk nemzetek kulturális, felsőoktatási és tudományos-innovációs csúcstalálkozóját. „Fontos, hogy a mi időkben kiálljunk nemzeti identitásunk mellett, amely kultúránkból gyökerezik, és oktatásunkból, tudományunkból visz tovább bennünket a jövőbe. Örömteli, hogy öt türk állam hét kiemelt delegációja érkezett a budapesti csúcsra, amelyen Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán miniszterhelyettesi, a nemzetközi türk kulturális szervezet, a TURKSOY, valamint a Türk Államok Szervezete pedig főtitkári szinten képviselteti magát” – sorolta Hankó Balázs.
Kitért arra, hogy a résztvevők hétfőn a felsőoktatás és az innováció, kedden a kultúra kérdéseit érintik. A miniszter szólt arról, hogy az elmúlt évek során a magyar felsőoktatás megújult, „egyetemeink a világranglisták élén találhatóak”, miközben egyre több közös képzést, illetve kettős diplomás képzést indítunk számos ország egyetemeivel. „Különösen fontos, hogy olyan együttműködések legyenek, amelyek a nemzeti identitást erősítik. A türk államokkal jelenleg 517 egyetemi együttműködés van folyamatban, ezeket szeretnénk tovább erősíteni. Célunk, hogy az a több mint 1600 diák, aki a türk államokból Magyarországon tanul, még inkább a műszaki, természettudományos, mérnöki, informatikai területen lenne jelen, és erősítené a magyar gazdaság és tudomány pozícióit a türk államokban a közös, illetve a dupla diplomás képzések segítségével” – mondta a miniszter.
Hankó Balázs szerint Magyarország gazdasági semlegességének erősítése az egyetemi, tudományos együttműködéseken múlik, hiszen egyszerre kell a nyugati és a keleti országokkal az oktatási és tudományos szálakat elmélyíteni. Felidézte, hogy tavaly olyan török-magyar innovációs pályázatot írtak ki, amelyen nyolcszoros volt a túljelentkezés, „azaz a két ország vállalatainak együttműködésében jelentős potenciál van”. Megemlítette azt is, hogy az Óbudai Egyetemnek kazah, kirgiz és üzbég tudományos együttműködései vannak, üzbég egyetemi partnerével közös innovációs parkot épít.
„A türk államok tudományos és innovációs potenciálja megsokszorozódott az elmúlt években, ezért is ösztönözzük a magyar és a türk államok közötti kutatási, innovációs együttműködéseket”. „Az erős kulturális kötelék az, amely jó alapot szolgáltat az egyetemeink közötti, az innovációs-kutatási, valamint gazdasági együttműködéseinkhez. A nyelvrokonság, a zenei és népművészeti hagyományok szoros kapcsolatot képeznek a türk államok és közöttünk, ezt szeretnénk most elmélyíteni” – emelte ki Hankó Balázs.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Ezennel felszólítom a döntő játékosokat az Európai Unión belül, hogy hallgassanak meg minket és ne tegyenek olyan lépéseket, amelyek az EU likvidálásához vezetnének. A vétójog megszűntetése az Európai Unió megszűnéséhez vezető lépés lenne. Erről száz százalékig meg vagyok győződve" - jelentette ki Robert Fico.
Újabb feljelentés érkezett Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke ellen, ezúttal személyes adattal való visszaélés és kényszerítés gyanújával. A politikust azzal vádolják, hogy fenyegető hangnemben lépett fel a Magyar Nemzeti Bank egyik női munkatársával szemben egy magántelefonon kezdeményezett hívás során.
A miniszterelnök a Szakma Sztár Fesztivál megnyitóján hangsúlyozta, Ukrajna uniós csatlakozásának kérdése „eldönti, hogy milyen lesz az önök következő húsz éve”, és arra figyelmeztetett, hogy milliószám érkező ukrán munkások veszélyeztethetik a magyar munkahelyeket és béreket.